امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۲۰:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91070
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۳۲
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه فرانسوی «نوول آبزرواتور» طی گزارشی به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: قدرت‌های بزرگ و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه فرانسوی «نوول آبزرواتور» طی گزارشی به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: قدرت‌های بزرگ و ایران به دور از توافق در خصوص برنامه هسته‌ای ایران، روز جمعه گذشته تصمیم گرفتند در چشم‌انداز دستیابی به توافق تا مهلت تعیین شده برای حصول توافق جامع (20 ژوئیه) ریتم دیدارهای خود را افزایش دهند و پس از 5 روز مذاکرات دشوار در پایتخت اتریش و مواجهه با تنگناهای مهم، تصمیم به دیدار دوباره طرفین از روز دوم ژوئیه آینده (11 تیر) در وین گرفتند.

«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در اظهاراتی اعلام کرد: «در خصوص مسائل اصلی هنوز توافقی حاصل نشده است. در برخی موارد کورسوهای امیدی وجود دارد اما در برخی دیگر خیر.»

این گزارش افزود: گروه 1+5 (چین، آمریکا،فرانسه،انگلیس، روسیه و آلمان) و جمهوری اسلامی ایران از آغاز سال جاری گفت‌وگو درباره توافقی تاریخی را آغاز کرده‌اند؛ توافقی که به قدرت‌های بزرگ تضمین بدهد که ایران به دنبال دستیابی به بمب اتم نیست و در ازای آن منجر به لغو تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده بر تهران شود؛ تحریم‌هایی که هر هفته این کشور را از میلیاردها دلار درآمد نفتی محروم کرده است.

بنابر اعلام بسیاری از منابع، دو موضوع کلیدی عامل اختلاف ایران و گروه 1+5 در این مذاکرات است که یکی بحث تعداد سانتریفیوژهای مجاز ایران و دیگری جدول زمانی لغو تحریم‌ها پس از توافق احتمالی است.

خبرگزاری فرانسه همچنین افزود: نه ایران و نه گروه 1+5 هیچیک تاکنون به طور علنی چیزی در خصوص تمدید مهلت مذاکرات برای یک دوره 6 ماهه دیگر که در توافق موقت پیش‌بینی شده بود، اعلام نکرده‌اند.

این در حالیست که وزیر امور خارجه ایران پیش از ترک وین تابو را شکست و اعلام کرد که مذاکرات تا زمانی که لازم و مفید باشد، ادامه خواهد یافت.

وزیر امور خارجه ایران همچنین اظهار داشت که کاملا عادیست که در چنین مذاکراتی، مسائل بسیار دشوار در لحظه آخر حل شوند.

این در حالیست که یک منبع در گروه 1+5 نیز روز پنجشنبه گذشته نظری مشابه همین نظر را اظهار کرده است.

خبرگزاری فرانسه در پایان گزارش خود نوشت: تمدید مذاکرات از لحاظ سیاسی هم برای ایران و هم برای آمریکا خطرناک است؛ برای آمریکا از این جهت که در ماه نوامبر آینده کنگره‌ جدیدی انتخاب خواهد شد که بی‌شک در قبال ایران بسیار بدگمان خواهد بود و برای ایران از این جهت که «حسن روحانی» رئیس‌جمهور این کشور در معرض سوء‌ظن محافظه‌کاران نظام قرار دارد.
انتهای پیام/ق
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها