امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۳:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90767
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۱۰
تعداد بازدید: 79
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از آبیک، نظام اقتصادی جمهوری اسلامی ایران بر پایه سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی با برنامه‌ریزی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از آبیک، نظام اقتصادی جمهوری اسلامی ایران بر پایه سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی با برنامه‌ریزی منظم و صحیح استوار است.

مقام معظم رهبری با ابلاغ سیاست‌های کلی «اقتصاد مقاومتی» بر اساس بند یک اصل 110 قانون اساسی که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده است، تأکید کردند: پیروی از الگوی علمی و بومی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی، عامل شکست و عقب‌نشینی دشمن در جنگ تحمیلی اقتصادی علیه ملت ایران خواهد شد.

همچنین اقتصاد مقاومتی خواهد توانست در بحران‌های روبه افزایش جهانی، الگویی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت بخشد و زمینه و فرصت مناسب را برای نقش‌آفرینی مردم و فعالان اقتصادی در تحقق حماسه اقتصادی فراهم کند.

به بهانه موضوع اقتصاد مقاومتی و نحوه تحقق آن در استان قزوین با داوود محمدی نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی گفت‌وگویی ترتیب دادیم که از نظر می‌گذرد.

فارس: کارگروه نظارت بر سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی در مجلس با چه هدفی تشکیل شده است؟

کارگروه نظارت بر اجرای سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی در مجلس شورای اسلامی با هدف رصد عملکرد سه قوه قضائیه، مجریه و مقننه در خصوص اجرای اقتصاد مقاومتی تشکیل شده است که مسئولیت این کارگروه بر عهده بنده نهاده شده است.

اقتصاد و فرهنگ دو اولویت کاری کمیسیون اصل 90 در سال‌جاری است.

فارس: چگونه می‌توان به مدیریت جهادی مدنظر مقام معظم رهبری تحقق بخشید؟

جهاد یک حرکت فوق‌العاده و تلاش برجسته است بنابر این تلاش‌های عادی و کوشش‌های کوچک را نمی‌توان جهاد تلقی کرد.

مدیریت جهادی یعنی هشت سال دفاع مقدس که با کمترین امکانات و تجهیزات توانستیم در برابر 40 کشور تا دندان مسلح که علیه ایران اسلامی گارد گرفته بود ایستاده و با سرافرازی و سربلندی این هشت سال را پشت سر بگذاریم.

مسئولان باید با یک برنامه زمان‌بندی شده، مدون و قابل ارزیابی برنامه‌های خود را به پیش ببرند و ماهانه، فصلی و سالانه عملکرد خود را ارزیابی و رصد کنند. بنابراین مطلوب و لازم است مسئولان به صورت شعاری از تحقق عزم جدی و مدیریت جهادی عبور نکنند و با جدیت در تحقق این شعار مقام عظمای ولایت گام بردارند.

فارس: دلیل تاکید مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد و فرهنگ چیست؟

در حوزه سیاسی و علمی پیشرفت خوبی داشته‌ایم و حتی از سند افق چشم‌انداز 1404 جلوتر هستیم چراکه خوشبختانه بصیرت، بینش و معرفت مردم از لحاظ سیاسی از متوسط منطقه بالاتر است و در زمینه علوم مختلف به‌دلیل فعالیت‌های دانشمندان و فرهیختگان جایگاه ویژه و ممتازی داریم که می‌توان به فناوری‌های جدید، نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی و فناوری‌های مختلف و ساخت انواع موشک‌های دوربرد رادار گریز و زیردریایی‌ها و پرتاب ماهواره‌ها و صدها دستاورد دیگر اشاره کرد.

اما از نظر اقتصادی و فرهنگی به آن افق نرسیده‌ایم و نتوانسته‌ایم به طور متوازن پیش برویم و به کار و فعالیت‌های فرهنگی به این دلیل که دیربازده و دیرثمر است توجه لازم نشده و بیشتر به کارهای زودبازده توجه شده است و آن طور که شایسته و بایسته بوده به مقوله فرهنگ توجه نشده است. گرچه آثار فرهنگ دیربازده است ولی پایداری دارد.

مردم و مسئولان در تحقق اقتصاد مقاومتی چه نقشی دارند؟

با حمایت از سرمایه‌های داخلی و نیروی انسانی می‌توان در تحقق اقتصاد مقاومتی گام برداشت. مردم، شرکت‌ها و بخش‌های خصوصی در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش ارزنده‌ای دارند و باید نسبت به دغدغه‌های مقام معظم رهبری توجه و دقت نظر لازم داشته باشند.

رویکرد مقام معظم رهبری طی یک دهه اخیر، رویکردی اقتصادی بوده و بر اساس این مقوله سال‌های اخیر را با مسائل اقتصادی اعم از نوآوری و شکوفایی، اصلاح الگوی مصرف، جهاد اقتصادی، اقتصاد مقاومتی و همت و کار مضاعف و امسال نیز اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و میریت جهادی نامگذاری کرده‌اند که بیانگر این است که ایشان آسیب‌ها را به خوبی شناسایی کرده‌اند که اگر مسئولان نگاه عملیاتی و اجرایی به این فرمایشات رهبری داشتند امروز به نقاط قابل قبول و موفق‌تری دست می‌یافتیم.

فارس: مسئولان استان قزوین در تحقق اقتصاد مقاومتی چگونه باید عمل کنند؟

تکلیف مسئولان استان قزوین مشخص و روشن است یعنی اقتصاد و فرهنگ باید اولویت‌های نخست در برنامه‌های مسئولان باشد و با توجه به نامگذاری مقام معظم رهبری باید در راستای پیشرفت در ابعاد فرهنگ و اقتصاد اهتمام بورزند.

استان قزوین از استان‌هایی است که می‌تواند در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش ویژه‌ای ایفا کند، در بخش کشاورزی می‌توان به ظرفیت بالای دشت قزوین اشاره کرد که با مدیریت آب و مدیریت کشت در این دشت وسیع می‌توان به تامین امنیت غذایی دست یافت چراکه دشت وسیع توانایی ارتزاق 300 میلیون نفر را دارد.

در حوزه دامپروری و دامداری و تولید گوشت سفید و تخم‌مرغ نیز ظرفیت خوبی در استان قزوین وجود دارد.

استقرار و فعالیت حدود چهار هزار واحد صنعتی در استان قزوین و وجود 140 هزار دانشجو ظرفیت‌های مهمی است که باید از وجود آن‌ها به نحو احسن استفاده کرد.

در زمینه گردشگری نیز استان قزوین در کشور مثال‌زدنی است و بیشترین آثار دیدنی و تاریخی در این استان ثبت شده است که باید با استفاده از ظرفیت این بخش به تحقق اقتصاد مقاومتی جامه عمل پوشاند.

با وجود فرهیختگان و دانشمندان حجم علمی و نوآوری‌های بسیار بالا و علوم خوبی در کشور به دست آمده ولی تبدیل به ثروت نشده و تجاری‌سازی نشده است که با تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان نیز می‌توانیم نسبت به تجاری‌سازی علوم اقدام کنیم.

فارس: به دعوت یک سرمایه‌گذار بخش خصوصی اشاره کرده‌اید. در این زمینه توضیح دهید؟

یک گروه سرمایه‌گذار برای کشت گلخانه‌ای به استان قزوین دعوت شده‌اند که با روش‌های نوین می‌توانند چندین برابر شیوه‌های سنتی برداشت محصول داشته باشند که علاوه بر ایجاد اشتغال و تامین امنیت غذایی، می‌توانند در پویایی و تحرک اقتصادی گام‌های ارزنده‌ای بردارند.

اگر همه مسئولان به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی توجه کرده و تلاش کنند می‌توانند در ایجاد اقتصادی پویا، پیشرو و موثر گام بردارند.

همچنین کارگروه نظارت بر اجرای سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی در مجلس شورای اسلامی نیز تشکیل شده است.

انتهای پیام/77006/الف30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها