امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۷:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90872
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شیراز به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مسعود ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شیراز به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مسعود رضایی‌منفرد اظهار داشت: رویش علف‌های هرز در محوطه بنای جهانی تخت جمشید و سبز شدن گیاهان، روندی بوده که هر ساله رخ می‌دهد و آنچه تاکنون در راستای حفاظت آثار مجموعه تخت جمشید حائز اهمیت به‌نظر می‌رسد، انجام اقداماتی برای کاهش تأثیرات جوی، طبیعی و بیولوژیکی بر تخریب آثار است.

وی اضافه کرد: از جمله اقداماتی که در چند سال اخیر توسط کارشناسان حفاظت و مرمت مورد پژوهش و کاربرد قرارگرفته، پاک‌سازی محوطه میراث جهانی تخت جمشید و به‌ویژه آثار آن از پوشش گیاهان است.

این مسئول با اشاره به تأثیرت نامطلوب گیاهان در مجاورت سنگ گفت: رشد گیاهان و دواندن ریشه‌های آن‌ها در عمق سنگ‌ها، شکستگی و جابه‌جایی آثار را به همراه خواهد داشت، از این‌ رو در نقاطی که رشد گیاه به‌طور مستقیم به بنا آسیب می‌رساند، ضمن ارائه آموزش‌های لازم به کارگران برای جلوگیری از صدمه به آثار در حین انجام کار، از روش دستی در راستای حذف گیاهانی که در مجاورت سنگ‌ها و آثار منقوش روییده‌اند استفاده می‌شود و درجاهایی که آسیب‌رسانی کمتر است و یا در محدوده‌ای از بنا که به لحاظ منظری، آثاری وجود ندارد، حذف گیاهان از طریق دستگاه علف‌زنی صورت می‌گیرد.

سرپرست پایگاه جهانی تخت جمشید در مورد عملیات سالانه پاک‌سازی محوطه مجموعه جهانی تخت جمشید گفت: هرساله عملیات پاک‌سازی محوطه مجموعه جهانی تخت جمشید از گیاهان و علف‌های هرز در فصل خاص خود انجام می‌پذیرد و هم‌اکنون نیز این عملیات در مجموعه در حال اجرا است.
انتهای پیام/2448/ن/ث3001
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها