امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۱۷:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90906
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 58
  فاطمه زارع، دانش‌آموز سال دوم متوسطه دوم رشته ریاضی دبیرستان سلام رسالت واقع در منطقه 4 تهران در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش‌ و پرورش خبرگزاری ...

 


فاطمه زارع، دانش‌آموز سال دوم متوسطه دوم رشته ریاضی دبیرستان سلام رسالت واقع در منطقه 4 تهران در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش‌ و پرورش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص «طراحی و ساخت نیمکت حرارتی» که در نخستین جشنواره علمی پژوهشی پژوه‌ سراهای دانش‌آموزی تهران ارائه داده است، اظهار داشت: ایده این طرح با مشارکت گروهی 6 نفره از همکلاسی‌هایم، «نگار رضائیه، فاطمه زارع، فاطمه آزاد، فاطمه کریمی، مهسا قائمی و فاطمه پازیار» از اسفند ماه سال گذشته ‌مطرح شد و ساخت آن را آغاز کردیم؛ زیرا مشکلی که همواره در بوستان‌ها به ویژه در فصل زمستان وجود داشت، این بود که مردم نمی‌توانستند به دلیل بارش برف و باران و خیس شدن نیمکت‌ها از آن استفاده کنند.


وی ادامه داد: در نتیجه به این فکر افتادیم که نیمکت‌ها را طوری طراحی کنیم تا بتوانیم از سطح زیرین آن استفاده کنیم.

زارع افزود: اجزای این طرح شامل سنگ، چوب، پارچه برزنت و یک دسته برای چرخش نیمکت است و روش کار این است که وقتی برف می‌بارد، به وسیله دسته نیمکت، سطح آن را تغییر داده و از سطح خشک آن استفاده می‌کنیم و برف‌های روی نیمکت نیز روی سطح شیب‌دار فلزی ریخته می‌شود که در این زمان، دو المنتی که در سطح شیب‌دار قرار دارد و به وسیله سولار خورشیدی کار می‌کند، باعث ذوب شدن برف‌ها می‌شود.

این مبتکر جوان یادآور شد:‌ آب‌های ذوب‌شده را در مخزن، ذخیره می‌کنیم و آب ذخیره شده برای آبیاری فضای سبز و شست‌وشوی سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌شود.

وی اضافه کرد:‌ در صورت پر بودن مخزن، آب‌ها را به سفره‌های زیرزمینی  برمی‌گردانیم تا با توجه با اینکه سفره‌های آب زیر زمینی در تهران با کمبود روبروست تا حدی جبران شود.

زارع در خصوص هزینه این طرح گفت: 250 هزار تومان برای این طرح هزینه و ثبت اختراع نیز شده است.

این مبتکر جوان با بیان اینکه این نیمکت برای نخستین بار در کشور طراحی و ساخت شده است، افزود: در دنیا نمونه‌ای از این طرح وجود دارد اما فقط حالت گردان دارد و مزیت نمونه داخلی نسبت به خارجی آن، این است که تمام برق بوستان را به وسیله سولار خورشیدی تأمین می‌کنیم ولی در نمونه خارجی فقط توانایی چرخش نیمکت وجود دارد.

وی یادآور شد: شهرداری منطقه 4 درخواست 5 هزار دستگاه را داد؛ اما به دلیل نبود بودجه، توانایی آماده‌سازی آن را نداشتیم و قرار است این طرح را به یکی از شرکت‌های سازنده نیمکت بوستان‌ها بفروشیم.

انتهای پیام/

 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها