امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۸:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90894
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرنگار جامعه فارس کاووس صادقلو  در سومین نشست تخصصی جایگاه نظام صنفی در رسانه‌های کشور که در محل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه‌ها برگزار ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس کاووس صادقلو  در سومین نشست تخصصی جایگاه نظام صنفی در رسانه‌های کشور که در محل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه‌ها برگزار شد، اظهار داشت: چهار عکاس پیش از سقوط هواپیمای C130 (در سال 1384) وجود نقص فنی در هواپیما را به رسانه‌ خود اعلام کرده بودند.

رئیس انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی در ادامه با انتقاد از اینکه در کشور در ابتدای امر به دنبال وقوع حادثه‌ای دنبال مقصر می‌گردیم، افزود: این امر در مورد سقوط هواپیمای c130 که خبرنگاران در سال 84  مسافر آن بودند مشهود است.

صادقلو بیان داشت: زمانی که هواپیمای حامل خبرنگاران سقوط کرد، اصحاب رسانه، «ارتش» را مقصر دانستند؛ اما من می‌دانم که چهار تن از عکاسان خبری که در آن هواپیما شهید شدند، پیش از پرواز، با دفتر رسانه‌‌های خود تماس برقرار کردند و صاحبان جرائد را از وجود نقص فنی هواپیما مطلع کرده بودند این در حالی است که مدیران آن رسانه‌ها اصرار کردند که آن‌ها به این مأموریت بروند.

البته وی در ادامه جلسه با واکنش مدیرعامل اسبق خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره این ادعا روبرو شد، به‌طوری‌که مهدی فضائلی سخنان کاووس صادقلو را درباره دوتن از خبرنگاران و عکاسان شهید خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس(شهیدان نیلی و برادران) رد کرد.

در ادامه این نشست،‌ ژاله فرامرزیان دبیر انجمن روزنامه نگاران زن ایران گفت: ساختارهای صنفی باید چند مشخصه اصلی داشته باشد از جمله اینکه متشکل از گروهی باشند که به دنبال منافع و ایفای حقوق خود هستند از طرف دیگر این تشکیلات باید سلسله اقداماتی را برای پیشبرد اهداف خود انجام دهد البته این سازمان های غیردولتی، شرکای اجتماعی دولت هم هستند و لذا باید حقوق و نیز مسئولیت های آنها مشخص باشد.

فرامرزیان از اینکه به گفته او برای چنین ساختارهای صنفی همواره تکالیف متعدد و متنوعی تعیین می‌شود، اما چندان به موارد مربوط به حقوق آنها پرداخته نمی‌شود، اظهار تاسف کرد و گفت: اگر بخواهیم ساختارهای مردمی و تشکل های صنفی را با لحاظ کردن ساز و کارهای طبیعی آنها تعریف کنیم، باید هم رویکرد به حقوق و هم رویکرد به مسئولیت‌ها را برای آنها در نظر بگیریم. این در حالی است که در زمینه اصناف حوزه رسانه، حقوق روزنامه نگاران به میزانی که باید، رعایت نشده است، در حالی که تکالیف بسیاری برای آنها در نظر گرفته شده است.

وی گفت: در  پیش نویس نظام جامع رسانه‌ای برگزاری مجمع عمومی تعریف شده است، اما چیزی به نام عضو در آن تعریف نشده است، در حالی که یک مجمع عمومی از طریق تعداد اعضایش هویت می‌یابد. همچنین 15 نفر به عنوان گروه هدف در این پیش نویس مشخص شدند که البته نحوه انتخابشان شفاف نیست، علاوه بر این هفت نفر هم نماینده حاکمیت هستند که این خود جای سوال دارد که برای تشکیل یک نظام صنفی رسانه، این مساله جای سوال دارد.

انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها