امروز : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 14
۱۷:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90756
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یازدهمین عصرانه ادبی فارس به پاسداشت محمدحسین انصاری‌نژاد که از شعرای ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یازدهمین عصرانه ادبی فارس به پاسداشت محمدحسین انصاری‌نژاد که از شعرای انقلاب اسلامی است، با حضور سیدعلی موسوی گرمارودی، غلامرضا کافی، رضا اسماعیلی، حجت‌الاسلام زکریا اخلاقی، حسین اسرافیلی، مرتضی امیری اسفندقه، عباس براتی‌پور، حجت‌الاسلام سید حسن مبارز، سیدنظام‌الدین موسوی و جمعی از علاقه‌مندان به شعر و ادبیات انقلاب اسلامی عصر امروز در محل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، برگزار شد.

*مردانگی ندارند بگویند ما نیستیم

دکتر غلامرضا کافی شاعر و منتقد ادبی در ادامه یازدهمین عصرانه ادبی فارس، گفت: در حوزه شعر انقلاب اسلامی امروز نگرانی‌هایی وجود دارد و باید به طور واقع نگران هم بود. ما ظرفیت‌هایی در شعر انقلاب را در همان ابتدا راندیم که این یکی از همین نگرانی‌هاست. از دیگر نگرانی‌های شعر انقلاب این است که از همان ابتدا در ذهن ما اینطور القا کردند که شاعر نباید شعر خود را توضیح دهد و همین سبب شد هر لات و الاتی سروده شود و به آن لقب شعر اتلاق شود. عده‌ای هم برای نان و نوای شعر انقلاب دور آن می‌چرخند و آن قدر مردانگی ندارند که بگویند ما نیستیم.

*شعر انصاری‌نژاد همان شعر انقلاب است

وی افزود: سرنوشت شعر حوزه مثل شعر فرخی سیستانی و ناصرخسرو است. شعر فرخی در زمان باقی نماند ولی شعر ناصرخسرو در زمان باقی مانده است، با وجود اینکه شعر فرخی مخملی است، ولی چون ناصرخسرو اشعارش اندیشه‌ای است بیشتر باقی مانده است. ما بعد از حزین لاهیجی شاهد شعر حوزه بوده‌ایم که انصاری‌نژاد نیز در مسیر شعر حوزه قرار دارد. در اشعار انصاری‌نژاد ضمیر وی دیده می‌شود. ایشان با اینکه به نظر دانش آموخته شعر نیستند ولی به شدت شعر جذابی دارند. اندیشه‌های منعکس شده در اشعار انصاری‌نژاد همان چیزهایی است که ما در شعر انقلاب می‌بینیم.

*گویش نیمایی در شعر انصاری‌نژاد

رضا اسماعیلی شاعر و نویسنده در ادامه به شعر انصاری‌نژاد پرداخت و گفت: یکی از اتفاقاتی که در شعر انصاری‌نژاد افتاده و کمتر در سایر شعرا دیده شده است، گویش نیمایی است. حضور گسترده طبیعت در اشعار وی از همین نمونه است که طبیعت‌نگری از مؤلفه‌های شعر نیمایی است. استفاده از ترکیبات و واژه‌های خاص منطقه جغرافیایی شاعر که نوعی بومی‌گرایی است از دیگر مؤلفه‌های شعر وی است.

*شعر انصاری‌نژاد متاثر از همنشینی با زکریا اخلاقی است

وی ادامه داد:‌ نوعی تأثیرپذیری خلاقانه زبانی از زکریا اخلاقی در اشعار انصاری‌نژاد دیده می شود و این ناشی از همنشینی با استاد اخلاقی است. تصویرپردازی از غزل‌های وی در برابر دیدگان چشم مخاطب و خواننده اشعار قرار می‌گیرد. مخاطب با یک بیان عاطفی که ناشی از اخلاق و روحیه شاعر است، روبرو می‌شود. تزریق اندیشه در اشعار انصاری‌نژاد نشأت گرفته از فضل‌فروشی نبوده و کاملا بر مبنای شعر صورت گرفته است.

*شعر ماهیتا روحانی است

مرتضی امیری اسفندقه دیگر سخنران یازدهمین عصرانه ادبی فارس بود، وی خاطرنشان کرد: شأن شعر انصاری‌نژاد بسیار بالاست و این تقسیم‌بندی شعر روحانی و غیر روحانی به نظر من چندان صحیح نیست. زیرا شعر ماهیتا روحانی است و مگر می‌توان شاعری یافت که روحانی نباشد. هر کس با شعر در ارتباط است، روحانی است و پوشیدن و ملبس بودن به یک لباس خاص دلیلی بر روحانی نبودن سایر شعرا نیست. در اشعار انصاری‌نژاد خلوص بالایی وجود دارد و این خلوص در واژه‌های بکار رفته به چشم می‌آید. کلمات در شعر وی منزه، آهنگین و موزون به کار برده شده است.

*تخیل در اشعار انصاری‌نژاد فرهیخته است

وی افزود: در اشعار انصاری‌نژاد هیچ روحانیتی به رخ کشیده نمی‌شود در حالی که به شدت این سروده‌ها روحانی است. تخیل در اشعار انصاری‌نژاد فرهیخته و پاکیزه است.

*از نوجوانی با شعرای انقلاب مانوس بودم

در پایان محمدحسین انصاری‌نژاد ضمن تشکر از برگزارکنندگان این برنامه گفت: بخاطر موقعیت شغلی در طول این سالیان در مناطق مختلفی به سر بردم که این موجب می‌شد اشعارم در نقاط مختلفی از کشور متولد شود. از سن 16 یا 17 سالگی با اشعار شعرای انقلاب همدم بودم. حسین اسرافیلی، مشوق کاشانی،‌علیرضا قزوه و ... شعرایی بودند که با اشعارشان ساعات سپری می‌کردم.

وی در پایان برای حضار قصیده‌ای قرائت نمود و از مجموعه قصاید «چشمه چنا»ی وی رونمایی شد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها