امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۹:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90785
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۴
تعداد بازدید: 93
«ویلیام فاریناس» رئیس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس ملی ونزوئلا در گفت‌وگویی مشروح با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری ...

«ویلیام فاریناس» رئیس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس ملی ونزوئلا در گفت‌وگویی مشروح با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به تشریح ناآرامی‌های اخیر در ونزوئلا پرداخت.

او که اولین بار است به ایران سفر می‌کند، پنج سال است درباره ایران مشغول مطالعه می‌باشد.

فاریناس اعتراضات اخیر در این کشور را اعتراضات برنامه‌ریزی شده از خارج از ونزوئلا و حرکت‌های تروریستی ناشی از حمایت و برنامه‌های دولت آمریکا خواند که توسط جناح راست در ونزوئلا اجرایی شد و گفت: اعتراضات و اغتشاشات در ونزوئلا توسط روسای باندهای قاچاق و جنایتکاران در این کشور صورت گرفته است.

وی با ذکر این نکته که اعتراضات در ونزوئلا به شکل انقلاب مخملی و نرم صورت گرفته که در گذشته نیز حرکت‌های این چنینی سابقه داشته، افزود: حرکت‌های اعتراضی در ونزوئلا خشونت‌‌آمیز و همراه با جنگ رسانه‌ای بود که به اغتشاش و تظاهرات بیشتر کمک کرد.

رئیس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس ملی ونزوئلا با تاکید بر اینکه جنگ رسانه‌ای علیه ونزوئلا از طریق شبکه‌های تلویزیونی آمریکا، شبکه‌‌های اجتماعی نظیر توئیتر و فیسبوک و... صورت گرفته و در حال حاضر هم ادامه دارد، خاطرنشان کرد: جنگ رسانه‌ای علیه ونزوئلا در جهت آشفته کردن وضعیت این کشور صورت گرفت که در تاریخ بی‌سابقه بوده است.

وی اظهار داشت: جنگ رسانه‌ای علیه آرامش ملت و دولت ونزوئلا به قدری وسیع بود که حتی برخی هنرپیشه‌های هالیوود و چهره‌های دوست‌ داشتنی در دنیا نیز با دریافت پول، فریب اقدامات رسانه‌های غربی را خوردند و علیه دولت ونزوئلا وارد کارزار جنگ شدند.

این نماینده مجلس ونزوئلا گفت: با تحقیقات صورت گرفته مشخص شد که مرکز هدایت جنگ رسانه‌ای علیه ونزوئلا، در آمریکا و شهرهای میامی، واشنگتن و بوگوتا است که متأسفانه حزب راستگرای ونزوئلا با اغتشاشگران همراهی کرده است.

فاریناس با بیان اینکه اعتراضات و اغتشاشات در ونزوئلا حرکت شناخته‌ شده‌ای در دنیا تحت عنوان «انقلاب رنگین» است، افزود: هدف انقلاب رنگی و مخملی این است که با ایجاد فشار و توسط نیروهای خرابکار مورد حمایت از خارج از ونزوئلا کاری کنند که مادورو رئیس جمهور کنونی برکنار شود و این هم برطبق روش «جین ‌شارپ» آمریکایی درباره انقلاب نرم و مخملی و دستورالعمل‌های آن صورت گرفته است.

رئیس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس ملی ونزوئلا با اشاره به اینکه یکی از دستورالعمل‌های انقلاب نرم و مخملی این است که مواد خوراکی و مایحتاج روزمره مردم با کمبود مواجه شود و در ونزوئلا اقلامی چون شیر و روغن کمیاب شد، خاطرنشان کرد: تظاهر‌کنندگان در ونزوئلا علاوه بر کمبود مواد غذایی سعی کردند تا کوچه‌ها و خیابان‌های شهر را مسدود و ساختمان‌های دولتی را به آتش بکشند و این امر دقیقاً مطابق اتفاقات اوکراین صورت گرفته بود.

وی با بیان اینکه اقدامات تروریستی در اغتشاشات ونزوئلا توسط اشخاص تعلیم‌ داده شده صورت می‌گرفت، گفت: آنها تلاش می‌کردند تا ضمن ایجاد وحشت در بین مردم، موجبات تحریک دولت برای مقابله با تظاهرکنندگان را فراهم آورند.

این عضو پارلمان ونزوئلا توضیح داد: تظاهرات و اغتشاشات مردم در کوچه و خیابان سریعاً توسط تلفن‌های همراه و دوربین‌های دستی ضبط و در شبکه‌های اجتماعی قرار می‌گرفت که این امر هم مطابق دستورالعمل‌های جین شارپ در انقلاب‌های مخملی است.

به گفته این نماینده مجلس ونزوئلا، در اغتشاشات و درگیری‌های این کشور 16 هزار مورد خسارت به ساختمان‌های دولتی و عمومی ثبت شده است.

*20 درصد از اعتراض کنندگان دانشجو بودند

فاریناس با ذکر این نکته که فقط 20 درصد از حاضران در این اغتشاشات، دانشجو بودند، اظهار داشت: این در حالی بود که تلاش‌های زیادی صورت می‌گرفت که در دنیا اینگونه القا کنند که اغتشاشات ونزوئلا، اعتراضات دانشجویی است و فقط دانشجویان در آن حضور دارند.

رئیس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس ملی ونزوئلا با بیان اینکه در بسیاری از مراکز و خانه‌‌های تیمی رهبران اعتراض کنندگان و اغتشاشگران مشروبات الکی کشف شده، گفت: کشف مقادیر فراوان مشروبات الکی در منازل تیمی گروهک‌های تروریستی و جنایتکار، نشان می‌دهد که هدایتگر اصلی اغتشاشات و تظاهرات، عده‌ای جنایتکار هستند.

وی با بیان اینکه 98 درصد مردم ونزوئلا در یک نظرسنجی اقدامات تروریستی اغتشاشگران را محکوم کرده‌اند، افزود: نیکلاس مادورو برای آرامش جامعه ندای صلح را سر داد و از گروه‌های مخالف برای گفت‌وگو دعوت به عمل آورد که این حرکت قابل تقدیر است.

فاریناس با اشاره به حمایت مجلس سنای آمریکا و جان‌ کری از اقدامات تروریستی در ونزوئلا، خاطرنشان کرد: افرادی از حزب راست‌گرای افراطی در ونزوئلا با تظاهر کنندگان و اغتشاشگران همراهی می‌کردند و حتی ساختمان‌های شهرداری که برخی از افراد حزب راستگرای افراطی هم در آن حضور داشتند را به تصرف درآورده بودند.

وی اظهار داشت: دو شهردار از دو شهر ونزوئلا به دلیل همکاری با تروریست‌ها برای ایجاد اغتشاش‌ از کار برکنار و پس از رسیدگی به جرم آنها در دادگاه قضایی ونزوئل،ا هم‌اکنون در حبس به سر می‌برند.

رئیس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس ملی ونزوئلا با تاکید بر اینکه جنگ و اغتشاش و تظاهرات در ونزوئلا درون مرزی بود، یادآور شد: اما جنگ رسانه‌ای پا را فراتر از مرزهای ونزوئلا گذاشته بود. شبکه CNN و خصوصا بخش اسپانیایی زبان آن و همچنین اینترنت و روزنامه‌های آمریکایی پر از عکس‌های اغتشاشات ونزوئلا بود و حتی درگیری‌های دیگر نقاط جهان به خصوص تظاهرات در لیبی و اوکراین را با فوتوشاپ به اسم درگیری‌های ونزوئلا به کل دنیا معرفی می‌کردند، در حالی که این دروغ بزرگی است.

این نماینده مجلس ونزوئلا گفت: جبهه راست‌گرای افراطی در ونزوئلا با حضور در اغتشاشات و تظاهرات به دنبال توطئه علیه رئیس جمهور بودند تا او را ساقط کنند، ولی اخیراً حزب انقلابی بولیواری دست‌‌اندرکاران اقدامات خشونت‌بار در این اغتشاشات را دستگیر و هم‌اکنون دستگاه قضایی ونزوئلا در حال رسیدگی به جرایم آنهاست.

وی خاطرنشان کرد: مجلس ملی ونزوئلا و نمایندگان مردم با صدای بلند فریاد می‌زنند تا توطئه علیه دولت و ملت خود را به گوش جهانیان برسانند.

*آمریکا به دنبال دست اندازی به منابع نفتی ونزوئلا

فاریناس در ادامه این گفت‌وگو با بیان اینکه ایالات متحده آمریکا با ایجاد اغتشاش و تظاهرات و فعالیت‌های تروریستی در ونزوئلا به دنبال استفاده از منابع نفتی این کشور است و می‌خواهد این منابع را در دست بگیرد، گفت: ونزوئلا در حال حاضر 300 میلیون بشکه نفت در چاه‌های نفتی ذخیره دارد که تا 900 میلیون بشکه نیز برآورد شده و به دلیل اینکه تا 10 سال آینده ذخیره نفتی آمریکا تمام می‌شود، واشنگتن سعی دارد به نفت دیگر کشورها دست‌درازی کند.

رئیس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس ملی ونزوئلا با بیان اینکه دست‌اندازی آمریکا به کشورهای دیگر و برهم زدن نظم و امنیت عمومی آنها برای دستیابی به منابع آن کشورهاست، گفت: اروپا و آمریکا به دنبال نجات خود از راه‌های مختلف حتی اقدامات خشونت‌‌آمیز و تروریستی هستند، زیرا این کشورها در زوال و سراشیبی سقوط به سر می‌برند.

*آمریکا رو به زوال

وی با بیان اینکه امپریالیسم آمریکا در حال زوال است و ایالات متحده سعی می‌کند با استفاده از نفوذ خود امپریالیسم قدیمی را در سراسر جهان احیا کند، افزود: ایالات متحده با دخالت‌های خود در کشورهایی نظیر لیبی، سوریه و ونزوئلا به کشور حامی تروریسم دولتی مبدل شده و سعی می‌کند از طریق اعمال خشونت‌‌‌آمیز و تروریستی، نظم دیگر کشورها را بر هم زند تا منافع خود را تأمین کند.

این نماینده مجلس ونزوئلا خاطرنشان کرد: همزمان با اعتراضات و اقدامات تروریستی در ونزوئلا بسیاری از دانشگاه‌ها و بانک‌های دولتی، ساختمان‌های دولتی، ایستگاه‌های متروی کاراکاس، ساختمان مرکزی دولت (نهاد ریاست جمهوری) و... تخریب و بخش‌هایی از آن به آتش کشیده شد و حتی برخی از آنها تصرف شد که در هیچ یک از رسانه‌های خارجی به آن اشاره‌ای نشد.

وی در خصوص دخالت برخی دیپلمات‌ها و سفارتخانه‌های خارجی در کاراکاس گفت: ما به دنبال تخریب چهره دیپلمات‌ها و سفارتخانه‌های مقیم در ونزوئلا نیستیم.

فاریناس با بیان اینکه ما روی حمایت کشورهای حوزه دریای کارائیب و آمریکای لاتین و همه کشورهای قاره آمریکا که شامل 33 کشور به جز ایالات متحده آمریکا هستند، حساب کرده‌ایم، گفت: ونزوئلا روی حمایت کشورهای آمریکای جنوبی از این کشور حساب باز کرده، ضمن اینکه کشورهای اتحادیه آلبا (بولیوی، اکوادور، نیکاراگوئه، کوبا و ونزوئلا) و همچنین اتحادیه مرکوسور که بازار مشترک آمریکای جنوبی شامل کشورهای برزیل، آرژانتین، اروگوئه، پاراگوئه، بولیوی، شیلی، کلمبیا، اکوادور، پرو و ونزوئلا است، می‌توانند به کاراکاس کمک کنند و ونزوئلا روی حمایت این دو اتحادیه، حساب ویژه‌ای باز کرده است.

رئیس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس ملی ونزوئلا با تاکید بر اینکه ونزوئلا روی کشورهای منطقه خاورمیانه به ویژه جمهوری اسلامی ایران و سوریه حساب ویژه‌ای باز کرده، افزود: جمهوری اسلامی ایران تجربه جنگ رسانه‌ای علیه خود را دارد، ضمن اینکه تهران و کاراکاس هر دو تجارب مشابهی در این زمینه دارند که در تمام این موارد، هجمه رسانه‌ای با هدایت آمریکایی‌ها صورت می‌گرفت.

وی مردم ونزوئلا را افرادی با اخلاق انقلابی و ضد امپریالیسم و عاشق صلح می‌داند که حاضرند برای استقلال خود مبارزه کنند و افزود: دولت ونزوئلا تمام تلاشش را کرده تا جامعه را با کمک مردم بسازد و سعی می‌کند با کمک رهنمودهای هوگو چاوز این کار را انجام دهد.

این عضو پارلمان ونزوئلا جامعه ایران را جامعه‌ای منظم می‌داند که در علم و تکنولوژی به پیشرفت‌های قابل توجهی دست یافته و افزود: ما و شما در حال حاضر دشمنان مشترک داریم.

وی عنوان کرد: من در جریان انقلاب رنگی که داشت در ایران رخ می‌داد هستم و می‌دانستم که همه اینها توسط آمریکا برنامه‌ریزی می‌شد.
فاریناس جامعه ایران را تحسین کرد.

*ونزوئلا حلقه اتصالی برای تجارت ایران با آمریکای لاتین

وی در خصوص تمهیداتی که کشورش می‌تواند برای حضور ایران در آمریکای لاتین فراهم کند، عنوان کرد: ونزوئلا می‌تواند حلقه‌ اتصالی برای تجارت ایران با کشورهای آمریکای لاتین و دریای کارائیب باشد.

این عضو پارلمان ونزوئلا با اشاره به تجربیات ایران در زمینه تولید محصولات پتروشیمی خاطرنشان کرد: ونزوئلا می‌تواند مرکزی برای انتقال این تجارب باشد.

فاریناس با اشاره به پیشرفت‌های ایران و استقلال و خودباوری این ملت، عنوان کرد: امام خمینی این ویژگی‌ها را در بین مردم ایران برانگیخت و ملت ایران در طی 35 ساله توانستند بر مشکلاتشان فائق بیایند.

وی درباره حضور کمرنگ اسرائیل در این کشور بر خلاف حضور گسترده و پررنگ این رژیم در آمریکای لاتین از جمله کلمبیا، عنوان کرد: اسرائیل و کشورهای سرمایه‌داری مثل آمریکا اهداف مشابهی را دنبال می‌کنند و از لحاظ سیستم‌های دفاعی و نظامی به هم پیوسته هستند و از این سلاح‌ها در مقابله با کشورهای مستقل استفاده می‌کنند.

رئیس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس ملی ونزوئلا خاطرنشان کرد: ایران و ونزوئلا باید از یکدیگر حمایت کنند و به عنوان 2 کشور انقلابی دارای اشتراکات زیادی هستند. در اسلام سفارش شده که هیچ مسلمانی نمی‌تواند از نیازهای برادرش چشم‌پوشی کند. اینها اصولی بود که چاوز در انقلاب بولیواری خیلی به آن اهمیت می‌داد.

* جنگی که به سوریه تحمیل شد/ مردم سوریه مصمم به تعیین سرنوشتشان

وی که به همراه برخی از هیأت‌های پارلمانی شرکت کننده در نشست دوستان سوریه به این کشور عزیمت و در روند برگزاری انتخابات در سوریه حضور داشت، در این گفت‌وگو ضمن قدردانی از علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس برای برگزاری این نشست در تهران و تسهیلات فراهم شده برای عزیمت این هیأت‌ها به سوریه، عنوان کرد: حضور ما پیام‌آور روابط گرم و صمیمانه سیاسی ونزوئلا با ایران است و پشتیبانی و حمایت ایران و کشورهای دوست سوریه، حمایت از صلح جهانی و انسانیت بود.

عضو پارلمان ونزوئلا بحران کنونی در سوریه را بحرانی ساختگی خواند و گفت: جنگی که توسط کشورهای دیگر به سوریه تحمیل شد، می‌تواند به دیگر کشورهای خاورمیانه نیز تسری یابد و حتی به جنگی جهانی تبدیل شود که بشریت را با تهدید مواجه کند.

وی با قدردانی از ملت و دولت ایران که در راستای حمایت از صلح جهانی گام برداشته‌اند، بر حمایت دیگر کشورها از برقراری صلح و ثبات در سوریه تأکید کرد و افزود: آنچه در سوریه از نزدیک مشاهده کردم این بود که مردم سوریه مصمم هستند سرنوشتشان به دست خودشان تعیین و صلح و امنیت در کشورشان برقرار شود.

*انتخابات سوریه واقعا آزاد بود

فاریناس که از نزدیک در جریان حضور مردم سوریه در پای صندوق‌های رای بوده، عنوان کرد: این انتخابات واقعا آزاد بود و مردم سوریه خیلی خوشحال بودند و با حضور حداکثری در این انتخابات نشان دادند که خودشان می‌خواهند سرنوشتشان را تعیین کنند.

این عضو پارلمان ونزوئلا با ذکر این نکته که حضور مردم سوریه در پای صندوق‌های رای بیشتر از حد انتظار بود، گفت: مردم سوریه که می‌خواستند خودشان سرنوشتشان را تعیین و صلح و ثبات را انتخاب کنند، توانستند به هدفشان نائل شوند.

رئیس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس ملی ونزوئلا تصریح کرد: مردم سوریه نشان دادند که خواستار جنگ نیستند و رئیس جمهورشان را می‌خواهند و اینکه به راهشان به سوی صلح و امنیت ادامه دهند.

وی با اشاره به اظهارات هوگو چاوز مبنی بر اینکه مردمی که برای سرنوشت خود تصمیم می‌گیرند مردمی دانا، بزرگ و شرافتمند هستند، گفت: آنچه در طی انتخابات در سوریه مشاهده کردیم، همین بود.

فاریناس به انتقادات و حملات غربی‌ها پس از برگزاری انتخابات در سوریه و نتایج حاصله اشاره کرد و افزود: بلافاصله بعد از این انتخابات و نتایج اعلام شده، غربی‌ها حملات خود را آغاز کرده و نتیجه این انتخابات را زیر سؤال بردند.

این عضو پارلمان ونزوئلا با اشاره به انتقاد جان کری از کمیسیون‌های انتخاباتی در خارج از سوریه، گفت: جان کری که در آن زمان در بیروت به سر می‌برد، تصمیم مردم سوریه را زیر سؤال برد و علاوه بر آن دبیرکل ناتو نیز این انتخابات را زیر سؤال برد.

به گفته وی در کشورهایی چون ایران، ونزوئلا و سوریه مردم خودشان برای آینده‌ خود تصمیم می‌گیرند.

این عضو پارلمان ونزوئلا با طرح این سؤال که آیا کشورهای اروپایی خودشان پادشاهان و خاندان سلطنتی را انتخاب می‌کنند؟ گفت: این جوامع به سمت زوال و سقوط پیش می‌روند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها