امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۴:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90916
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پایگاه اینترنتی «دیدبان حقوق بشر» سازمان ملل در بخشی از گزارش امروز خود با تمرکز بر مسائل ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پایگاه اینترنتی «دیدبان حقوق بشر» سازمان ملل در بخشی از گزارش امروز خود با تمرکز بر مسائل خاورمیانه به رویدادهای اخیر نقض حقوق بشر در مصر پرداخت و آن ها را به شدت محکوم کرد.

مصر و به ویژه محکومیت 183 معترض در این کشور به حکم اعدام از بخش های برجسته این گزارش بود.

دیدبان حقوق بشر سازمان ملل در گزارش خود به اقدامات نقض حقوق بشر دولت مصر از جمله صدور حکم محکومیت بیش از 180 نفر از مردم این کشور به اعدام بدون برگزاری جلسه دادگاه منصفانه برای آنها، نگهداری و شکنجه معترضان در زندان های نظامی مخفی و تدوین قوانینی برای منع اعتراضات مردمی در این کشور پرداخته است.

بر اساس این گزارش، به تازگی دادگاهی در مصر حکم اعدام 183 نفر از جمله «محمد البدیع» از رهبران اخوان المسلمین در این کشور را در ارتباط با درگیری های ماه اوست سال گذشته در استان المنیا صادر کرده است.

این در شرایطی است که در همان روز صدها نفر از حامیان «محمد مرسی» رئیس جمهوری سابق مصر، توسط نیروهای پلیس این کشور در درگیری هایی شدید کشته شدند.

در این درگیری ها حدود 700 نفر از معترضان دستگیر شده بودند که از میان آنها قرار است تعداد 183 نفر به زودی اعدام شوند.

از زمان برکناری محمد مرسی رئیس جمهور سابق مصر در ژوئیه سال گذشته بسیاری از حامیان وی از جمله محمد بدیع به اعدام محکوم شده اند اقدامی که بارها توسط گروههای حقوق بشری مورد انتقاد قرار گرفته است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: «بر اساس پژوهش جدیدی که توسط روزنامه گاردین انگلیس انجام شده، صدها تن از مردم مصر که در درگیری های اخیر در این کشور «مفقود» شده بودند، در زندان های نظامی مخفی در این کشور نگهداری و شکنجه می شوند.»

مصاحبه گاردین با زندانیانی که قبلا در این زندان های مخفی نگهداری می شدند اما از این شکنجه گاه های پنهانی رهایی یافته اند، از حبس بیش از 400 نفر تنها در یکی از این مراکز مخفی حکایت دارد.

دیدبان حقوق بشر سازمان ملل در بخش پایانی گزارش خود دباره مصر به شدت از قوانین جدیدی که توسط دولت جدید این کشور تدوین شده و به تصویب رسیده انتقاد کرد. بر اساس این قوانین جدید هرگونه تجمع و اعتراض خیابانی برای مردم مصر ممنوع اعلام شده است و در صورت نقض این قوانین عواقب بسیار سختی در انتظار مصری ها خواهد بود.

اما ظاهرا مردم مصر نیز ساکت نمانده و چند روز پیش به محض اعلام این قوانین جدید، مردم قاهره به خیابان ها آمدند تا اعتراض خود را علیه این قوانین جدید که خود نقض حقوق بشر است، نشان دهند. اما پلیس ضدشورش مصر به سرعت وارد عمل شده و تلاش می کند تا با شلیک گازهای اشک آور مردم معترض را متفرق سازد. در جریان این اعتراضات بسیاری نیز دستگیر می شوند.

انتهای پیام/ج

 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها