امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۲۲:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91019
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۴۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، از آنجا که تحولات عراق رابطه تنگاتنگی با امنیت کشور ما دارد تحلیل وقایع آن از جایگاه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، از آنجا که تحولات عراق رابطه تنگاتنگی با امنیت کشور ما دارد تحلیل وقایع آن از جایگاه با اهمیتی برخوردار است که به همین منظور باید تمام وقایع آن به درستی مورد ارزیابی قرار گیرد.

برای بررسی و واکاوی وقایع عراق لازم است تا نگاهی کلان و راهبردی به مسائل این کشور داشته باشیم.

از همین رو پای صحبت رضا سراج کارشناس مسائل استراتژیک خاورمیانه و رئیس دانشکده امنیت پیامبر اعظم (ص) نشستیم که در ادامه متن این مصاحبه در نظرتان می‌آید.

فارس: نگاه راهبردی به مسائل عراق بیانگر چه مسائلی است؟

در تحلیل وقایع عراق باید ارتباط آن با مسائل پیش روی کشورهای شمال آفریقا و غرب آسیا را مورد بررسی قرار دهیم.

ابعاد به دست آمده از بررسی‌ها نشان می‌دهد چنین تحولاتی در چارچوب مهندسی تغییر برای ساختار منطقه است که سنگ بنای آن به سال 2012 برمی‌گردد.

فارس: مهندسی تغییر منطقه بر پایه چه اصولی شکل گرفته است؟

فدراسیون دانشمندان آمریکایی در اکتبر سال 2012 طی بررسی‌های انجام شده هزینه‌های اقدامات علیه ایران را که در آن حمله نظامی نیز به چشم می‌خورد بسیار بالا دانستند.

مقرون به صرفه نبودن این مسئله برای آمریکا سبب شد تا بهترین گزینه‌ای که در این میان به آن بپردازند تعامل و تغییر در ساختار منطقه باشد و از همین رو درصدد پیاده کردن این تفکر برآمدند.

فارس: آمریکایی‌ها برای اجرای این طرح چه اقداماتی را انجام داده‌اند؟

آنان برای پیاده سازی چنین تفکری در ابتدا با مهار و معکوس‌سازی بیداری اسلامی کار خود را آغاز کردند و نقطه شروع این اقدامات در مصر است.

اخوانی‌ها پس از روی کار آمدن، اقدامات مهمی در راستای تعامل با ایادی استکبار انجام دادند اما از آنجا که آمریکا قدرت گرفتن این حزب را تهدیدی برای خود می‌پنداشت درصدد تغییر ساختار سیاسی در مصر برآمد.

آمریکایی‌ها با دو قطبی‌سازی جامعه مصر سبب شدند تا فضای این کشور امنیتی شود که در این شرایط با ورود ارتش به صحنه، اخوان المسلمین سرنگون شد و نخستین گام مهندسی تغییر یعنی فرآیند تغییر مناسبات سیاسی در مصر با موفقیت صورت پذیرفت.

فارس: گام دوم اقدامات آمریکا در مهندسی تغییر چه بود؟

در گام دوم آمریکایی‌ها درصدد منهدم کردن کمربند اخوانی شکل گرفته در منطقه برآمدند، برای این کار همزمان با معکوس‌سازی تحولات مصر، جابجایی قدرت در قطر را به عنوان یکی از ستون‌های جریان اخوانی دنبال کردند.

ناآرام‌سازی ترکیه نیز مرحله بعدی و در واقع منفعل کردن کمربند اخوانی به شمار می‌رفت. از بین رفتن عقبه اخوانی‌ها در مصر، جابجایی قدرت در قطر و بی‌ثباتی ترکیه در نهایت منجر به منفعل شدن کمربند اخوانی در منطقه شد.

فارس: دیگر اقدامات آمریکا برای تغییر ساختار منطقه چه بوده است؟

منفعل ساختن و بی‌ثبات نگه داشتن محور مقاومت که شامل دو کشور لبنان و سوریه بود مرحله بعدی اقدامات آمریکایی‌ها به حساب می‌آمد و اجرای این امر به سلفی‌ها و تکفیری‌ها سپرده شد.

فارس: برخی از دیپلمات‌ها معتقدند آمریکا در مناسبات خود با رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی دچار اختلافات راهبردی شده است. به واقع چنین مسئله‌ای صورت گرفته است؟

چنین مسئله‌ای رخ نداده است بلکه آمریکا و رژیم صهیونیستی برای دستیابی به اهداف مورد نظر خود در تغییر ساختار منطقه تقسیم نقش انجام داده‌اند که برای تحلیل این مسئله نیازمند درک پیچیدگی تقسیم نقش به وسیله آمریکا و رژیم صهیونیستی هستیم.

برخی به علت درک نادرست از این پیچیدگی درصدد ساده‌سازی مطلب برمی‌آیند که حاصل آن تحلیل غلط چنین مسائلی است.

در مهندسی تغییر ساختار منطقه، دو محور عبری عربی و آمریکایی اروپایی نقش دارد. رژیم صهیونیستی با سازماندهی اقدامات امنیتی و نظامی محور عبری عربی را مدیریت می‌کند و آمریکا نیز با فعالیت‌های سیاسی و تبلیغاتی تلاش دارد تا محور آمریکایی غربی را به اجرا درآورد.

فارس: می‌توانید تأییدی هم بر این گفته خود بیاورید؟

برای منفعل ساختن و بی‌ثبات نگه داشتن محور مقاومت، آمریکایی‌ها حمایت و هدایت جریان 14 مارس را بر عهده داشتند و این در حالی بود که حمایت سلفی تکفیری‌ها به لحاظ اقتصادی و فکری بر عهده عربستان بود. همچنین آموزش نیروها و تأمین تسلیحات نیز در این ماجرا به وسیله رژیم صهیونیستی صورت می‌گرفت.

فارس: آیا سیاست خاصی هم در مهندسی تغییر ساختار منطقه برای برخورد با حماس به عنوان محور مقاومت فلسطین در نظر گرفته شده بود؟

یکی از اهداف مهندسی تغییر اضافه شدن مقاومت فلسطین یعنی حماس به مذاکرات سازش در شرایطی انفعالی بود.

فارس: نقش عراق در این میان چه بوده است؟

ایادی استکبار برای پیشبرد اقدامات خود در منطقه نیازمند بی‌ثباتی عراق بودند و از همین رو تلاش می‌کردند تا انتخابات در این کشور صورت نگیرد.

به همین منظور تصمیم داشتند تا در ماه رجب با حمله نظامی به شهرهای مذهبی و هتک حرمت حرم ائمه اطهار (ع)، عراق را دچار تنش کنند و مانع از برگزاری انتخابات شوند که این نقشه آنان با مشکل روبه‌رو شد و موفق به اجرای آن نشدند.

فارس: ارتباط این سلسله تغییرات با کشور ما چه بوده است؟

انتظار آمریکایی‌ها این بود که با پیاده‌سازی این اقدامات، اضافه کردن تحریم‌ها به ایران و همچنین تغییر موازنه استراتژیک در منطقه بتوانند رویکرد ما در سیاست خارجه را عوض کنند.

آنان سعی داشتند با دگرگونی مناسبات موضع قدرت در حوزه‌های شام و عراق، ایران را مجبور به تغییر رفتار در مناسبات با 1+5 کنند.

این روند بر طبق خواسته‌های آنان در حال پیشرفت بود اما دو رخداد مهم سبب شد تا این روند قطع شود و مجددا موازنه به نفع ما تغییر کند.

فارس: این دو رخداد چه بود و چگونه توانست معادلات آمریکایی‌ها را دچار چالش کند؟

یکی از این رخدادها پیروزی‌های ارتش سوریه در صحنه میدانی این کشور بود. با از دست رفتن قدرت نظامی و سیاسی سوریه، بشار اسد در آستانه سقوط قرار گرفته بود اما این معادله با ورود نیروی دفاع مردمی سوریه به میدان نبرد تغییر یافت و حمایت‌ گروه‌های مردمی پیروزی‌های ارتش سوریه را به دنبال داشت.

برگزاری انتخابات و استقرار حاکمیت سیاسی در این کشور نیز به تکمیل اقتدار نظامی سوریه کمک کرد و این موضوع سبب شد تا تحولات در حوزه شام به نفع مقاومت تغییر پیدا کند.

در حوزه عراق هم برگزاری انتخابات و رأی قابل توجه نوری مالکی سبب شد تا روند رو به پیشرفت آمریکایی‌ها در تغییر ساختار منطقه قطع شود و علاوه بر آن موازنه استراتژیک به نفع مقاومت تغییر پیدا کند.

فارس: آیا رخدادهای داخل کشور نیز بر سیاست‌های آمریکا تأثیرگذار بود؟

آمریکایی‌ها گمان می‌کردند مردم ایران به دلیل فشارهای اقتصادی دچار تغییر نگرش شده‌اند ولی راهپیمایی گسترده مردم در روز 22 بهمن و هم‌گرایی آنان با نظام اسلامی به ویژه در مسئله استکبارستیزی، راهبردهایی بود که موازنه را به نفع ما تغییر داد.

تغییر مناسبات در حوزه شام و عراق و نیز حمایت مردم از نظام جمهوری اسلامی منجر شد که از پرتگاه ناامنی که استکبار برای ما طراحی کرده بود به سمت عزت حرکت کنیم.

شکست دشمنان در این صحنه منجر به اتخاذ تصمیم واحدی از سوی محور عبری عربی و آمریکایی غربی شد که به موجب آن باید در شرایط کنونی برای تغییر ساختار منطقه و منفعل کردن ایران، تمام توان فکری، سیاسی و نظامی دشمنان در عراق متمرکز شود.
انتهای پیام/77017/غ40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها