امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۸:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91046
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۳۲
تعداد بازدید: 22
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ حسین طالب علی: گروه دولت اسلامی عراق و شام از حدود سال 2003 و پس از اشغال عراق توسط آمریکا با حضور ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ حسین طالب علی: گروه دولت اسلامی عراق و شام از حدود سال 2003 و پس از اشغال عراق توسط آمریکا با حضور گروهی از اعضای القاعده و با هدف به دست گرفتن حکومت عراق تشکیل شد. این گروه تکفیری و تروریستی از بدو شکل‌گیری دست به کشتار و قتل عام مردم به ویژه شیعیان در کشور عراق زد. رهبران این گروه تکفیری از سال 2010 تصمیم به گسترش قلمرو فعالیت خود گرفتند و بر این اساس عده‌ای از نیروهای خود را برای نفوذ در سوریه عازم این کشور کردند. این گروه سلفی تروریستی با غارت اموال و منابع نفتی عراق و سوریه به تدریج قدرت گرفت و با حمایت مادی برخی کشورهای غربی و عربی به سازماندهی فعالیت خود پرداخت.

ریاض صقر تحلیلگر مسائل راهبردی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی العالم درباره این گروه تروریستی می‌گوید: گروه داعش، ابزار جنگ نرم آمریکا است، آمریکا دیگر نمی‌خواهد نیرو و سرباز به مناطق درگیری و مورد نظرخود اعزام کند بلکه از طریق گروه‌های دیگر قصد دارد اهدافش را محقق سازد. اکنون گروه‌های داعش و جبهه النصره از مهمترین ابزارهای آمریکا برای این مقصود هستند. هیچ یک از این گروه‌های تروریستی از جمله گروه داعش تمایل ندارند که حتی یک گلوله به سوی رژیم صهیونیستی شلیک کنند، این گروه‌ها نمی‌خواهند از ملت فلسطین در مقابل حملات رژیم پلید صهیونیستی حمایت کنند. اربابان گروه‌های داعش و النصره به این گروه‌ها اجازه نمی‌دهند که منافع صهیونیست‌ها را به خطر بیاندازند.

این تحلیل‌گر مسائل راهبردی می‌گوید: آمریکا قصد دارد از طریق گروه داعش، عراق را وارد مرحله «آشوب هدفمند» کند تا زمینه اجرای ایجاد طرح خود موسوم به طرح «خاورمیانه بزرگ» را فراهم سازد.

این گروه تکفیری در راستای اجرای نقشه اربابان خود چندی پیش پس از ناکامی‌های متعدد و شکست در سوریه با حمله به شهر سامرا پروژه شیطانی خود در اشغال شهرهای عراق را کلید زد. این گروه با طراحی حمله‌ای گسترده به برخی مناطق مسکونی سامرا بخش‌هایی از این شهر را اشغال و پرچم القاعده را بر روی برخی مساجد اهل سنت برافراشت.

تروریست‌های داعش در این حمله تلاش کردند به حرم مقدس امامین عسکریین (ع) حمله کنند اما ارتش عراق مانع از این اقدام شد و توانست در عملیاتی موفق ضربات سنگینی را به این گروه تروریستی وارد کند و آنها را از سامرا فراری دهد.

ولی مدتی نگذشت که داعشیان بار دیگر با حدود 5 هزار نیرو و با کمک برخی سران عراقی شهر موصل را به تصرف درآوردند و همه شهر را در اختیار گرفتند. آنها در ادامه به استان‌های کلیدی و حساس عراق حمله کرده و توانستند چهار استان عراق را به تصرف خود درآوردند و عده زیادی از مردم بی‌گناه را قتل عام کرده و در ادامه تاکید کردند که به زودی خود را به نجف اشرف و کربلای معلی خواهند رساند و آنجا را با خاک یکسان خواهند کرد.

ورود مرجعیت شیعه به عرصه تحولات عراق

در این شرایط حساس و با توجه به تهدیدهای مکرر داعش مبنی بر حمله به شهرهای نجف و کربلا آیت‌الله سیستانی مرجعیت شیعه در عراق با اعلام حکم جهاد کفایی تاثیری شگرف در معادلات عراق ایجاد کرد. شیخ عبدالمهدی الکربلایی نماینده آیت‌الله سیستانی در کربلا اعلام کرد: با توجه به خطری که عراق را تهدید می‌کند در حال حاضر دفاع از سرزمین، ناموس و مقدسات «واجب کفایی» است. همه شهروندانی که توانایی حمل سلاح برای دفاع از کشور، ملت و مقدسات را دارند باید سلاح در دست گیرند و داوطلب حضور در نیروهای امنیتی برای هدف مقدس شوند.

مراجع تقلید، علما و حوزه‌های علمیه در ایران همصدا با مرجعیت شیعه در عراق با حمایت از حکم جهاد آیت‌الله سیستانی علیه تکفریان داعش بر لزوم مقابله جدی با این گروه تروریستی و مقابله با فتنه آنها در عراق تاکید کردند.

دفاع از عتبات عالیات به عنوان جهاد فی ‌سبیل‌الله واجب است

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در پیامی ضمن حمایت از حکم جهاد در عراق بیان کرد: همه می‌دانیم بعد از آن‌که تروریست‌هاى تکفیرى و حامیان آنها از کشورهاى عربى و آمریکا و اسرائیل گرفتار شکست خفت‌بارى در سوریه شدند، تصمیم گرفتند آن را در عراق جبران کنند، به گمان اینکه قومیت‌هاى مختلف و مذاهب شیعه و اهل سنت مى‌تواند نظام ارتش آنها را مختل کند و به سرعت پیش خواهند رفت.

در ادامه این پیام افزوده شده است: اما چیزى نگذشت که دیدیم کور خوانده‌اند و ملت عراق اعم از شیعه و اهل سنت و کرد که جان و مال و ناموس و کشورشان را در خطر تروریست‌هاى تکفیرى خونخوار دیدند که به هیچ چیز و هیچ کس رحم نمى‌کنند، به پا خاستند و به یارى ارتش شجاع عراق شتافتند و به نداى مراجع محترم حوزه علمیه نجف لبیک گفتند و حدود 2 میلیون نفر براى این جهاد فى سبیل الله نام‌نویسى کردند و آنها که آموزش ندیده‌اند به سرعت آموزش مى‌بینند و ان‌شاءالله همه قومیت‌ها و مذاهب عراقى با هم متحد خواهند شد.

در این پیام تصریح شده است: تروریست‌هاى تکفیرى و حامیان آنها بدانند در صورت لزوم میلیون‌ها نفر از کشورهاى دیگر همان‌ها که هنگام اربعین با پاى پیاده از دورترین نقاط به سوى مرقد ائمه عراق مى‌آیند به نیروهاى مردمى عراق مى‌پیوندند و ارتش شجاع آن را یارى مى‌دهند.

در این پیام تاکید شده است: بنده با صراحت عرض مى‌کنم دفاع از تمامیت عراق مخصوصاً عتبات عالیات بر همه علاقه‌مندان به اسلام و اهل‌بیت(علیهم السلام) به عنوان جهاد فى سبیل الله واجب است و شهیدان این راه به شهداى کربلا مى‌پیوندند و به نظر من این حوادث فرصت خوبى بود براى مردم عراق که یک لشکر مردمى جان‌برکف در کنار ارتش رسمى خود به وجود آورند که آثار آن در آینده بسیار نمایان خواهد شد.

در پیام این مرجع تقلید آمده است: دشمنان کوردل و حامیان غربى و عربى آنها به زودى خواهند فهمید که با یک ارتش چندین میلیونى بى‌سابقه روبه‌رو هستند، جوانان عاشق اسلام و اهل بیت(علیهم السلام) باید آمادگى خود را حفظ کنند و در صورت لزوم و درخواست دولت عراق به آنها بپیوندند.

مقابله با گروه تروریستی داعش بر مسلمانان واجب است

آیت‌الله حسین نوری همدانی هم در پیامی خطاب به مردم عراق در مقابله با گروه تکفیری ابراز کرد: تهاجم گروه داعش و بالاخره هر گروهی با مسلمانان مخالف است، تهاجم و حمله به اسلام است و بر مسلمانان واجب است، با تمام قوا و امکانات از اسلام دفاع کنند و مطمئن باشید که پیروزی مسلمانان در هر مرحله‌ای قطعی و شکست‌ مخالفان اسلام مسلم است.

حمایت جامعه مدرسین حوزه علمیه از حکم جهاد در عراق

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز در اطلاعیه‌ای، حمایت قاطعانه خود را از فتوای جهاد آیت الله سیستانی اعلام کرد. در این اطلاعیه آمده است: بررسی روند تحولات عراق پس از حمله وحشیانه گروه های تکفیری و بعثی به سرکردگی داعش حاکی از کنترل اوضاع توسط دولت و مردم غیور عراق دارد و بدیهی است که موفقیت دولت و ارتش عراق در مدیریت بحران بدون حمایت مراجع عظام و علمای اعلام، ممکن نبود.

در این اطلاعیه تصریح شده است: صدور فتوای جهاد توسط مقام عالی مرجعیت، حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی (دامت برکاته) و سایر مراجع و علمای اهل سنت و تبعیت غیورمردان عراقی در لبیک به جهاد علیه عناصر تکفیری مهم‌ترین علت کنترل اوضاع و مدیریت بحران در عراق می‌باشد. رهبری مراجع معظم و علما و تبعیت جامعه اسلامی از دیر باز رمز موفقیت ملت‌های مسلمان در مقابل دسیسه‌ها و فتنه‌های تحمیلی بوده است که بار دیگر شاهد موفقیت این الگو در کنترل بحران عراق بودیم.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان کرده است: جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با حمایت کامل و قاطع از فتوای جهاد مراجع معظم، علی الخصوص حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی(دامت برکاته)، ضمن تشکر از لبیک مردم به مقام مرجیعت، ملت عراق اعم از شیعه، سنی و عشایر غیور، را به وحدت و تبعیت بیشتر از رهبری مرجعیت توصیه کرده و رمز اقتدار و پیروزی‌های ملت عراق را در اطاعت و ولایتمداری هرچه بیشتر از رهبران دینی خود می‌داند. امید است با ادامه روند جهاد عمومی در عراق، ریشه تکفیر و تروریست برای همیشه از عراق و عتبات عالیات، برچیده شود.

حمایت رئیس جامعةالمصطفی العالمیه از حکم جهاد آیت‌الله سیستانی

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا اعرافی در پیامی از اقدام هوشیارانه آیت‌الله سیستانی و تاکید بر مقابله با داعش تقدیر کرد. در پیام وی آمده است: امروز دوباره تاریخ جایگاه عظیم و نقش تعیین کننده مرجعیت دینی را در ایجاد اتحاد و وحدت امت اسلام برای دفاع از مظلومان و بی‌گناهان و حفظ سرزمین‌های اسلامی از خشونت و اشغالگری را به چشم دید. مواضع حکیمانه و عالمانه مراجع دینی در عراق به ویژه مواضع آیت‌الله العظمی سیستانی آغاز حرکتی بزرگ در تقویت وحدت ارضی و ملی امت اسلام در دفاع از نوامیس مسلمین به دور از طائفی‌گری شد و تاریخ «ثوره العشرین» در سرزمین رافدین را در تقابل با اشغالگران و استعمارگران انگلیسی تکرار کرد و تحول عظیمی را در سطح ملی و فراملی در جهان اسلام موجب شد.

بی‌گمان مقابله و مبارزه با جریان تکفیری که خطری عظیم در درون امت و علیه امت اسلام است، نیازمند هوشیاری همه علمای جهان اسلام و پیروان همه مذاهب اسلامی است. این جریان خطرناک می‌تواند زمینه بازگشت استعمارگران و نسل کشی مسلمانان و غارت اموال و نفوس آنان را به دنبال داشته باشد.

جامعةالمصطفی العالمیه به نوبه خود از حرکت علمایی به ویژه حرکت مراجع عظام در ارض رافدین به ویژه حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی، تقدیر و تشکر و حمایت می‌کند. امید است با بسیج میلیونی مسلمانان از همه طوائف و مذاهب، مبارزه با تروریسم کور مدعیان مسلمانی، کشتار جمعی و مسلمان‌کشی متوقف شده و ریشه‌های این جریان تکفیری خشکانیده و امنیت و سلامت و آبادانی به سرزمین‌های اسلامی بازگردد و دست اجانب از سر ایشان کوتاه شود.

قدرت‌های غربی و متحجران عرب پشت پرده جنایات داعش هستند

مرکز مدیریت حوزه علمیه قم با صدور بیانیه‌ای ضمن حمایت قاطع از فتوای جهاد آیت‌الله سیستانی در خصوص ایستادگی قشرهای مختلف مردم در برابر جنایتکاران تکفیری داعش، پشت پرده فتنه‌انگیزی این گروه را قدرت‌های غربی سلطه‌گر و متحجران عرب منطقه دانست. در این بیانیه آمده است: بدون شک آنچه که از سوی گروه تکفیری داعش به عنوان مجریان خواسته یا ناخواسته استکبار جهانی و صهیونیسم بین‌الملل به صورتی وحشیانه و به دور از هرگونه اصول انسانی - اسلامی علیه ملت مظلوم و دولت قانونی عراق رخ می‌دهد، هیچ گونه تناسب و ارتباطی با تعلیمات انسانی و اخلاقی در هیچ دینی به ویژه دین مبین اسلام ندارد.

در ادامه این بیانیه آمده است: اقدامات تروریستی و جنایتکارانه این گروه خبیث علیه ملت مظلوم عراق در حالی صورت می‌گیرد که مجامع جهانی و به ظاهر حقوق بشری که همیشه در قبال چنین حوادثی سیاست دوگانه‌ای را اتخاذ می‌کنند، این بار سکوت کامل اختیار کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است: در این فضای ملتهب و غبارآلود صدور فتوای جهاد توسط مقام عالی مرجعیت، آیت الله سیستانی (دامت برکاته) و سایر مراجع و علمای اهل سنت، مبنی بر ایستادگی قشرهای مختلف مردم با ادیان و مذاهب و قومیت‌های گوناگون در برابر جنایتکاران داعش و بیرون راندن آنها از عراق و پشتیبانی مردم از این فرمان و تکلیف الهی به همراه پیروزی‌ها و موفقیت‌های اخیر ملت عراق، بار دیگر لزوم تبعیت امت اسلامی از رهبری مراجع معظم و علما را آشکار و هویدا کرد.

در این بیانیه تاکید شده است: مدیریت حوزه علمیه استان قم ضمن حمایت کامل و قاطع از فتوای جهاد مراجع معظم، به ویژه حضرت آیت‌الله سیستانی در خصوص ایستادگی قشرهای مختلف مردم در برابر جنایتکاران تکفیری داعش، پشت پرده فتنه‌انگیزی و آتش‌افروزی این گروه خبیث تروریستی را قدرت‌های غربی سلطه‌گر و متحجران عرب منطقه می‌داند و با اعلام مخالفت شدید با هرگونه دخالت بیگانگان در مسائل داخلی عراق معتقد است مردم و دولت و مرجعیت مکرم دینی این کشور توانایی پایان‌دادن به این آتش‌افروزی را دارند.

سکوت مدعیان حمایت از حقوق بشر در قبال جنایات داعش

امروز کشور عراق در آتش جنگی تروریستی و سنگین با حمایت کشورهای غربی عربی می‌سوزد و مردم بیگناه به ویژه شیعیان قتل عام می‌شوند ولی در کمال تعجب هیچ یک از سازمان‌ها و نهادهای مدافع حقوق بشر در برابر این جنایات وحشیانه عکس‌العملی نشان نداده‌اند، ولی مراجع و علمای شیعه شجاعانه وارد صحنه شدند و با صدور حکم جهاد علیه تکفیریان و لبیک میلیونی مردم تمام معادلات اربابان غربی و عربی داعش را بر هم زدند و مقابل متجاوزان مردانه ایستادند.

امروز مردم عراق با اتحاد در کنار ارتش و نیروهای امنیتی و نظامی در مقابل داعش می‌جنگند و روز به روز نیروهای شیطانی را ناکام‌تر از قبل به عقب می‌رانند.

این لبیک به فرمان جهاد بیش از پیش نقش سیاسی اجتماعی مرجعیت و علمای شیعه را در تعیین تکلیف امور حساس سیاسی و اجتماعی به جهانیان مشخص و به همگان ثابت کرد مراجع شیعه علاوه بر هدایت معنوی جامعه، خود را ملزم به موضع‌گیری در مسایل اجتماعی و سیاسی می‌دانند و همیشه به فراخور شرایط زمان و مکان نیز در این حوزه به ایفای نقش موثر پرداخته‌اند.
انتهای پیام/78009/ر20
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها