امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۲۱:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90883
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، معصومه ابتکار ظهر امروز در جلسه شورای اداری استان کردستان اظهار کرد: مباحث زیست ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، معصومه ابتکار ظهر امروز در جلسه شورای اداری استان کردستان اظهار کرد: مباحث زیست محیطی از جنس برنامه‌ریزی و سیاستگذاری است.

وی افزود: در مرحله ایده‌پردازی، ایده‌هایی برای توسعه استان و بهره‌برداری از مواهب طبیعت و ایجاد اشتغال داریم و اگر در همه آنها مسائل محیط زیست را در نظر گرفته و طراحی سبز پیش‌بینی شود، موفق خواهیم بود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در خصوص دریاچه ارومیه طی سال‌ها تلاش فراوانی صورت گرفته است، اضافه کرد: بارگذاری کشاورزی در این منطقه متناسب با ظرفیت نبوده است.

ابتکار با تأکید بر اینکه طبیعت نیز ظرفیتی دارد و یک سرمایه است که باید در بسیاری از بخش‌ها به آن متکی بود، افزود: لازم است در این راستا بیشترین نگاه را به صاحبنظران فرهنگی اجتماعی داشته باشیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در حدود 3.5 برابر ظرفیت در حال بهره بردن از طبیعت در کشور هستیم، تصریح کرد: در خصوص آب نیز با وجود ارزشمندی نتوانسته‌ایم آن را به خوبی مدیریت کنیم.

وی با اشاره به اینکه بیش از 80 درصد از منابع آب و ذخایر زیرزمینی کشور مصرف شده است، خاطرنشان کرد: اصلاح این روش به شناسایی ظرفیت‌ها در برداشت منابع آبی و سپس تعریف برنامه‌ریزی‌ها منوط است.

معاون رئیس جمهور اظهار کرد: باید ظرفیت زیستی در استان شناخته شده و مزیت‌ها براساس آن شناسایی شود تا طبق آن برنامه‌ریزی و حرکت کنیم.

ابتکار با بیان اینکه لازم است برنامه‌های توسعه مبتنی بر آمایش باشد، رویکرد اصلی برنامه آمایش سرزمینی را مبتنی بر بحث‌های ظرفیت زیستی و آبی کشور عنوان کرد.

وی با بیان اینکه می‌توان برای دریاچه زریوار کردستان با هزینه کمتر چاره اندیشید، این امر را بسته به وجود اراده و برنامه و عزم در استان به ویژه در سطح مدیریت عالی آن دانست.

ابتکار با ابراز امیدواری از اینکه کردستان در زمره نخستین استان‌هایی باشد که مطالعات زیست محیطی در آن اجرایی می‌شود، گفت: بهترین روش، گردشگری پایدار همراه با مواظبت از محیط زیست است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تأکید بر لزوم تغییر در مدیریت مصرف آب و انرژی بدترین الگوها را در ایران در زمینه مصرف آب و کشاورزی عنوان کرد و افزود: در زمینه انرژی نیز به هیچ عنوان از الگوهای مصرف دنیا پیروی نمی‌شود.

وی با انتقاد از بی‌توجهی‌های صورت گرفته در گذشته این امر را موجب نابودی ذخایر و از بین رفتن طبیعت عنوان کرد و ادامه داد: در زمینه آلودگی هوا نیز همکاری تمام دستگاه‌ها ضروری است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه عرضه بنزین یورو 4 و حذف بنزین پتروشیمی‌ها موجب کاستن از آلودگی هوا شده است، تصریح کرد: البته هزینه‌های بهداشتی در گذشته به مردم تحمیل شده است که اگر نگاه توسعه پایدار را دخالت ندهیم، این وضعیت استمرار خواهد یافت.

ابتکار با ابراز امیدواری از اینکه برنامه‌ریزی نجات دریاچه زریوار را به همراه خواهد داشت، این امر را مستلزم تلاش همه‌جانبه عنوان کرد و افزود: نباید محیط زیست را بخشی نگاه کرد، بلکه این موضوع از مؤلفه‌های جاری در بخش‌های اجرایی و توسعه‌ای قواست.

وی در پایان با اشاره به اینکه رویکرد دولت حمایت از سازمان‌های مردم‌نهاد است، گفت: اهدای جوایز ملی به انجمن‌هایی چون چیا در کردستان در همین راستا صورت گرفته است.
انتهای پیام/79012/ز40
برچسب ها:
آخرین اخبار