امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۲۳:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90815
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۱۹
تعداد بازدید: 166
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، معصومه ابتکار عصر امروز در جمع خبرنگاران استان کردستان اظهار کرد: تمام تلاش خود را ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، معصومه ابتکار عصر امروز در جمع خبرنگاران استان کردستان اظهار کرد: تمام تلاش خود را از جنبه‌های گوناگون و برای صیانت از محیط زیست انجام می‌دهیم.

وی با بیان اینکه سازمان محیط زیست کشور تعامل مناسبی با قضات و محاکم در موضوعات مختلف دارد، گفت: به مناست هفته قوه قضائیه پیشنهاد کرده‌ایم گزارشی از وضعیت محیط زیست کشور ارائه شود.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه در خصوص جرائم تخریب محیط زیست اصلاحیه‌هایی را آماده کرده‌ایم، 6 معیار را در این رابطه عنوان کرد و گفت: وضعیت بحرانی گونه‌ها، سطح برداشت، تعهدات، وضعیت خاص و لزوم حفاظت از گونه‌ها این معیارها هستند.

ابتکار با بیان اینکه جرائم جدید به 5 سطح تقسیم‌بندی می‌شوند، تصریح کرد: سطح اول برای گونه‌های در معرض خطر انقراض، سطح دوم حفاظت‌شده‌ها، سطح سوم حمایت شده‌ها، سطح چهارم گونه‌های با مخاطره کمتر و سطح پنجم شامل سایر گونه‌ها هستند.

وی با بیان اینکه رقم‌ها کارشناسی شده و میزان تغییرات قابل توجه هستند، خاطرنشان کرد: در ارائه مشوق‌ها، آموزش و تغییر رویکرد در جوامع محلی نیاز است تا در مناطق حفاظت شده شریک باشند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با تأکید بر اینکه در برنامه‌های ما جوامع محلی مورد هدفگذاری جدید قرار دارند، گفت: دولت دو هفته قبل لایحه ارزیابی زیست محیطی را به تصویب رساند.

ابتکار این لایحه را به‌روز و کارآمد دانست و افزود: این ارزیابی نسبت به قوانین برنامه کامل‌تر و ارزیابی راهبردی را برای نخستین بار در بر می‌گیرد.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه ارزیابی زیست محیطی یک معادله بوده و آثار منفی طرح‌های توسعه‌ای را کم می‌کند، اظهار کرد: سازمان محیط زیست نسبت به "کانی‌بل" در کردستان، نگرانی جدی دارد و به هیچ عنوان نابودی آن را بر نمی‌تابد.

وی در ادامه با بیان اینکه سدسازی در دوره‌ای به صورت بی‌رویه دنبال شد، گفت: بسیاری از مشکلات در خصوص تالاب‌ها و رودخانه‌ها به علت سدسازی افراطی بوده اما خوشبختانه در حال حاضر رویکردها در وزارت نیرو تغییر یافته است.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور با تأکید بر وجود قانون مدیریت پسماند، خاطرنشان کرد: شوراها و شهرداری‌ها مکلف به هدفگذاری برای به سرانجام رساندن کار هستند.

معاون رئیس جمهور با اذعان به اینکه در برخی زمینه‌ها چون پسماندهای بیمارستانی مشکلاتی داریم، تصریح کرد: در برخی شهرهای استان آموزش تفکیک زباله از مبدأ برای 60 درصد از جوامع هدف انجام شده است.

ابتکار با بیان اینکه تأکید ما بر مشارکت مردم در امر مدیریت پسماند است، تصریح کرد: با وجود اینکه برخی شهرداری‌ها حرکت‌هایی خوبی در این راستا انجام داده‌اند، اما هنوز کار زیادی در پیش داریم.

توزیع بنزین یورو 4 در 8 شهر آلوده کشور/اول شهریور آخرین فرصت خودروسازان است
 
ابتکار در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در سال گذشته 900 میلیون تومان برای حفاظت از دریاچه زریوار مریوان اختصاص یافت.

وی با بیان اینکه اکوتوریسم در زریوار یک اولویت است، خاطرنشان کرد: دست بردن در اکوسیستم‌های طبیعی باید با ظرافت انجام بشود و لازم است در راستای جلوگیری از جنگل‌زدایی و کنترل رسوب و ساماندهی اسکله‌ها برنامه داشته باشیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به اینکه مهمترین دستاورد، مدیریت یکپارچه اکوسیستمی است، تصریح کرد: اولویت نخست ما هامون و دریاچه ارومیه بود، اما به زریوار هم توجه داریم.

ابتکار از صرف اعتبار 1.8 میلیارد تومانی برای حفاظت از دریاچه زریوار مریوان تاکنون خبر داد و افزود: در دنیا 17 تا 20 درصد از مساحت کشورها را به عنوان منطقه حفاظت شده برای آنیدگان نگهداری می‌کنند، اما در کشور ایران این عدد حداکثر 10 درصد است.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت مناسب سازمان‌های مردم‌نهاد در امر محیط زیست در کردستان، تصریح کرد: شکار در ایران به جز موارد معدودی که با مجوز همراه است هم به لحاظ شرعی و هم قانونی تخلف است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با یادآوری تصمیم دولت در واردات بنزین سالم به جای بنزین آلوده، گفت: این اقدام در راستای ارتقای کیفیت بنزین مصرفی بوده است.

ابتکار، حاصل این کار را وجود روزهای پاک بیشتر در قیاس با سال گذشته دانست و گفت: طی 93 روز گذشته در شهر تهران تنها 7 روز ناسالم وجود داشته است که آن هم نه به علت نوع سوخت، بلکه به دلیل گرد و غبار بوده است.

وی اظهار کرد: در مدت مشابه سال گذشته 27 روز ناسالم وجود داشته است، ضمن آنکه تعدادی روزهای بسیار ناسالم هم در آن مدت به ثبت رسیده است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به توزیع بنزین یورو 4 در سه شهر تهران، کرج و اراک تصریح کرد: قرار شده است تا پایان آذر ماه امسال در 8 شهر آلوده کشور تنها بنزین یورو 4 توزیع شود و این روند به تدریج کل کشور را شامل می‌شود.

ابتکار با بیان اینکه 15 دستگاه در ارتباط با وضعت هوا مسئولیت دارند گفت: الان مدتی است دید در شهر تهران به وضعیت عادی بازگشته ‌که جای امیدواری دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به عزم دولت برای حمایت از حمل و نقل عمومی به منظور کاهش ترافیک و آلودگی هوا گفت: خودروسازان مکلف هستند تا اول شهریور ماه جاری استاندارد یورو 4 را به طور کامل اجرا کنند.
انتهای پیام/79012/ش40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها