امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۶:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90787
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۴
تعداد بازدید: 84
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس علی صالح‌آبادی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، در نشست خبری امروز با ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس علی صالح‌آبادی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، در نشست خبری امروز با خبرنگاران از عملیاتی شدن گواهی سپرده کالایی با توجه به مصوبه شورای عالی بورس خبر داد و گفت: تولید‌کنندگان از این طریق به منابع مالی مورد‌ نیاز دسترسی خواهند داشت.
وی ادامه داد: قرارداد سلف فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی ایران نیز با توجه به دستور وزیر نفت به زودی عملیاتی خواهد شد.
*کاهش ۷.۷درصدی شاخص بورس در سال جاری
 صالح‌آبادی، دبیر شورای عالی بورس و اوراق بهادار با اشاره به وضعیت فعلی بازار سهام اظهارداشت: شاخص کل بورس از ابتدای سال تاکنون از رقم 79015 واحد به 72969 واحد رسید که نشانگر کاهش 7.7 درصدی است.
وی افزود: حجم معاملات سال گذشته 33 میلیارد و 705 میلیون سهم بود که امسال با افزایش 24 درصدی به 41 میلیارد سهم نزدیک شده است؛ ارزش معاملات نیز به 24 هزار میلیارد تومان رسید.
وی با اشاره به اینکه تعداد دفعات معاملات نسبت به سال گذشته از رقم 2 میلیون به بیش از 3 میلیون و 500 هزار دفعه رسیده است گفت: این میزان رشد 68 درصدی را نشان می‌دهد.
صالح آبادی درباره شاخص فرابورس گفت: این شاخص از ابتدای سال تاکنون افت 3 درصدی تجربه کرده است.
وی با اشاره به حجم معاملات بورس کالای ایران گفت: سال گذشته حجم معاملات کالایی بورس کالای ایران 10 هزار میلیارد تومان بود که امسال نیز در همین محدوده در گردش است و تفاوت خاصی نداشته است.
صالح‌آبادی افزود: در بورس انرژی ایران نیز از ابتدای سال تاکنون 280 میلیارد تومان محصول مورد معامله قرار گرفته است که نشانگر افزایش قابل توجهی نسبت به سال گذشته است؛ در این بازار 154 هزار تن کالای فیزیکی و 20 هزار و 183 مگاوات برق مورد معامله قرار گرفته است.
صالح‌آبادی با اشاره به آمار منتشر شده از ناشران بورسی در سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران گفت: ناشران 2781 اطلاعیه و ناشران غیر بورسی یعنی فرابورس نیز 1144 اطلاعیه تاکنون منتشر کرده‌اند.
* مجوز راه‌اندازی ۶ صندوق سرمایه‌گذاری در سال جاری
وی با اشاره به اینکه در سال جاری مجوز راه‌اندازی 6 صندوق سرمایه‌گذاری و یک شرکت پردازش اطلاعات مالی داده شده است، گفت: در حوزه فرهنگ‌سازی و آموزش نیز تعداد کاربران تالار مجازی بورس به 256 هزار کاربر آنلاین رسیده و فعالیت می‌کند.
صالح‌آبادی درباره پورتال جامع آموزشی سازمان بورس گفت: در این پورتال 190 برنامه تصویری آموزشی، 200 برنامه نوشتاری و 500 برنامه صوتی بارگذاری شده که علاقمندان به نحوه معامله در بازار سهام از طریق تالار مجازی کسب اطلاع خواهند کرد؛ استودیو بورس همچنان از ابتدای سال فعال است و برنامه‌های آن از صبح به بعد‌از ظهر منتقل شده تا گزارش‌های بازار منعکس شود.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه کمیته رسانه بازار سرمایه از ابتدای سال تاکنون جلساتی برگزار کرده است، گفت: امیدواریم این کمیته با تعامل میان سازمان و خبرنگاران بازار سرمایه، گام‌های مثبتی بردارد.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه اتاق فکری با حضور انجمن‌های حرفه‌ای، استادان دانشگاه و فعالان حوزه‌های مختلف بازار سرمایه ایجاد کردیم، گفت: در این اتاق فکر با استفاده از نظرات صاحب‌نظران اقدام به تصمیم‌سازی خواهیم کرد.
*راه‌اندازی مرکز میانی امضای دیجیتال
وی درباره عملکرد بازار سرمایه گفت: مرکز میانی امضای دیجیتال، برگزاری نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک، بیمه، همعایش فرصتهای سرمایه‌گذاری با حضور فعالان بازار سرمایه کشورهای اسلامی، افتتاح بازار دارایی‌های فکری، قرارداد سلف موازی استاندارد سنگ آهن، گواهی سپرده کالایی در بورس کالای ایران برای تامین مالی تولیدکنندگان، راه‌اندازی بازار فرعی بورس کالا، توسعه و گسترش بازار معاملات آتی سکه با راه‌اندازی دسترسی‌های برخط، صدور مجوز افزایش شعب و نمایندگی‌های بورس کالای ایران، حذف محدودیت معاملات میعانات گازی با افتتاح فازهای پارس جنوبی، پذیرش محصولات جدید در بورس انرژی ایران از جمله نیتروژن مایع، نفت کوره سبک، برش‌های سنگین و روغن‌های قطران و افزایش 5 برابری اعتبار مربوط به معاملات برق در بورس انرژی از جمله عملکرد بازار سرمایه طی ماه‌های اخیر بوده است.
*موافقت وزیر نفت با راه‌اندازی بازار سلف فرآورده‌های نفتی
صالح‌آبادی افزود: موافقت وزیر نفت با تامین مالی شرکت‌ها از طریق قرارداد سلف فراورده‌های نفتی، گسترش استفاده از ابزار اوراق اختیار تبعی، افزایش دامنه نوسان قیمت دو محصول پتروشیمی (PVC و PP) به 10 درصد، تداوم اتاق گفت‌وگوی سازمان بورس با شرکت ملی صنایع پتروشیمی و صدور مجوزهای صندوق‌های تخصصی بازار سهام از جمله دیگر اقدامات انجام شده در مجموعه بازار سرمایه است.
*پاسخ صالح‌آبادی به سئوالات خبرنگاران
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به افت شاخص کل بورس طی ماه‌های اخیر اظهارداشت: بورس معلول است و علت نیست بنابراین بورس از عوامل مختلفی تأثیر می‌پذیرد.

وی ادامه داد: متأسفانه در حوزه شرکت‌های پتروشیمی و سنگ آهنی شاهد تغییراتی بودیم که این صنایع با توجه به اثرگذاری بالا در بازار سهام روندی منفی طی کرده است.
* دولت در مسیر کاهش تورم و خروج از رکود
صالح آبادی افزود: اکنون دولت در مسیر کاهش تورم و خروج از رکود اقتصادی حرکت می‌کند و با کاهش نرخ تورم انتظار می‌رود که نرخ سود بانکی نیز کاهش یابد بنابراین کاهش نرخ سود بانکی در آینده منجر به تامین مالی ارزان بنگاه‌های اقتصادی خواهد شد.
*امیدواری به آینده بازار سرمایه
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تکرار مواضع گذشته خود درخصوص آینده بازار باز هم تاکید کرد که نسبت به آینده بازار همواره امیدوار است، چرا که روند حرکت رشد اقتصادی به سمت پارامترهای مثبت نشانگر این امر است.
وی گفت: اکنون بازار دچار سیکل‌های کوتاه مدت شده و قطعاً این روند مقطعی خواهد بود.
وی درباره چگونگی رفع ابهام شرکت‌های پالایشی گفت: در مورد پالایشگاه‌ها با شرکت ملی پالایش پخش فراورده نفتی و معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت رایزنی‌هایی را داشتیم. در این خصوص مذاکراتی مبنی بر تدوین نقشه راه بلند مدت برای تعیین نرخ مواد اولیه انجام شده تا سرمایه‌گذار مبنای بلندمدتی پیش رو داشته باشد.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد فعالیت صندوق توسعه بازار سرمایه گفت: یکی از اهداف این صندوق تسهیل نقد شوندگی در بازار بود و به هیچ عنوان قیمت‌سازی نخواهد کرد؛ منابع این صندوق با توجه به تفاهم صورت پذیرفته به مرور تزریق می‌شود و منابع آن از طرف بنگاه‌های خصوصی است و دولت نقشی در این زمینه نداشته است.
وی گفت: لزوماً یک صندوق برای بازارگردانی بازار کافی نیست و صندوق‌های جدیدی برای بازارگردانی ایجاد خواهند شد.
صالح‌آبادی توضیح داد: صندوق‌های تخصصی بازارگردانی دارای مزیت‌هایی از جمله برخوردار از تخفیف 80 درصدی کارمزد ارکان بازار و ایستگاه معاملاتی اختصاصی و استفاده از تسهیلات کارگزاری‌ها است.
* چند خبر مهم برای اهالی بازار سرمایه
صالح‌آبادی با بیان اینکه در شرایط فعلی بازار طبق تفاهم انجام شده، با سازمان خصوصی‌سازی عرضه‌ای نخواهیم داشت، گفت: سازمان خصوصی‌سازی در شرایط فعلی سهام عرضه نخواهد کرد.
وی افزود: در آینده امکانی ایجاد خواهد شد که سرمایه‌گذاران برای نگهداری سهام ترغیب شوند، به طوری که ابزاری ایجاد خواهد شد، تا به عنوان مثال در 6 ماه آینده، سهام 10 درصد بیشتر از قیمت خریداری شده از سرمایه‌گذار خریداری شود، یعنی اگر سهامی 600 تومان خریداری می‌شود حقوقی تضمین کند که 10 درصد بیشتر یعنی 660 تومان پس از 6 ماه از سرمایه‌گذار خریداری کند و این امر مشروط به این مسأله است که حتماً سهام خریداری شده 6 ماه نگهداری شود.
وی با بیان اینکه در آینده قرارداد آتی سهام فعال خواهد شد، گفت: این ابزار برای پوشش ریسک در بازار عملیاتی خواهد شد که اقدامات آن در حال انجام است.
*منتفی شدن عرضه‌های اولیه در شرایط فعلی بازار
صالح‌آبادی همچنین از منتفی شدن عرضه‌های اولیه در شرایط فعلی بازار خبرداد و گفت: در کنار توقف عرضه‌های اولیه رایزنی‌هایی برای اعطای تسهیلات به شرکت‌های سرمایه گذاری در حال انجام است.
دبیر شورای عالی بورس درباره لایحه حمایت از تولید ملی نیز تاکید کرد: این لایحه در برخی از موارد به بنگاه‌های بزرگ اقتصادی کمک زیادی می‌کند که در بندهای آن نظراتی را ارائه کرده‌ایم.
وی ادامه داد: در بلند مدت صندوق‌های بازنشستگی مکمل نیز به صندوق‌های بازنشستگی فعلی افزوده خواهد شد تا با منابع موجود در بازار سهام سرمایه گذاری شود.
سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین از توجه ویژه نهاد ناظر بازار سرمایه به بحث سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی طبق فرمایشات مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: وضعیت فعلی بازار سرمایه را به روند تحریم‌ها گره نزدیم و بیشتر توان روی بحث اقتصاد مقاومتی متمرکز شده است.
*کاهش زمان انتشار اطلاعات در کدال
وی همچنین از کاهش مدت‌زمان انتشار اطلاعات ناشران در کدال خبرداد و گفت: توقف طولانی‌مدت انتشار اطلاعات را سعی می‌کنیم به حداقل زمان ممکن برسانیم.
صالح‌آبادی در پایان تصریح کرد: نرم‌افزار جدیدی جایگزین نرم‌افزار سابق شرکت فرانسوی برای محاسبه شاخص خواهد شد و در این نرم‌افزار  شاخص‌های زیادی به نسبت نیاز بازار محاسبه و اعلام خواهد شد و در کنار آن قصد داریم در آینده شاخص حاکمیت شرکتی را برای سرمایه‌گذاران نمایش دهیم.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها