امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۸:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90772
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۴
تعداد بازدید: 110
«ولادمیر آندره گونزالس کسادا» سفیر کوبا در تهران با اشاره به اینکه ایران و کوبا قربانی سیاست‌های خصمانه آمریکا شده‌اند، گفت: ما حق خودمان می‌دانیم که ...

«ولادمیر آندره گونزالس کسادا» سفیر کوبا در تهران با اشاره به اینکه ایران و کوبا قربانی سیاست‌های خصمانه آمریکا شده‌اند، گفت: ما حق خودمان می‌دانیم که به خاطر تحریم‌ها از آمریکا غرامت بخواهیم.

کسادا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در پاسخ به این سوال که دستاوردهای اجلاس اخیر اوناسور چه بود؟ گفت: با توجه به اینکه ما در آمریکای لاتین شاهد مرحله جدید و تغییرات سیاسی و اقتصادی هستیم، به دنبال آن بودیم که سازمان‌های جدیدی ایجاد کنیم.

وی اظهار داشت: از این دست سازمان‌ها علاوه بر سازمان «اوناسور» می‌توان به سازمان «مرکوسور» در زمینه اقتصادی و همچنین سازمان «سلاک» و عضویت مجموعه کشورهای آمریکای لاتین و دریای کارائیب، اشاره کرد.

وی با بیان اینکه این سازمان - سلاک - در فهرست سازمان‌های مهم محسوب می‌شود، گفت: اهمیت سازمانی مانند سلاک از این جهت است که برای اولین بار سازمانی ایجاد شده که به صورت مستقل فعالیت می‌کند و خارج از نظارت و اشراف آمریکا و کانادا و می‌تواند در زمینه تحولات اقتصادی و سیاسی منطقه تصمیم گیری کند.

کسادا خاطرنشان کرد: احساس ما این است که حس همکاری در بین کشورهای آمریکای لاتین افزایش پیدا کرده و به نظر می‌رسد که این حس در پی ایجاد این سازمان‌ها بدون نظارت و اشراف آمریکا به وجود آمده است.

وی با اشاره به فعالیت‌های مختلف این سازمان‌ها، فعالیت این سازمان‌ها را تنها در زمینه سیاسی ندانست و اظهار داشت:‌ اصل تشکیل این سازمان‌ها همکاری برای حل همه مشکلاتی است که ممکن است از سوی غرب ایجاد شود، ‌اما فعالیت‌های اقتصادی نیز در دستور کار این سازمان‌ها وجود دارد.

سفیر کوبا همکاری همه کشورهای آمریکای لاتین برای خنثی کردن هر گونه تهدیدی علیه دولت‌های این کشورها را یکی از گام‌های مهم این سازمان ها دانست.

سفیر هاوانا در تهران با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته تصریح کرد: از زمان «هوگو چاوز» رئیس جمهور فقید ونزوئلا و نقش تأثیرگذار او در منطقه اقدامات مهمی در سازمان‌های آمریکایی ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه از این میان می‌توان به سازمان «پتروکاریئبیه» اشاره کرد که ایده آن نفت برای کشورهای دریای کارائیب است، افزود: دراین سازمان ونزوئلا با استخراج نفت بیشتر، نفت مورد نیاز کشورهای حوزه دریای کارائیب را تأمین می‌کند.

* حمایت آمریکا از تروریست‌ها با وجود ادعای مبارزه با تروریسم

کسادا همچنین در باره آخرین پیشرفت پرونده پنج کوبایی که در آمریکا به اتهام جاسوسی بازداشت شده‌‌اند، گفت: آنها سربازهای کوبایی هستند که به میامی رفته بودند تا با حضور در بین گروه‌های تروریستی معارض کوبا که در میامی ساکن بودند و علیه کشور خود دست به اقدامات تروریستی می‌زدند با آنها مبارزه کنند.

سفیر کوبا در ایران ادامه داد: دولت آمریکا بدون داشتن هیچ گونه مدرکی این سربازان را بازداشت و یکی از آنها را به دو بار حبس ابد محکوم کرده است.

وی افزود: دو تن دیگر که همچنان در زندان به سر می‌برند، ممکن است بعد از 15 و 27 سال آزاد شوند.

وی آمریکا را به رفتار متناقض متهم کرد و گفت: با وجود اینکه واشنگتن به بهانه حادثه یازده سپتامبر ادعای مبارزه با تروریسم را دارد، اما از تروریست‌ها در کشورهای دیگر حمایت می‌کند.

* کوبا حق دارد از آمریکا غرامت بخواهد/ مهمترین اصل برای مذاکره با آمریکا بدون پیش شرط بودن و در یک سطح بودن آن است

وی تأکید کرد که با وجود تغییرات ایجاد شده در آمریکا بیش از 50 سال است که کوبا تحت تحریم‌های اقتصادی آمریکا قرار دارد.

سفیر کوبا تصریح کرد: با وجود روی کار آمدن دولت‌های متعدد در آمریکا، روابط کوبا و آمریکا بهبود پیدا نکرده است، زیرا ایالات متحده تصمیم گرفته که روابط سیاسی و دیپلماتیک با کوبا را قطع کند.

کسادا با بیان اینکه مردم کوبا در طول این مدت تاکنون تحت تأثیر اقدامات تروریستی دولت آمریکا علیه کوبا قرار داشته‌اند، تأکید کرد: دولت کوبا با مردم آمریکا هیچ مشکلی ندارد، اما اصل مشکل کوبا با سیاست‌های دشمنانه دولت آمریکا است.

سفیر کوبا در تهران همچنین با اعلام اینکه تلاش‌هایی از سوی دولت کوبا برای بهبود روابط با واشنگتن صورت گرفته است، گفت: مهم‌ترین اصل برای کوبا به منظور نشستن بر سر میز مذاکرات با آمریکا،‌ بدون پیش شرط بودن مذاکرات و در یک سطح بودن آن است.

وی افزود: آمریکا باید استقلال و تمامیت ارضی کوبا را به رسمیت بشناسد و بعد از آن می‌توان در هر سطحی درباره هر مسئله‌ای با مقامات آمریکایی مذاکره کرد.

کسادا همچنین افزود: با توجه به اقدامات تروریستی آمریکا علیه کوبا و حصر اقتصادی بر کشور ما، کوبا حق دارد که از آمریکا غرامت بخواهد.

* ایران و کوبا در سازمان ملل و عدم تعهد هماهنگی خوبی با یکدیگر دارند

وی در خصوص روابط ایران و کوبا ضمن خوب توصیف کردن روابط دو کشور، تأکید کرد: برای بهبود روابط فیمابین به ویژه روابط اقتصادی و سیاسی با ایران باید تلاش بیشتری صورت گیرد.

سفیر کوبا روابط دو کشور را هماهنگ توصیف و گفت: مقامات ایرانی و کوبایی در سازمان ملل و جنبش عدم تعهد هماهنگی بسیار خوبی با یکدیگر دارند.

سفیر هاوانا با مشابه دانستن شرایط ایران و کوبا و تحریم‌های اعمال شده بر این دو کشور از سوی آمریکا، گفت: باید راه‌های جایگزینی برای بهبود و آسان شدن روابط اقتصادی دو کشور ایجاد کرد.

وی در پاسخ به این سوال که نظر شخصی‌اش در مورد ایران چیست؟ اظهار داشت: قبل از سفر به ایران در اثر تبلیغاتی که علیه این کشور صورت گرفته است، تصویر خیلی بدی از ایران داشتم؛ ولی وقتی به اینجا آمدم دیدم ایران خیلی بهتر از آن چیزی است که می‌گفتند.

کسادا ادامه داد: ممکن است در ایران چیزی باشد که مورد علاقه من نباشد و یا در کوبا چیزی باشد که شما خوشتان نیاید، اما باید به همدیگر احترام بگذاریم.

وی در خصوص سفر وزیر امور خارجه روسیه به کشورش، گفت: روابط ما با روسیه روابطی تاریخی و خیلی خوب است و این روابط در همین چارچوب خلاصه می‌شود.

سفیر کوبا در پاسخ به این سوال که آیا سفر وزیر امور خارجه روسیه به امور اوکراین مربوط بود یا خیر؟ اظهار داشت: نه. ما به حاکمیت همه کشورها احترام می‌گذاریم و در امور داخلی کشورها دخالت نمی‌کنیم و البته این را هم می‌دانیم که غربی‌ها در اوکراین قصد داشتند سیستم را تغییر دهند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار