امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۸:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90836
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان انتخابات پیش روی مجلس خبرگان، سوژه‌ای درخور و جذاب برای گفت‌وشنودهای سیاسی است، این ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان انتخابات پیش روی مجلس خبرگان، سوژه‌ای درخور و جذاب برای گفت‌وشنودهای سیاسی است، این جذابیت به اهمیت این رویداد و پیامدهای آن بازمی‌گردد، در گفت‌وشنود پیش روی، آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه اصفهان و نماینده این استان در مجلس خبرگان رهبری، در این باب سخن گفته‌اند.

سئوال: در این مقطع شاهد هستیم برخی عناصر و جریانات فتنه 88، در حال تدارک برای انتخابات مجلس خبرگان هستند که مستقیماً با نهاد رهبری ارتباط دارد، این در حالی است که کسی که حتی به اصل ولایت فقیه بی‌اعتنا هم باشد، چه رسد به کسی که مخالف آن است، نمی‌تواند به این مجلس وارد شود، چون کسی باید به این مجلس برود که صد ‌در‌صد به این اصل اعتقاد داشته باشد، این حرکت را چگونه تحلیل و ارزیابی می‌کنید؟

در قانون اساسی و همین طور آئین‌نامه داخلی مجلس خبرگان، برای نمایندگان این مجلس شرایطی ذکر شده است که بر اساس آن، هر کسی نمی‌تواند وارد این مجلس شود.

اولاً فرد باید مجتهد باشد، یعنی بتواند در حوزه احکام اجتهاد کند، ولو در بعضی از احکام، ثانیاً سابقه منفی سیاسی نداشته باشد، یعنی معتقد به جمهوری اسلامی و ولایت فقیه باشد، تأیید اینکه کسی این شرایط را دارد یا ندارد با شورای نگهبان است که خودش مانع و فیلتری است که هر کسی نمی‌تواند وارد این مجلس شود، منتها هستند کسانی که سواد هم دارند و ممکن است به حسب ظاهر هم بگویند همه این شرایط را هم قبول داریم، ولی اعتقاد قلبی نداشته باشند، این‌ها ممکن است به نوعی وارد این مجلس شوند ولی به نظر من بازهم نمی‌توانند کاری را که در نظر دارند، انجام بدهند.

سئوال: همه می‌دانند نظام به جریان فتنه اجازه نخواهد داد در جایگاهی مثل مجلس خبرگان قرار بگیرد، نهایتاً و با لحاظ این مسئله، تحلیلگران به این باورند که ابواب جمعی فتنه، می‌خواهند در افکار و افواه عمومی، مجلس خبرگان را مورد هجمه قرار دهند. در این‌باره چه نظری دارید؟

تنها فتنه‌گرها نیستند بخشی از اصلاح‌طلبان هم هستند که عده‌ای از آن‌ها، لزوماً فتنه‌گر هم نیستند. آن‌ها می‌خواهند گروهی از مردم و نخبگان را با خودشان همراه کنند، با تبلیغاتی از این جنس که مثلاً باید در گزینش نمایندگان خبرگان، جوان‌گرایی کرد و نمایندگان کنونی یک عده پیر هستند و چه کاری از آن‌ها بر می‌آید! و از این قبیل.

با این حرف‌ها سعی دارند تا افکار عمومی را منحرف کنند، در حالی که این حرف غلطی است، برای اینکه خبرگان که نمی‌خواهد کار اجرایی کند که اعضای آن جوان باشند.

اتفاقاً باید پخته، با تجربه و در بین مردم جاافتاده باشند، سوادشان هم، واقعاً سواد تحقیقی باشد و سواد کلاسیک نباشد.

نقطه ضعف کسانی که در پی این هدف هستند، این است که سواد تحقیقی ندارند و در حوزه‌های علمیه هم وجه‌ای ندارند.

با این حال، ورود این سنخ افراد به خبرگان، به شکل معدود و محدود، در برخی دوره‌ها وجود داشته است، الان هم چه بسا در بین خبرگان، یکی دو نفری هستند که فکر درستی ندارند.

سئوال: بر اساس شواهد موجود بخشی از جریان موسوم به «اصلاح‌طلب» قصدشان این است که با به دست آوردن پایگاه مجلس خبرگان، رهبری و نهادهای مرتبط به آن را در تنگنا قرار دهند. به نظر شما این حرکت چه مفهومی دارد و نظام باید در مقابل این حرکت چه رویکردی داشته باشد؟

این‌ها صراحتاً که نمی‌گویند می‌خواهند چه کار کنند که آدم در مقابلشان بایستد.

سئوال: هویت و پیشینه‌شان که معلوم است؟

هویتشان معلوم است، ولی در عین حال صراحتاً نمی‌گویند چه هدفی دارند، لذا اگر پیشاپیش بگوییم که این‌ها می‌خواهند در مقابل رهبری بایستند، خیلی منطقی نیست و نباید تهییج‌شان کرد. اینجا از آن مواردی است که باید یک خرده تغافل کرد، ولی در عین حال ما باید درباره آن‌ها روشنگری و رویکرد آن‌ها را تبیین و مردم را با آن آشنا کنیم، منتها بدون اینکه از کسی اسم ببریم. فقط باید بگوییم گروهی هستند که این‌طور فکر می‌کنند و این خطرناک است. انسان باید کار خودش را بکند و تبلیغ کند، بی آنکه از کسی اسم ببرد. به نظر من، اینکه بگوییم می‌خواهند رهبری را در تنگنا قرار بدهند، نگفتن این حرف بهتر است.

سئوال: از جمله دستاویزهای تبلیغی این گروه، آن است که می‌خواهند القا کنند خبرگان تا به حال، یک نهاد تشریفاتی بوده و بر رهبری و نهادهای زیر نظرِ رهبری نظارت نکرده است. به عنوان شخصیتی که نماینده مجلس خبرگان است، هم از سابقه نظارت و هم ساز و کارهای آن در این مجلس، مطالبی بفرمایید.

علت اینکه این‌ها می‌توانند این موضوع را تبلیغ کنند این است که مذاکرات مجلس خبرگان معمولاً به صورت علنی در رسانه‌ها و رادیو و تلویزیون مطرح نمی‌شود و لذا بدنه مردم هم خیلی با کار خبرگان آشنایی ندارند. به همین دلیل هم خبرگان اخیراً تصمیم گرفته‌اند به شهرستان‌های مختلف بروند و فعالیت‌های خود را برای مردم تبیین کنند.

سئوال: تا به حال در این‌باره گزارشی نداده‌اند؟

نباید بدهند، ولی چون این یک کار محرمانه است، مردم شاید تصور کنند کاری در این باره انجام نمی‌شود. کمیسیون تحقیق حداقل ماهی دو بار تشکیل می‌شود. کمیسیون‌های دیگری هم در سراسر سال، کاملاً فعال هستند. مثلاً کمیسیون امور مالی یا کمیسیون اصل 107 قانون اساسی نظارت می‌کند که آیا شرایط لازم، هنوز هم در رهبری موجود است یا نه؟ کمیسیون 108 و 109 هم حول و حوش همین موضوع است. کمیسیون بررسی مسائل سیاسی و اجتماعی که آن هم بیشتر در‌باره عملکرد رهبری است، همه این کمیسیون‌ها در طول سال فعالند.

سئوال: آیا مرتباً به اعضا گزارش می‌دهند؟

خیر، گزارش‌ها را به هیئت‌رئیسه می‌دهند و آن‌ها مطالعه و بررسی می‌کنند.

سئوال: اگر هیئت رئیسه لازم بداند اعضا درباره آن تصمیم بگیرند، مطرح می‌کند؟

بله، در جایی که باید عموم ِنمایندگان درباره آن تصمیم بگیرند، مطلب به جمع ارائه می‌شود. در دو جلسه‌ای هم که هر 6 ماه یک بار، در طول سه روز برگزار می‌شود، اعضا درباره آنچه نیاز به نظر دادن جمع است، تصمیم می‌گیرند. این جلسات معمولاً هم سه‌شنبه، چهارشنبه و پنج‌شنبه است. پنج‌شنبه که برای دیدار با مقام معظم رهبری و گزارش دادن به ایشان و نیز مطالبی است که ایشان به خبرگان می‌گویند. بعد هم حضور در حرم امام است، اما در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه، جلسات صبح و بعد از ظهر تشکیل می‌شود. طبق آئین‌نامه مجلس خبرگان، در هر روزی از این دو روز، از یک نفر از مسئولان، طبق تشخیص هیئت رئیسه دعوت می‌کنند که بیاید و درباره موضوعِ حوزه کاری‌اش، توضیحاتی بدهد. مثلاً در جلسه اخیر، در روز اول آقای عراقچی و در روز دوم آقای طیب‌نیا آمد که در‌باره مذاکرات ژنو و اقتصاد مقاومتی توضیح دادند. طبق آئین‌نامه این افراد یک ساعت فرصت دارند حرف‌هایشان را بزنند و بعد 10 نفر از خبرگان هر کدام پنج دقیقه وقت دارند انتقادات یا سؤالاتشان را مطرح کنند و باز آن آقا نیم ساعت فرصت دارد پاسخ بدهد.

سئوال: از این جنبه شبیه مجلس است؟

همیشه هم اشکال نیست. گاهی سؤال است که مثلاً در ماه‌های قبل چنین وعده‌ای به مردم داده شده، پس چرا عمل نشده است. حرف‌های خوبی زده می‌شود. خود من در آخرین جلسه خبرگان، مخصوصاً با آقای طیب‌نیا، خیلی مفصل صحبت کردم و آن این بود که گفتم اقتصاد، چه مقاومتی و چه غیر مقاومتی، یکی از اصولش درست مصرف کردن است، اساساً مهم‌تر از کسب درآمد، درست مصرف کردن است و لذا در روایت هم داریم «الکمال کل الکمال التفقه فی الدین والصبر علی النایبه وتقدیر المعیشه»، به همین دلیل است که انسان وقتی از دنیا می‌رود چند چیز را از او سؤال می‌کنند، یکی از آن‌ها این است که «ممن کسبته و فیما انفقه». بعد گفتم این دولت یازدهم هم همان روش دولت قبلی را دارد ادامه می‌دهد که اشتباه است. شما گفتید صندوق پولی کشور خالی است، اما سبد کالا دادید این یعنی چه؟

بعد هم با این سبکی که شما دادید، مقام معظم رهبری فرمودند: دولت بعدی که می‌آید اشکالات دولت قبل را رفع کند، چرا رودربایستی می‌کنید؟ علاوه به این، اینکه می‌خواهید گرفتن یا نگرفتن یارانه را به مردم واگذار کنید، کارِ غلطی است. گفتم زمان آقای احمدی‌نژاد قبل از اینکه این کار را شروع کنند، در سخنرانی‌ در اصفهان گفتم اصل هدفمند کردن یارانه‌ها درست است، اما توزیعش را بدهید به کمیته امداد که 7 میلیون جمعیت را زیر پوشش دارد، فوقش می‌شود 14 میلیون، یعنی جوان 20 ساله هم که ازدواج کرده است و پولی در بساط ندارد، این یارانه را بگیرد.

حالا می‌گویید بیشتر، فوقش می‌شود 20 میلیون نفر، نه اینکه همه بگیرند. کسی که در ماه حقوق اولیه‌اش ـ غیر از درآمدها ـ 12، 13 میلیون است چرا باید یارانه بگیرد؟ 

سئوال: جالب است که اخیراً مشخص شد تعدادی از نمایندگان مجلس هم یارانه می‌گرفتند.

بله، یا اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و قضات که بالاخره 5، 6 میلیون تومان حقوق می‌گیرند. گفتم مبنا را بگذارید روی 1.5 میلیون و هر کس بیشتر دارد، به او یارانه ندهید. به آقای طیب‌نیا گفتم، هر دولتی که بخواهد برای رأی آینده‌اش کار کند، نمی‌تواند به جامعه‌اش خدمت کند. ایشان گفت، بینی و بین‌الله آقای روحانی این جوری نیست. گفتم ظاهر قصه که این است، و الا سبد کالا را نمی‌دادید، آن شیری که در مدارس می‌دهید، آن ناهاری که در ادارات می‌دهید، این همه هزینه برای ناهار یعنی چه؟ کارمند تا ساعت 2 کار کند، بعد برود با خانواده‌اش ناهار بخورد. خیلی کم می‌آورید، پنج‌شنبه را جزو کار کنید، این‌ها بی‌تدبیری در مصرف است و تمام اقتصاد مقاومتی، بیجا مصرف نکردن است. چه شخص، چه حکومت، نباید بیجا خرج کند... به هر حال در جلسات خبرگان، این حرف‌ها زده می‌شود و گاهی هم اثر می‌کند، اما همان‌طور که اشاره کردم بخش‌هایی از جامعه، از جزئیات کارهای خبرگان بی‌اطلاع است، دقیقاً نمی‌دانند که این عده چه کار می‌کند؟ کار اجرایی هم نیست که مردم به خاطر ذات کار، مدام از آن با خبر شوند. کارش دو امر اساسی است؛ یکی نظارت بر رهبری است که خوشبختانه وجداناً رهبرمان رهبری است که هر چه با نظر جست و جو و نقد، در اطراف تصمیمات و اقدامات ایشان فکر می‌کنیم، چیزی گیرمان نمی‌آید بگوییم. بعضی وقت‌ها هم که به آقا مطالبی را می‌گوییم، جواب درستی که می‌دهند، کار را تمام می‌کنند. خدا واقعاً چه لطفی به ملت ما کرد، واقعاً باید قدردان باشیم.

سئوال: از محورهای دیگر تبلیغات معاندین، القای «شبهه دور» است. آن‌ها می‌گویند خبرگان در واقع منسوبین و منصوبین خود رهبری هستند و نمی‌توانند بر ایشان نظارت کنند. پاسخ شما به این ذهنیت چیست؟

مخالفین نظام این را مطرح می‌کنند که این‌ها همه نمایندگان خود رهبری هستند! همین جا نگهش دارید، چه کسی گفته است همه خبرگان این‌طور هستند؟ استان اصفهان پنج تا خبرگان دارد، تنها یکی از آن‌ها، یعنی بنده نماینده رهبری هستم. تازه چه کسی گفته است که مردم به من رأی بدهند؟ منی که نماینده رهبری هستم هم نهایتاً با رأی مردم و در رقابت با کسانی که نماینده رهبری نیستند، رأی اول را آورده‌ام. 20 نفر کاندیدا می‌شوند که اکثرشان نماینده رهبری نیستند.

تازه مردم هم نهایتاً به هر کسی که بخواهند رأی می‌دهند، مگر مجبورند حتماً به نماینده رهبری رأی بدهند؟

سئوال: در میان معتقدین به انقلاب این سخن شنیده می‌شود که شیوه اطلاع‌رسانی مجلس خبرگان صحیح نیست و خبرگان به لحاظ کارکرد نظارتی خود، به بسیاری از جنبه‌های ارزنده و ارجمند سلوک رهبری وقوف دارد، اما آن‌ها را بیان نمی‌کند. دیدگاه شما در این‌باره چیست؟

رهبری واقعاً مظلوم واقع شده است! آدم غصه‌اش می‌گیرد و یاد حضرت امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) می‌افتد. البته خود آقا هم نمی‌گذارد کسی از ایشان تعریف و تمجیدی کند. ان‌شاءالله خدا حفظشان کند و برای اسلام نگهشان دارد.

سئوال: در این شرایط خبرگان نمی‌خواهد در شیوه اطلاع‌رسانی خود تجدیدنظر کند؟

خبرگان برخی از علما و مدرسین و برخی از ائمه جمعه هستند و در جایگاه خودشان مسائل مربوط به رهبری را می‌گویند، ولی به عنوان خبرگان نمی‌گویند!

در بیانیه‌شان همیشه از دوام شرایط در رهبری سخن می‌گویند که هیچ‌گونه مشکلی ندیده‌ایم، این خود، نوعی اطلاع رسانی است،  دشمن در هر شرایطی، به شکلی سعی می‌کند تا اذهان را به نوع خاصی مغشوش کند. ما هر طور رفتار کنیم، آن‌ها یک حرف جدیدی درست می‌کنند. بهتر این است که اساساً برای حرف آن‌ها، ارزشی قائل نشویم.

سئوال: از دستاویزهای دیگری که مطرح می‌کنند این است که چون رهبری علاوه بر فقاهت باید خصوصیات دیگری از قبیل مدیریت و آشنایی با مسائل زمان و... هم داشته باشد، لذا خبرگان نباید فقط از فقها تشکیل شود و باید عناصر دیگری از قبیل اقتصاددانان، نظامیان و... هم در آن شرکت کنند. از این طرف هم عده‌ای در پاسخ به آنان می‌گویند شورای نگهبان کسانی را تأیید می‌کند که علاوه بر فقه سابقه سیاسی و مدیریتی هم داشته باشند و هم آنان می‌توانند دوام فقاهت را با سایر شرایط، به گونه‌ای توأمان در رهبری تشخیص دهند. پاسخ شما به این چیست؟

رهبری برای همه کارها مشاورانی دارد. می‌دانید که رهبری مشاور نظامی، اقتصادی، سیاسی و... دارد. خود رهبر را می‌گوییم مجتهد، عادل، مدیر، مدبر و... باشد. ممکن است کسی بپرسد رهبری می‌تواند مجتهد عادل باشد، اما اقتصاد نداند، آن وقت اقتصاد مملکت چه می‌شود؟ در جواب باید گفت یک فرد که نمی‌تواند همه کاره باشد و همه رشته‌ها را بلد باشد، هیچ رئیس‌جمهور و نخست‌وزیری این‌طور نیست، مگر معصوم (علیهم السلام) که علم خاص داشته باشد. این اتفاق ممکن نیست بیفتد که کسی رهبر باشد و در تمام زمینه‌ها اطلاعات تخصصی داشته باشد، در هیچ جای دنیا هم این‌طور نیست، ولی باید مشاور داشته باشد، کما اینکه در همه جای دنیا همین طور است. بنابراین آن نوع مسائل رهبری را مشاوران می‌توانند حل کنند، اما آنچه مجلس خبرگان باید تشخیص بدهد و آن متخصصان و مردم نمی‌توانند، تشخیص اجتهاد، عدالت، تدبیر و تدبر رهبر است که بر عهده خبرگان است. نمایندگان خبرگان خودشان، معمولاً از میان فقهایی برگزیده می‌شوند که در اموری چون مدیریت، سیاست و... سابقه دارند و به علاوه کمیسیون‌هایی تخصص برای مشاوره به آن‌ها، دائماً فعال است، لذا ایراد وارد نیست. مگر همه کسانی که به مجلس شورای اسلامی می‌روند همه چیز بلدند؟

سئوال: در زمان آقای ناطق مرکز پژوهش‌ها تأسیس شد که لوایح را به شکل تخصصی می‌بیند و نظر می‌دهد.

بله، در خود کمیسیون‌ها هم این اتفاق می‌افتد که وقتی در زمینه‌ای تخصص ندارند، از گروه‌های متخصص دعوت می‌کنند که توضیح می‌دهند و تبیین می‌کنند.

سئوال: یعنی فقهای مجلس خبرگان علاوه بر شرط فقاهت و تدبیر، ولو فی‌الجمله در مسائل مهم و تخصصی جامعه واردند؟

بله، عمدتاً جزو نخبگان جامعه هستند.

سئوال: بنابراین از جنبه‌های مختلف می‌توانند نظارت کنند، نه فقط از جنبه فقه

از جنبه‌های مختلف می‌توانند نظارت کنند، منتها بنا نیست کسی را که انتخاب می‌کنند در همه امور متخصص باشد، ایشان مشاوران خوبی دارد و علاوه به این، نهایتاً برآیند عملکرد ایشان و مشاورانشان، توسط خبرگان و کمیسیون‌های تخصص این مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد.
سئوال: به تناسب مسئولیتی که دارید از دیدارها و گفت‌وگوهایی که در مقاطع مختلف وجود داشته است، بفرمایید.

بنده صراحت لهجه‌ای دارم و بعضی از نکات را خدمتشان مطرح می‌کنم. مثلاً پارسال در جلسه‌ای بودم که حدود 30 نفر از نمایندگان آقا بودند و همه سؤالاتشان را مطرح می‌کردند. من به صراحت به آقا عرض کردم اسامی و شعارهایی که شما برای سال‌ها می‌گذارید بسیار ارزشمند هستند.

سئوال: شما نماینده ولی فقیه در یکی از استان‌های بزرگ و شاخص کشور هستید. در آستانه انتخابات مجلس خبرگان، توصیه‌تان به خوانندگان این گفت‌وشنود چیست؟

توصیه من این است که در‌باره وظایف خبرگان پرس و جو کنند و ببینند چه کارهایی به عهده آن‌هاست. پیگیری کنند و به یک مقاله یا مطلب کوتاه اکتفا نکنند. هر کسی در شهر خودش برود و در‌باره نامزدهای خبرگان، از اهل فن و کسانی که آن‌ها را خوب می‌شناسند، سؤال کند تا دیگران در ذهن آن‌ها شبهه‌ای به وجود نیاورند.

سئوال: از جنبه لزوم شرکت در انتخابات چطور؟

در لزوم شرکت که بحثی نیست و حتماً باید شرکت قاطع کنند و درباره فردی که می‌خواهند انتخاب کنند، بروند از مردم محل و روحانیون آنجا که با مسائل آشنایی دارند، بپرسند و مشورت کنند. چون مشورت یکی از صفات خوب مؤمنین است. قرآن می‌فرماید: «وَ الَّذِینَ اسْتَجَابُوا لِرَبِّهِمْ وَ أَقَامُوا الصَّلَاه وَ أَمْرُهُمْ شُورَى بَیْنَهُمْ وَ مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنفِقُونَ» یعنی مشورت را بین نماز و زکات گذاشته و نشانه اهمیت مشورت است که ان‌شاءالله همه‌ما در کارها مد‌نظر قرار می‌دهیم. والسلام علیکم ورحمت الله وبرکاته.

متشکر از لطف شما. ان‌شاءالله برقرار باشید.

انتهای پیام/2301/صا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها