امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۷:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90932
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 17
فواد ایزدی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علل سفر جان کری وزیر امور خارجه ...

فواد ایزدی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علل سفر جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به عراق را به دو بعد داخلی و بین‌المللی تقسیم کرد و گفت: در بعد بین‌المللی، آمریکا به سبب نارضایتی از نتابج انتخابات پارلمانی عراق، با ایجاد نا‌امنی در عراق و بی کفایت نشان دادن دولت نوری المالکی،‌ به دنبال حذف وی از روند سیاسی آینده عراق است و سفر جان کری نیز برای اعمال فشار بر دولت مالکی صورت می‌گیرد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل این سفر را به فاصله تنها چند هفته پس از انتخابات پارلمانی عراق و اوضاع بحرانی این کشور و منطقه مهم ارزیابی کرد و افزود: این تلاش آمریکا برای حذف نوری المالکی از روند سیاسی عراق در حالی صورت می‌گیرد که وی از ابتدا به کمک آمریکا در صحنه سیاسی عراق مطرح شد، ولی در حال حاضر وی را به نزدیکی به ایران متهم می‌کنند و درصدد حذف وی هستند.

‌ایزدی درباره علت حمایت آمریکا از نوری المالکی نیز گفت: آمریکایی‌ها بر اساس نظرسنجی‌ها متوجه شدند، طیف‌های سکولار بسیار ضعیف هستند و اگر بخواهند حضور سیاسی در عراق داشته باشند نمی‌توانند احزاب اسلامگرا را نادیده بگیرند و در بین گروه‌های اسلامگرا به سمت کسی رفتند که بر خلاف سایر سیاستمداران عراقی که در ایران زندگی می‌کردند، مدت زمانی را در سوریه زندگی کرده بود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل درباره تحولات عراق نیز گفت: تحولات عراق نتیجه نارضایتی آمریکا از نتایج انتخابات پارلمانی اخیر عراق است که در تضاد با منافع آمریکا پیش رفت و از همین رو اگر به پوشش خبری عراق توسط رسانه‌های غربی دقت کنید خواهید دید که سانسور خبری شدیدی درباره این انتخابات وجود دارد و به هیچ وجه خبری ازانتخابات پارلمانی عراق دیده نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا خود را رقیب ایران در عراق می‌داند و این رقابت را در حوزه‌های سیاسی و نظامی تعریف می‌کند و در این چارچوب برای تحدید منافع ایران در عراق درصدد ایجاد جنگ بین شیعه و سنی است.

ایزدی افزود: کری با سفر به خاورمیانه سیاست‌های کلان آمریکا یعنی بالانس کردن قدرت ایران و عربستان و درگیر کردن کشورهای منطقه با یکدیگر، ‌القاء و ایجاد جنگ بین شیعه و سنی و بی توجهی به رای مردم عراق را دنبال می‌کند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در مورد بعد داخلی سفر کری به عراق نیز گفت: در بعد داخلی آمریکا،‌ اگر اظهارات چهره‌های برجسته حزب جمهوری خواه و برخی شخصیت‌های دموکرات آمریکا را رصد کنید می‌بینید که جان کری را به کم‌کاری در حوزه عراق متهم می‌کنند و نقش پر رنگ‌تر مقامات آمریکایی در بغداد را خواستارند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها