امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۲۳:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90779
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۴
تعداد بازدید: 95
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، ‌موش پستانداری از راسته جوندگان است که با محیط زندگی انسان‌ها بسیار سازگار است و با آنها به صورت مسالمت آمیز زندگی می ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، ‌موش پستانداری از راسته جوندگان است که با محیط زندگی انسان‌ها بسیار سازگار است و با آنها به صورت مسالمت آمیز زندگی می کند.

تعداد موش‌ها در تهران روز به روز افز ایش می‌یابد و هر بار هم روشی برای از بین بردن آنها آزمایش می شود ولی تاکنون این مشکل در کلان شهر تهران برطرف نشد ه است.

جمعیت موش ها در هیچ جای دنیا هیچ زمان صفر نمی شود ولی می توان آنها را کنترل کرد تا تعدادشان  بیشتر نشود.  
 


 

موش‌ها به دلیل تغییر رفتار فیزیولوژیکی شجاع شده و دیگر از گربه‌ها هم نمی‌ترسند و چرخه آنها در حال تغییر است.

یکی از راه‌حل برای از بین بردن موش‌ها استفاده از سم بود که در جوی شهر ریخته می‌شد اما موش‌های شهر برای این سم راه حل پیدا کرده و دیگر با خوردن این سم ها هم از بین نمی‌روند چرا که خوردن یک برگ کاهو باعث می‌شود تمام سموم از بدن آنها دفع شود.

میلیون‌ها موش در جدول‌ها و آبراه‌های فاضلاب و لوله‌ها و کانال‌های شهر تهران هستند و این جونده حدود 35 نوع بیماری مختلف مانند طاعون، لپتوسپیروز، حصبه و غیره را به انسان منتقل می‌کند.

به دلیل عملیات عمرانی  در شهر کلونی موش‌ها خراب می شود و این جانوران موذی به روی زمین آمده و جولان می‌دهند.

بیشتر جوندگانی که در سطح شهر در حال جولان دادن هستند رت‌های نروژی هستند.

«رت»‌ نروژی یک نوع جونده است که شبیه موش است. این جونده که بسیار تپل است بدون اینکه از مردم بترسد در خیابان‌ها رفت‌وآمد می‌کند.

رت‌های نروژی اولین بار توسط کشتی از طریق گمرک وارد بندرعباس و بوشهر شده و سپس به تهران آمدند.

زاد و ولدهای رت‌های نروژی بسیار زیاد است به گونه‌ای که هر سه ماه یکبار 10 بچه بدنیا می‌آورند. طول دوران بارداری آنها 12 تا 13 روز است.
 


 

در کلان‌شهر تهران به دلیل اینکه زباله‌ در معابر وجود دارد برای رت‌های خارجی جذابیت دارد که در داخل این زباله‌ها جولان دهند و همچنین نبود شبکه فاضلاب دومین جاذبه برای زندگی این جوندگان در سطح شهر است.

چند وقت پیش شهرداری تهران تعدادی تک تیر انداز حرفه ای استخدام کرد تا با اشعه مادون قرمز در شب موش ها را هدف قرار دهند و از بین ببرد ولی به نظر می رسد این طرح هم خیلی جواب نداد چرا که قرار است سموم ایتالیایی به جنگ موش های شهر بیایند.

مجتبی عبداللهی معاون خدمات شهری شهرداری تهران گفت:با توجه به داروها و سموم جدیدی که از ایتالیا وارد کرده‌ایم در 5 ماه گذشته درخصوص مبارزه با جانوران موذی، از شهروندان اعتراضی مبنی بر مشهود بودن موش‌ها در سطح شهر نداشته‌ایم.

وی درباره خوردن ریشه‌های درختان توسط موش‌ها اظهار داشت: هیچکدام از این موارد مبنای علمی و کارشناسی و تحقیقاتی ندارد افرادی که این اظهار نظرات را می‌کنند اظهاراتشان علمی و کارشناسی نیست.
 


 

 وی ادامه داد: وضعیت مبارزه با جانوران موذی خوب است و شرکت ساماندهی تیمی را در این خصوص تشکیل داده و اقدامات خوبی در چند ماه گذشته صورت گرفته است.

عبداللهی خاطر نشان کرد: با توجه به داروها و سموم جدیدی که وارد کرده‌ایم در 5 ماه گذشته درخصوص مبارزه با جانوران موذی از شهروندان اعتراضی مبنی بر مشهود بودن موش‌ها در سطح شهر نداشته‌ایم.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران افزود: با توجه به نشست‌های با مراکز پژوهشی و دانشگاهی داریم در خصوص جانوران موذی به داروها و روش‌های جدیدی دست پیدا می‌کنیم و در آینده‌ای نزدیک وضعیت بهتر خواهد شد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه سموم جدید برای مبارزه با جانوران موذی (موش‌ها) از کدام کشور وارد شده است گفت: به احتمال زیاد این سموم از کشور ایتالیا وارد شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها