امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۲۳:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90847
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اردبیل، عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در پیامی به همایش ملی توسعه پایدار کالبدی – فضایی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اردبیل، عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در پیامی به همایش ملی توسعه پایدار کالبدی – فضایی روستایی که توسط استاندار اردبیل قرائت شد، آورده است: روستانشینی شکل ویژه‌ای از استقرار جمعیت و فعالیت در بستر موقعیت جغرافیایی است که در قرون متمادی دوام و قوام یافته است و سکونت‌گاه‌های روستایی با عنوان قاعده و زیر نظام حیاتی نظام سکونت و فعالیت از جایگاه و نقش ویژه‌ای در فرایندهای توسعه پایدار سرزمینی برخوردار است.

وی در پیام خود تصریح کرده است‌: توسعه روستایی فرایندی جامع و چند بعدی است و دستیابی به آن زمانی موثر است که ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، نهادی و کالبدی ـ فضایی مورد توجه قرار گیرد اما متاسفانه حاکمیت نگاه بخشی در فرایند برنامه‌ریزی کلان ملی و فقدان نگاه کل‌نگر به سکونت‌گاه‌های روستایی به‌عنوان یکی از ارکان حیات نظام سرزمینی وجود داشته که این امر منجر به عدم تعادل فضایی در فرایند توسعه، افزایش شکاف میان روستاها و شهرها، ضعف دسترسی سکونتگاه‌های روستایی به خدمات زیربنایی و رفاهی شده که خود چالش‌های جدی را فراروی سکونت‌گاه‌های روستایی گذاشته است.

وزیر کشور در پیام خود آورده است: از این رو در سال‌های اخیر توجه به برنامه‌ریزی و مدیریت کالبدی سکونت‌گاه‌های روستایی به منظور یافتن مطلوب‌‌ترین و بهینه‌ترین وضعیت آمایش و ساماندهی فضاهای روستایی در دستور کار نهادها و متولیان توسعه روستایی قرار گرفته است.

رحمانی فضلی در پیام خود افزوده است: با توجه به مشکلات ساختاری، کارکردی مناطق و نواحی روستایی در کشور فرایند توسعه سکونت‌گاه‌های روستایی همچنان در بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و محیطی بدون در نظر گرفتن رویکردهای پایداری در امر توسعه بوده و سکونت‌گاه‌های روستایی با مسائل نظیر فقر، نابرابری درآمد، مهاجرت‌ها از روستا به شهر، ضعف مدیریت کالبدی و فضایی و مشکلات عدیده ناشی از آن روبه‌رو شده است.

وی در پیام خاطرنشان کرده است: بر این اساس با توجه به داعیه برنامه‌ریزی کالبدی همچنین با توجه به تاکید برنامه پنجم توسعه انتظار می‌رود شاخص‌های کلیدی توسعه پایدار کالبدی- فضایی روستایی مورد توجه کلیه برنامه‌ریزان و متولیان قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اردبیل، وی در پایان پیام خود آورده است: پایگاه توسعه با کیفیت دسترسی به احساس رضایت‌مندی مردم از کار و زندگی، همگونی قومی و فرهنگی و مذهبی و مشارکت اجتماعی و برخورداری از آگاهی همه جانبه مدنظر و مورد توجه است.

انتهای پیام/62004/الف20/ظ1004
برچسب ها:
آخرین اخبار