امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۲۱:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90775
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۴
تعداد بازدید: 129
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس‌رضوی و بر اساس گزارش سایت «پایگاه داده‌های آموزشی آزاد» (OEDB) در آمریکا، کتابخانه سلطنتی آشور بانی‌پال (در بین‌النهرین)، کتابخانه اسکندریه (در کشور مصر) و کتابخانه ویلا از پاپیری، به ترتیب در رتبه‌های یکم تا سوم «کتابخانه‌هایی که جهان را تغییر دادند» قرار دارند.

بر اساس این گزارش، کتابخانه دانشگاهی نالاندا، بیت‌الحکمه بغداد (متعلق به دوران شکوفایی تمدن اسلامی)، کتابخانه سلطنتی قسطنطنیه و کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی، رتبه‌های چهارم تا هفتم این رده‌بندی را به خود اختصاص داده‌اند.

در این گزارش آمده است: «کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی که مدیریت آن در مشهد قرار دارد، از سال 1457 میلادی با در اختیار داشتن بیش از یک میلیون جلد کتاب، بینش عمیق اسلامی، تاریخی، ریاضیات و سایر علوم را فراهم کرده است. با گذشت زمان، مجموعه این کتابخانه که شامل نسخه‌های خطی و قدیمی است، در 35 کتابخانه مختلف گسترش یافته و همگی زیر نظر یک مدیریت سازمان‌دهی شده است ».

در ادامه این گزارش آمده است: کتابخانه مالاتستیانا (در کشور ایتالیا)، کتابخانه واتیکان (در کشور واتیکان)، کتابخانه پالافوکسیانا (در کشور مکزیک)، کتابخانه ملّی فرانسه و کتابخانه کنگره آمریکا از دیگر کتابخانه‌هایی هستند که در رتبه‌های هشتم تا دوازدهم این رده‌بندی قرار دارند.

لازم به ذکر است که سایت «پایگاه داده‌های آموزشی آزاد» (OEDB) در آمریکا، نخستین سازمانی است که به رتبه‌بندی دانشگاه‌های پیوسته در سطح جهان، به‌ویژه آمریکا می‌پردازد و هر سال در ماه ژانویه، فهرست رتبه‌بندی جدید خود را منتشر می‌کند. این سایت در یک گزارش، مهم‌ترین کتابخانه‌های تأثیرگذار در جهان را معرفی کرده است.

 سازمان ‌کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، علاوه بر کتابخانه مرکزی با 28 هزار و 800 متر مربع فضای فرهنگی ـ مطالعاتی، حدود چهار میلیون جلد کتاب چاپی، بیش از 88 هزار جلد کتاب خطی منحصر به‌فرد و حدود 50 هزار جلد کتاب چاپ سنگی، دارای 38 کتابخانه وابسته در سطح کشور و 10 کتابخانه تخصصی است که در راستای توسعه فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در مناطق پرجمعیت شهری، فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام داده است، به طوری که بسیاری از پژوهشگران جهان از کتابخانه‌های‌ آستان قدس رضوی به‌عنوان پایگاه علمی استفاده می‌کنند.
انتهای پیام/70020/الف/ژ1001
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها