امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۲۰:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90755
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 32
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم تجلیل از اپراتورهای ماهر دستگاه چاپ هایدلبرگ اس ام دقایقی پیش با ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم تجلیل از اپراتورهای ماهر دستگاه چاپ هایدلبرگ اس ام دقایقی پیش با حضور علی نیکوسخن رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران، مسعود فرشید فرید، مدیر مؤسسه بازدید، ‌مظاهری رئیس تعاونی چاپخانه‌داران تهران، ‌محمودرضا برازش مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رضا رضایی مشاور عالی اتحادیه چاپخانه‌داران تهران و جمعی از اهالی صنعت چاپ در سالن جلسات اتحادیه چاپخانه‌داران برگزار شد.

* برازش: لزوم ایجاد بانک اطلاعاتی دستگاه‌ها و ماشین‌آلات صنعت چاپ در کشور

در این مراسم محمودرضا برازش مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بیان داشت: هفته گذشته با کمیسیون فرهنگی کشور و سپس با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره صنعت چاپ جلسه داشتیم که توجه آقای جنتی بیشتر به آموزش اهالی چاپ معطوف بود.

وی با اشاره به این مطلب که وزیر ارشاد بر ارتقای سطح دانش چاپ درمیان اهالی این صنعت تأکید بسیار دارد، ادامه داد: برخی اوقات بر روی بعضی از بسته‌ها، نوشته‌هایی وجود دارد که دارای غلط املایی و انشایی است که این مهم از بی‌سوادی بعضی از افراد با توجه به اینکه جزو صنعتگران هستند، حکایت دارد.

برازش بیان کرد: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بحث سیستم اطلاع عمومی بسیار حائز اهمیت است اما متأسفانه آمار دقیقی از چاپخانه‌ها و ماشین‌آلات چاپ وجود ندارد به گونه‌ای که ما در وزرات ارشاد با مشکل IT مواجه هستیم به همین منظور در بخش اطلاع‌رسانی با مشکلاتی نیز روبه‌رو بوده که امیدواریم آمارگیری واقعی در این راستا صورت گیرد.

وی افزود: شورای آموزش در دفتر چاپ ارشاد تشکیل و جلساتی برگزار شده است که در آن از آقایانی نظیر درویش به عنوان پیشکسوت صنعت چاپ، فکری به عنوان مسئول دانشگاه علمی کاربردی واحد 5 تهران و دوستان و نمایندگانی از تعاونی‌ها و اتحادیه‌های مختلف را دعوت کردیم به همین منظور معتقدم باید هر پیشنهادی و انتقادی در حوزه چاپ وجود دارد ما را نیز در جریان آن قرار دهید.

مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتقاد از نمایشگاه چاپی که در استان تبریز برپا شده بود، گفت: با برخی از دوستان از جمله همکاران ارشاد به این نمایشگاه رفته بودیم که متأسفانه غرفه‌دارانی که در این نمایشگاه از آنها استفاده شده بود، اصلاً با مقوله چاپ و یا حتی مدیرمسئولانی که در آن صنف مشغول به کار بودند، آشنا نبودند که همه این موارد به خاطر نداشتن آموزش کافی است.

وی اضافه کرد: اولین شرط مدیریت، داشتن اطلاعات است به همین دلیل نخستین مطلبی را که به وزیر ارشاد نوشتم همین داشتن اطلاعات است چراکه برای برنامه‌ریزی دقیق نیازمند اطلاعات هستیم و باید به اعداد و ارقام انسجام ببخشیم.

برازش از لزوم ایجاد بانک اطلاعاتی دستگاه‌ها و ماشین‌آلات چاپ خبر داد و گفت: هم‌اکنون دستگاه‌های 2 ورقی تک رنگ و دورنگ در گمرک وجود دارد که نمی‌توانیم از آن استفاده کنیم چراکه مگر ما در کشور به چه تعداد از این نوع دستگاه‌ها نیاز داریم، در این راستا معتقدیم اگر بانک اطلاعاتی ایجاد شود، بسیاری از مشکلات مرتفع خواهد شد.

* پورمند: صنعت چاپ کشور نیازمند تربیت یکصد اپراتور متخصص است

در ادامه این مراسم، علی نیکوسخن رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران بیان داشت: صنعت چاپ نیازمند آموزش است و این مهم بدون همکاری و همیاری ارگان‌ها و نهادهای ذیربط عملیاتی نخواهد شد.

وی اضافه کرد: در سال‌های گذشته دوره‌های آموزشی صنعت چاپ برگزار شد که در آن زمان از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برپایی این جلسات تقاضای کمک کردیم، اما کمک‌های ارگان‌های دولتی میسر نشد. به همین منظور بعد از گذشت 4 دوره آموزشی تئوری چاپ نخستین دوره عملیاتی را در اتحادیه چاپخانه‌داران تهران برگزار کردیم.

بهمن پورمند عضو هیأت مدیره چاپخانه‌داران تهران یکی دیگر از سخنرانان این مراسم بود که گفت:‌ این دوره کوتاه مدت آموزش اپراتور ماهر دستگاه چاپ برای نخستین‌بار از سوی اتحادیه چاپخانه‌داران تهران برگزار شد که به دلیل وجود مشکلات،‌صدور گواهینامه چند صباحی به تأخیر افتاد.

وی اضافه کرد: معتقدم وقتی کار چاپ به خوبی انجام شود، می‌تواند کمکی به چاپخانه‌ها باشد تا سرمایه ملی نیز حفظ شود، امیدواریم دوره دوم این آموزش‌ها به زودی آغاز شود، چرا که ما باید حداقل 100 نفر اپراتور متخصص دستگاه‌های چاپ را تربیت کنیم تا صنعت چاپ به حرکت درآمده و به عرصه سودیابی برسد.

* مظاهری: توسعه صنعت چاپ باید پرورش نیروی انسانی آن هم از طریق آموزش محقق خواهد شد

در ادامه مراسم، مظاهری رئیس تعاونی چاپخانه‌داران تهران بیان داشت: معتقدم دستگاه‌های چاپ باید از لحاظ سخت‌افزاری مورد توجه و بحث قرار گیرند، یعنی اگر زیرساخت‌ها رعایت نشود، قطعاً سرمایه‌گذاری نیز منفعت نخواهد داشت، به گونه‌ای دیگر برخی از مراکز دولتی و غیردولتی بدون آنکه زیرساخت‌هایی را رعایت کنند، دست به سرمایه‌گذاری می‌زنند که ماحصل آن ایجاد مشکلاتی خواهد بود که باید این مهم نیز مورد توجه قرار گیرد.

وی عنوان کرد: تکنولوژی باید متناسب با نیروی انسانی و زیرساخت‌های لازم صورت گیرد یعنی برای توسعه صنعت چاپ باید زیرساخت‌های لازم را که پرورش نیروی انسانی از طریق آموزش است، مورد توجه قرار گیرد که خوشبختانه در اتحادیه چاپخانه‌داران تهران آموزش در اولویت قرار گرفت.

مظاهری ادامه داد: در دیگر مباحث صنعت چاپ، مسائل مدیریتی کاربردی نیز حائز اهمیت است، یعنی برخی اوقات دستگاه‌های چاپ نیازمند تعمیرات هستند که برپایی جلسات آموزشی به صورت کاربردی و آکادمیک می‌تواند نیروهای متخصصی را وارد عرصه چاپ کند.

* ‌رضایی: غفلت چندین ساله دست‌اندرکارن چاپ از آموزش

رضا رضایی مشاور عالی اتحادیه چاپخانه‌داران تهران یکی دیگر از سخنرانان این مراسم بود که بیان داشت: سیستم‌ استاد شاگردی و آزمون و خطا دیگر امروزه برای آموزش جوابگو نیست، به همین منظور وقتی ماشینی خریداری می‌شود، باید بتوانیم از تمام قطعات آن استفاده کرده و بااطلاع باشیم.

وی اضافه کرد: مبحث مهم در صنعت چاپ، آموزش است یعنی دنیا به سمت پیشرفت در حرکت است که آن پیشرفت جهشی بوده و باید ما نیز در کشور از آن غفلت نکنیم، همچنین معتقدم آموزش اهالی صنعت چاپ باید سال‌ها پیش مورد توجه قرار می‌گرفت اما مورد بی‌مهری و بی‌توجهی مسئولان بود. اما اتحادیه توانست این دوره را به خوبی برگزار کند.

رضایی ادامه داد: برپایی چنین جلسات آموزشی باید سرفصلی شود تا اتحادیه‌ها بتوانند نیروی انسانی خود را آموزش داده و برند‌های مختلف خارجی نیز مؤفق شوند که ماشین‌آلات خود را به اتحادیه‌ها ارائه و اساتیدی را برای آموزش آنها مدنظر قرار دهند.

* فرشید فرید: در حوزه دولتی هیچ اتفاقی برای چاپ صورت نمی‌گیرد

در ادامه این مراسم مسعود فرشیدفرید مدیر مؤسسه بازدید، گفت: از لحاظ مدیریت ارشد صنعت چاپ در دوران بدی به سر می‌بریم، یعنی در حوزه دولتی هیچ اتفاقی برای چاپ صورت نمی‌گیرد و تصمیم‌گیری‌ها برای چاپ دیر اتفاق می‌افتد و کشورهای منطقه نظیر ترکیه برای بازار صنعت چاپ ایران برنامه‌ریزی می‌کنند، به گونه‌ای که عکس‌العملی که در این حوزه اتفاق می‌افتد را نمی‌بینیم.

وی ادامه داد: شورای سیاست‌گذاری چاپ منحل و کمیته‌های مختلفی در وزارت ارشاد شکل گرفته است که عملاً کاری برای صنعت چاپ صورت نمی‌گیرد و آنها نیز این مهم را به بخش خصوصی انتقال می‌دهند که باید خودمان در بخش خصوصی به این مقوله توجه داشته باشیم چرا که حوزه اقتصاد را نباید به دولت سپرد چون دولت اقتصادان خوبی نیست.

فرشید فرید ادامه داد: اتحادیه‌ها و مجامع صنعتی و صنفی به صنعت چاپ باید با نگاه صنعتی‌تری بنگرند. در این راستا نیز تلاش داریم سطح مدیر عالی تا اپراتور را به سرعت ارتقا دهیم و یک دوره آموزشی برای آنها برگزار کنیم.

وی با بیان اینکه چاپخانه‌داران به دنبال بودجه‌ از بخش دولتی نباشند، افزود: امیدواریم آموزش‌های بعدی که توسط اتحادیه چاپخانه‌داران تهران برگزار می‌شود همانند این دوره اثرگذار و مثمرثمر باشند.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها