امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۰:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91107
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
علی باقرزاده، معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری ...

علی باقرزاده، معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و در پاسخ به این پرسش که «پس از سرشماری سال 1390 اعلام شد که بیش از 9 میلیون نفر در کشور بیسواد هستند، آیا این آمار تغییراتی داشته است؟»، اظهار داشت: سرشماری آمار بیسوادان گروه سنی بالای 6 سال را 9 میلیون و 719 هزار نفر اعلام کرد.

وی افزود: حدود 6 میلیون نفر از این آمار بالاتر از 50 سال هستند و در برنامه و در اولویت قرار ندارند مگر اینکه خودشان بخواهند بیایند و باسواد شوند؛ یعنی آموزش آنها به شرط آموزش داوطلبانه است.

باقرزاده با بیان اینکه نمی‌توانیم گروه سنی کمتر از 10 سال را پوشش دهیم، خاطرنشان کرد: حدود 230 هزار نفر زیر 10 سال سن دارند و سوادآموزی نمی‌تواند در آن زمینه طبق قانون فعالیت کند چون ما باید بالاتر از 10 سال را تحت پوشش داشته باشیم، زیرا افراد کمتر از 10 سال باید به مدرسه مراجعه کنند.

*وجود بیش از 3 میلیون بیسواد 10 تا 49 سال/430 هزار بیسواد اتباع خارجی داریم

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور با بیان اینکه 3 میلیون و 456 هزار نفر در گروه سنی 10 تا 49 سال هستند، خاطرنشان کرد: این افراد هدف برنامه سوادآموزی بودند و 430 هزار نفر آنها اتباع خارجی هستند و ما مجاز نیستیم از منابع دولتی برای آنها هزینه کنیم.

وی افزود: حدود یک میلیون نفر در همین فاصله باسواد شناسایی شدند، یا باسواد شدند و یا از گروه سنی خارج شدند؛ البته مرکز آمار هنوز نتوانسته است اطلاعات یک درصدی حدود 450 تا 500 هزار نفر را  استخراج کند، زیرا ظاهراٌ با مشکل فنی مواجه بوده است.

معاون وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: مابقی هم حدود 450 تا 500 هزار نفر امسال در طرح سوادآموزی اولیا و دانش‌آموزان 10 تا 20 ساله تحت پوشش قرار می‌گیرند و باقیمانده آنها هم سال آینده تحت پوشش قرار می‌گیرند.

*آمار باسوادان کشور بر اساس مدارک تحصیلی/بیش از 6 میلیون نفر در کشور تحصیلات دانشگاهی دارند

باقرزاده در پاسخ به این پرسش که «آیا افراد باسواد جامعه را بر اساس مدارک تحصیلی دسته‌بندی کردید؟»، گفت: البته این آمار را مرکز آمار استخراج کرده است که حدود 40 میلیون نفر در کشور باسواد بالای 6 سال داریم.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به توزیع این 40 میلیون نفر در بین دوره‌های تحصیلی، تصریح کرد: حدود 10 میلیون و 600 هزار نفر  معادل ابتدایی تحصیلات دارند؛ 9 میلیون و 100 هزار نفر معادل دوره راهنمایی تحصیلات دارند؛ 13 میلیون 300 هزار نفر در حد متوسطه تحصیلات دارند و 6 میلیون و 300 هزار نفر نیز تحصیلات دانشگاهی دارند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها