امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۵:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91039
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۳۲
تعداد بازدید: 71
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس کرمان، محمدعلی علومی نویسنده معاصر ایرانی با لهجه شیرین کرمانی شامگاه دوشنبه در اختتامیه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس کرمان، محمدعلی علومی نویسنده معاصر ایرانی با لهجه شیرین کرمانی شامگاه دوشنبه در اختتامیه دوازدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره از حجت‌الاسلام محمدجواد حجتی‌کرمانی نخستین امام جمعه کرمان و ادیب و شاعر به عنوان استادی یاد کرد که سیاست را به هنر تبدیل کرده و شاخه گلی را که از برگزارکنندگان این جشنواره دریافت کرده بود به این روحانی فرهیخته تقدیم کرد.

یک آغاز زیبا ...

دوازدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره در حالی شامگاه دوشنبه به میزبانی کرمان به پایان رسید که جمع زیادی از بزرگان حوزه شعر و ادب ایران و استان کرمان در این برنامه حضور داشتند.

آیین پایانی دوازدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره با قرائت آیاتی از کلام‌الله مجید آغاز شد و پس از پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، پرده جایگاه کنار رفت تا حاضران در تالار عماد با صحنه زیبایی مواجه شوند، جایگاه برگزاری این مراسم با پرده‌ای تزئین شده بود که یادآور آسمان پرستاره کرمان بود و از آثار هنری به شکل پروانه‌های رنگی و از هنر تذهیب هم برای دکور استفاده کرده بودند.

اما بخش جالب در صحنه این بود که هنرمندان گروه ارفع‌کرمانی به سرپرستی و آهنگسازی سیدفؤاد توحیدی هم در جایگاه بودند و بعد از گذشت چند سال دوباره به اجرای برنامه پرداختند و دو قطعه را به زیبایی اجرا کردند و مخاطبان هم آنها را به نحو شایسته‌ای مورد تشویق قرار دادند.

پای فوتبال و والیبال به جشنواره شعر هم باز شد

عبدالله روا مجری و شاعر جوان کشورمان اجرای آیین پایانی دوازدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره را برعهده داشت و اجرای خود را با شعری درباره ایران آغاز کرد و سپس از حاضران در جلسه خواست تا به افتخار ایران و ورزشکاران فوتبالی و والیبالی دست بزنند.

سعید بیابانکی دبیر هنری دوازدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره سخن خود را این‌گونه آغاز کرد: به نام عشق که زیباترین سرآغاز است.

وی اظهار داشت: کرمان برای من یادآور یکی از خوش‌ترین خاطرات زندگیم است، زیرا در سال 69 نخستین حضورم در یک جشنواره شعر در جشنواره دانشجویان کشور در کرمان روی داد و شاعری که همیشه شعرش را دوست داشتم و شعرهایش را از رادیو می‌شنیدم را در کرمان دیدم، عبدالرضا عبدالملکیان.

تفاوت شاعران دیروز و امروز

این شاعر بیان داشت: دوست داشتم این انگیزه در طیف شاعران جوان تقویت شود و به شوق دیدن شاعران و بزرگان و نه به اشتیاق دست یافتن به یک جایزه مادی که بعد از چند روز هم تمام می‌شود به این جشنواره‌ها بیایند، گرچه این انگیزه را کمتر در این نسل دیده‌ام. 

بیابانکی یادآور شد: نسل ما به شوق دیدن شاعران به نقاط مختلف کشور سفر می‌کرد و امیدوارم در سال‌های آتی جشنواره شعر و داستان جوان سوره، محلی برای رفاقت‌های ادبی و نه رقابت‌های ادبی باشد.

وی خاطرنشان کرد: داوران دوازدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره از بهترین‌ها بودند و آثار را به دقت خواندند و از ظرفیت‌های داوری در تمام کشور استفاده کردیم و داوران از 9 استان با ما همکاری کردند.

کرمان ماوا و مرکز شاعران و نویسندگان بزرگ

بیابانکی همچنین از میزبانان کرمانی دوازدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره به ویژه عباس سالاری رئیس حوزه هنری استان کرمان تقدیر کرد.

وی کرمان را مرکز و مأوای شاعران و نویسندگان بزرگ خواند و از زنده‌یاد طاهره صفارزاده شاعر کرمانی یاد کرد و گفت: زنده‌یاد صفارزاده را برای نخستین بار در کرمان دیدم.

این شاعر عنوان کرد: دوست داشتم از استاد باستانی‌پاریزی در این جشنواره تجلیل شود اما مرگ وی را از ما گرفت.

او ظاهرا یک فرد معمولی بود اما ...

بلافاصله بعد از سخنان بیابانکی بخش اهدای جوایز برگزیدگان آیین پایانی دوازدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره آغاز شد و مجری برنامه در این بخش از دو نفر برای حضور در جایگاه دعوت می‌کرد، یکی اهدا کننده جایزه و دیگری نفر برگزیده.

در بخش شعر کودک و نوجوان دوازدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره سعید بیابانکی لوح تقدیر و جایزه 500 هزار تومانی را به ثریا عبدی از خوزستان با اثر به یادگاران جنگ تقدیم کرد و علی سلیمانی از همدان هم با اثری به نام اثر روزنامه‌ها جایزه خود را از عباس سالاری رئیس حوزه هنری استان کرمان دریافت کرد.

اما ساسان ناطق جایزه 800 هزار تومانی برگزیده سوم در بخش شعر کودک و نوجوان را به اثر ایستاده‌ها سروده محمد صارمی‌شهاب از همدان اهدا کرد.

جایزه یک میلیون تومانی رتبه دوم این بخش هم به عصمت حاجی‌زاده از تهران با اثر پدر رسید که توسط رودابه حمزه‌ای از داوران دوازدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره اهدا شد.

رتبه نخست بخش شعر کودک و نوجوان دوازدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره هم به مبلغ یک میلیون و 500 هزار تومان به فائزه زرافشان از یزد با اثر "او ظاهرا یک فرد معمولی بود اما..."، رسید که توسط عرفان نظرآهاری به وی تقدیم شد.

ژاله و ماجده برگزیده شدند

در بخش ترانه و سرود ناصر فیض لوح تقدیر و جایزه 500 هزار تومانی را به احسان محمدی از اردبیل با اثر کدوم عکس تقدیم کرد و ابراهیم اسماعیلی هم جایزه نیلوفر بختیاری از تهران با اثر نیم‌کره را اهدا کرد.

سیدهادی مولوی‌دوست مدیرکل روابط عمومی حوزه هنری هم جایزه برگزیده سوم این جشنواره را به اثر ترانه، سروده مرضیه فراهانی از گیلان تقدیم کرد.

رتبه دوم بخش ترانه و سرود این جشنواره هم به روح‌الله ملک‌زاده از گیلان با اثر پدرم رسید که توسط فرشید فلاح مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان به وی اهدا شد.

اهورا ابراهیمی از هنرمندان برجسته کشور هم جایزه برگزیده نخست بخش ترانه و سرود را به فاطمه یزدان‌پرست از استان مرکزی با اثر ژاله تقدیم کرد.

علی داوودی مدیر دفتر شعر حوزه هنری کشور هم جایزه فاطمه بیرانوند از لرستان برگزیده بخش شعر نو، نیمایی و آزاد با اثر تفنگ را تقدیم کرد و محمود حبیبی از داوران جشنواره هم لوح تقدیر و جایزه 500 هزار تومانی سلمان نظافت‌یزدی از خراسان‌رضوی با اثر تکرار درد را اهدا کرد.

جایزه برگزیده سوم این بخش هم توسط مصطفی علی‌پور به امیر خان‌پرور با اثر سوره فجر از گیلان اهدا شد و حجت‌الاسلام حجتی‌کرمانی جایزه برگزیده دوم این جشنواره را به مهدی نظارتی‌زاده از اصفهان با اثر مداد سیاه تقدیم کرد.

رتبه نخست بخش شعر نو، نیمایی و آزاد جشنواره هم به صابر شریفی از کرمانشاه برای اثر ماجده رسید که محمدرضا عبدالملکیان شاعر برجسته ایران این هدیه را به وی اهدا کرد.

جشنواره کرمان بهترین بود

محمدرضا عبدالملکیان از شاعران خوش‌ذوق ایرانی در این آیین اظهار داشت: چهار دهه است که در عرصه‌های گوناگون شعر فعالیت دارم و در جشنواره‌های متعددی در خدمت دوستان بوده‌ام، اما جشنواره شعر و داستان جوان سوره به میزبانی کرمان بهترین جشنواره بود.

یوسفعلی میرشکاک هم جایزه 500 هزار تومانی و لوح تقدیر بخش شعر کلاسیک دوازدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره را به محسن کاویانی از قم با اثر روی موج عشق تقدیم کرد.

رتبه سوم این بخش را هم قربان ولیی از داوران دوازدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره به اثر دو غریبه در کنار یکدیگر سروده ساجده جبارپورماسوله از گیلان تقدیم کرد.

سعید بیابانکی برای سومین بار به روی صحنه آمد تا جایزه رتبه دوم در بخش شعر کلاسیک را به مریم آرام از چهار محال و بختیاری با اثر کارگر تقدیم کند.

میرشکاک همچنین جایزه برگزیده نخست این بخش را هم به محمدحسین ملکیان از اصفهان با اثر امامزاده اهدا کرد.

نظام حقی‌آبی از لرستان با اثر "همه به جز من" هم جایزه خود را در بخش داستان کوتاه بزرگسال از محمدعلی قاسمی از داوران جشنواره دریافت کرد و قاسم آهنین‌جان هم جایزه فرشته حاجی‌دیوچی از بوشهر با اثر پیش از غروب را تقدیم کرد.

جایزه 800 تومانی نفر سوم این بخش هم توسط سعید بیابانکی به اثر لعنت به کسی که اینجا چیزی بنویسد نوشته سمیرا آرامی از خراسان‌رضوی اهدا شد.

علی کاشفی‌پور مدیر طرح و برنامه حوزه هنری کشور هم جایزه مهدی شریفی از قم را برای اثر دو رکعت بهاره به وی تقدیم کرد.

محمدعلی علومی داستان‌نویس معاصر ایرانی هم جایزه برگزیده دوم بخش داستان کوتاه بزرگسال را به نیلوفر نیک‌بنیاد از تهران با اثر "یادت میاد مجتبی؟" تقدیم کرد.

مردی که سیاست را به هنر تبدیل کرد

محمدعلی علومی با لهجه شیرین کرمانی بیان داشت: در این برنامه از فوتبال و ورزش خیلی صحبت شد، اما زمانی می‌توانیم مطمئن باشیم که هنر و ادب جایگاه خوبی را دارد که ورزشکاران ما شعرهایی از شاعران ما بلد باشند.

وی با اشاره به حضور حجت‌الاسلام محمدجواد حجتی‌کرمانی در دوازدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره تصریح کرد: از استادم حجت‌الاسلام حجتی‌کرمانی تقدیر می‌کنم که سیاست را به هنر تبدیل کرد و رانت‌خوار نشد و از مقام خود سوء‌استفاده نکرد.

این نویسنده معاصر از حجت‌الاسلام حجتی‌کرمانی به عنوان فخر ایران‌زمین یاد کرد و شاخه گلی را که برگزارکنندگان دوازدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره به وی تقدیم کرده بودند، به حجت‌الاسلام حجتی‌کرمانی تقدیم کرد و دست وی را بوسید.

اگر اکبر عبدی هم بیاید، رضایت نمی‌دهم

رتبه نخست این بخش داستان کوتاه بزرگسال به قاسم فتحی از خراسان‌رضوی با اثر "اگر اکبر عبدی هم بیاید، رضایت نمی‌دهم" رسید که توسط محمد حمزه‌زاده معاون هنری حوزه هنری کشور اهدا شد.

معاون هنری حوزه هنری کشور در این آیین از زنده‌یاد امیرحسین فردی یاد کرد و بیان داشت: جشنواره شعر و داستان جوان سوره یکی از مهم‌ترین جشنواره‌ها است که امیدوارم عمرش پایدار باشد.

در بخش داستان بلند بزرگسال هم کمال شفیعی از شاعران خوش‌قریحه لوح تقدیر و جایزه دوازدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره را به پوریا پیرحسینلو از تهران برای اثر "مرگ تلخ کاس آقا" اهدا کرد.

کرمان را دوست داریم

وجیهه نوزادی از خراسان جنوبی با اثر بابای شماره یک هم رتبه دوم بخش داستان کودک و نوجوان دوازدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره را به دست آورد و جایزه خود را از دست هما کفایتی مدیر امور مالی و ذی‌حسابی حوزه هنری کشور دریافت کرد.

وجیهه نوزادی در سخنانی اظهار داشت: این داستان نخستین داستانی بود که در حوزه کودک و نوجوان نوشتم و خوشحالم که برنده جایزه شد.

رتبه نخست این بخش هم به صفورا ابراهیمی از تهران با اثر آلوچه و جمعه‌های رنگی رسید که وی جایزه خود را از دست حسین فتاحی یکی از داوران دوازدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره گرفت.

عبدالله روا مجری جوان دوازدهمین جشنواره شعر و داستان کودک سوره بیان داشت: کرمان را دوست داریم، به علت محبت و خونگرمی که در مردم این دیار وجود دارد.

این شاعر اظهار داشت: تحفه‌ای که از کرمان می‌بریم، محبت مردم است و از محبت و میهمان‌نوازی کرمانی‌ها متشکرم.

مدیون خون شهدا هستیم

وی همچنین با اشاره به دست‌نوشته‌ای که حجت‌السلام حجتی‌کرمانی به وی داد، عنوان کرد: حجت‌الاسلام حجتی‌کرمانی از من خواستند که از شهدا یاد کنم و من از همه شهدا و شهیدان کرمان یاد می‌کنم که امنیت امروز ما مدیون خون آنها است.

جای خالی شاعران و نویسندگان جوان کرمانی در جشنواره دوازدهم

به گزارش فارس، دوازدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره به میزبانی کرمان در حالی به پایان رسید که شاعران و نویسندگان کرمانی بر خلاف سایر جشنواره‌ها حتی یک رتبه هم کسب نکردند و البته با توجه به حضور چهره‌های شاخص شعر و ادب استان کرمان در این مراسم اما برگزارکنندگان جشنواره ترجیح دادند از حضور چندباره بعضی از هنرمندان و همچنین کارکنان حوزه هنری کشور برای اهدای جوایز استفاده کنند.
==============

 گزارش از: مهسا حقانیت
==============
انتهای پیام/80019/گ40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها