امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۲۰:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91124
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 39
حجت‌الاسلام والمسلمین مبلغی، رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تعبیر شریعت اسلامی به‌عنوان پایه مکتب امام خمینی(ره) از سوی مقام ...

حجت‌الاسلام والمسلمین مبلغی، رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تعبیر شریعت اسلامی به‌عنوان پایه مکتب امام خمینی(ره) از سوی مقام معظم رهبری در سخنرانی حرم مطهر، گفت: باید میان دو مقوله فقه و شریعت تفکیک قائل شویم.

وی در توضیح اضافه کرد: شریعت از سوی خدا تدوین می‌شود ولی فقه دانشی است که ما برای فهم شریعت به‌وجود آورده‌ایم و نباید میان این دو رابطه تساوی برقرار کرد.

مبلغی با اشاره به اینکه شریعت، علم نیست و این فقه است که به‌عنوان تلاش ما برای فهم شریعت، علم است، گفت: شریعت، رابطه گسترده‌تری از فقه دارد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری حوادث پس از وقوع، فقه را غنی‌تر می‌کنند، گفت: ممکن است فقه ابعادی از شریعت را کشف نکرده باشد و الزامی نیست که فقه همه شریعت را و یا همان نظریه شریعت را کشف کند، چرا که ما مخطئه هستیم.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم گسترده‌تر شدن تجربه ملموس فقهی گفت: باید حوزه‌های کشف‌نشده شریعت را کاوید چرا که هنوز بسیاری از حوزه‌ها در شریعت مورد پژوهش واقع نشده است.

مبلغی دشواری برای فهم شریعت را نتیجه نگاه‌های سلفی‌گرا و خشونت‌محور دانست و گفت: حمایت از جداسازی شریعت از این نوع نگاه‌ها ضروری است و تعبیر رهبری نیز در شریعت اسلامی نشانه نگاه ویژه ایشان به این حوزه است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها