امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۱:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91126
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 44
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و به نقل از روابط عمومی سازمان بسیج دانشجویی، مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی ...

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و به نقل از روابط عمومی سازمان بسیج دانشجویی، مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت پیرامون مبارزه با مفاسد اقتصادی در بیانیه‌ای اعلام کرد: یکی از دلایل عدم توفیق دولت‌ها و مجلس در مبارزه با مفاسد اقتصادی، توجه به نمونه‌های حقیقی و حقوقی فساد و تمرکز خود بر مقابله با آنها به جای مبارزه ریشه‌ای با فساد است که این نیز به دلیل قدرت بالای اقتصادی و سیاسی این افراد مفسد، در خیلی از موارد عملا امکان پذیر نبوده است.
متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

«این روزها که بحث پیگیری، افشا و جلوگیری از رانت 650 میلیون یورویی که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در اختیار شرکتی قرار داده شده بود مطرح است، امیدواریم که این اقدامات نمایندگان مجلس با پیگیری سایر مسئولین به ثمر نشسته و دیگر شاهد چنین دست اندازی‌های شومی در حقوق ملت ایران به قیمت منافع عده‌ای خاص نباشیم.

بی‌شک اگر همه مسئولین جمهوری اسلامی ایران در عمل به وظایف خود از این قبیل تلاش کنند و در مقابل اندک خس و خاشاکی که آبروی نظام را به خاطر منافع خویش با چالش روبرو می‌کنند بایستند، مفاسد اقتصادی ریشه کن شده و حرکت کشور در مسیر پیشرفت و تحقق اقتصاد مقاومتی تسریع خواهد شد.

مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت بر خود لازم می‌داند تا ضمن تشکر از این چنین اقدامات و اعلام حمایت از مبارزه با مفاسد اقتصادی، نکته‌ای مهم که مطمئنا در نظر شما نمایندگان نیز است را یادآوری کند تا در آینده امکان رخ دادن چنین فسادهایی نیز در کشور به سمت صفر برود.

همانطور که مستحضرید، از مهمترین قدم‌ها در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی، مهار فساد و مبارزه با آن است اما فساد اقتصادی از ارتشا و اختلاس گرفته تا قاچاق و رانت خواری که در مدتی کوتاه، منافع بسیاری را برای عده‌ای محدود به قیمت از دست رفتن منافع عموم مردم جامعه ایجاد می‌کند، ریشه در عدم شفافیت اقتصادی دارد و اقتصادی که در آن شفافیت اقتصادی وجود نداشته باشد به صورت ریشه‌ای بسیار مستعد فساد بوده و تلاش برخی نمایندگان مجلس نیز به غیر از مواردی معدود، نمی‌تواند در جمیع موارد راه‌گشا باشد.

بحث مبارزه با فساد طی سالیان گذشته به طور مکرر توسط دولت‌ها مطرح شده است اما با وجود سابقه طولانی چنین مطالبه‌ای از سوی رهبر معظم انقلاب و مردم، عملکرد دولت‌ها نشان می‌دهد که این موضوع غالباً در حد یک شعار با کارکردهای خاص سیاسی خود متوقف مانده و در عمل، نتوانسته انتظارات جامعه را برآورده سازد.

این همان خطری است که مقام معظم رهبری در هشتمین بند پیام هشت ماده‌ای مبارزه با فساد به آن اشاره کرده بودند: « با این امر مهم وحیاتی نباید به گونه شعاری تبلیغاتی و تظاهر گونه رفتار شود. به جای تبلیغات باید آثار و برکات عمل مشهود گردد»

یکی از دلایل عدم توفیق دولت‌ها و مجلس در مبارزه با مفاسد اقتصادی، توجه به نمونه‌های حقیقی و حقوقی فساد و تمرکز خود بر مقابله با ایشان به جای مبارزه ریشه‌ای با فساد است که این نیز به دلیل قدرت بالای اقتصادی و سیاسی این افراد مفسد، در خیلی از موارد عملا امکان پذیر نبوده است؛ حال آنکه برای مبارزه با فساد اقتصادی بایستی به صورت ریشه‌ای و سیستمی عمل کرد و راه‌های ایجاد فساد در سیستم را کاهش داد.

از راه حل‌های موجود در این زمینه همانطور که گفته شد می‌توان به ایجاد شفافیت اقتصادی در حوزه‌های مختلف اشاره کرد.

برای مثال همانطور که مستحضرید از جمله دلایل مهم وقوع فساد 3 هزار میلیاردی عدم وجود سامانه اطلاعاتی در حوزه ارزی، پولی و بانکی بود که هزینه زیادی را برای کشور ایجاد کرد.

در واقع اگر پورتال ارزی که ارتباط سه بانک اطلاعاتی گمرک، بانک مرکزی و ثبت سفارش را با یکدیگر برقرار می کند وجود داشت چنین فساد بزرگی رخ نمی‌داد.

شفافیت اقتصادی علاوه بر جلوگیری از ایجاد فساد و کاهش احتمال وقوع آن، به دولت و مجلس در برنامه ریزی‌های اقتصادی و بررسی شرایط و تصمیم سازی نیز کمک خواهد کرد. برای مثال در ماه‌های اخیر که بحث حذف یارانه دهک‌های پردرآمد مطرح شد، تنها مسئله‌ای که سبب گردید چنین اقدامی صورت نپذیرد، عدم دسترسی دولت به آمار و اطلاعات اقتصادی آحاد جامعه بود.

لذا از مهمترین مصادیق ایجاد شفافیت اطلاعاتی، طراحی بانک های اطلاعاتی در حوزه‌های مختلف است.

برای مثال طبق یک بررسی مشخص شده بود که عامل 40 درصد از پرونده‌های قوه قضاییه عدم وجود این بانک‌های اطلاعاتی است.

برای مثال شخصی یک مجتمع 400 واحدی را به 4 هزار نفر فروخته است که اگر یک بانک اطلاعاتی وجود داشت که امکان استعلام مالکیت در آن برای نهادهای مجری فراهم می‌شد این مشکل به وجود نمی‌آمد.

در واقع منشا بسیاری از زمین خواری‌ها و تغییر کابری زمین‌ها و به طور کلی مفاسد در این حوزه، عدم اجرای طرح کاداستر به عنوان یک بانک اطلاعاتی مهم است که این نیز بایستی پیگیری شود.

همچنین مهمترین راهبرد برای رهایی از اقتصاد نفتی که بارها مورد تاکید مقام معظم رهبری مدظله العالی نیز بوده اصلاح نظام مالیاتی کشور بر مبنای عدالت است که بدون بهره‌گیری از یک سیستم اطلاعات اقتصادی جامع و منسجم محقق نخواهد شد.

طبق گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، میزان درآمد مالیاتی بایستی 12 درصد تولید ناخالص ملی باشد. در حال حاضر در کشور بین 20 تا 30 درصد معافیت مالیاتی (مثل فعالیت‌های کشاورزی و پژوهش‌های دانشگاهی) داریم.

درنتیجه باید به میزان حدود 8.5 تا 9.5 درصد تولید ناخالص ملی، درآمد مالیاتی داشته باشیم.

اما در حال حاضر فقط 7 درصد از این میزان به عنوان مالیات دریافت می‌شود. در واقع دولت با ایجاد سازوکارهای درست مالیاتی می‌تواند درآمدهای مالیاتی خود را به میزان 20 تا 35 درصد (به طور میانگین برابر 25 درصد) افزایش دهد اما فرارهای مالیاتی ناشی از اقتصاد زیرزمینی و نبود شفافیت اطلاعاتی مانع تحقق این درآمدها برای کشور می‌شود.

همچنین آمارها نشان می‌دهد که حقوق بگیران بیشتر از سایر اصناف آزاد مالیات پرداخت می‌کنند که این نیز به وضوح ناکارآمدی و عدم تحقق عدالت اقتصادی در سیستم مالیاتی حال حاضر کشور را نشان می‌دهد که ریشه در عدم شفافیت اطلاعات دارد.

با این اوصاف می‌توان گفت که یکی از مسائل مهم کشور که پیگیری و پیاده‌سازی آن مصداق انقلابی اقتصادی بوده و برکات زیادی را به همراه خواهد داشت و جهت مبارزه با فساد و جلوگیری از آن به صورت سیستمی و ریشه‌ای لازم است مورد توجه شما و سایر خدمتگذاران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد، ایجاد شفافیت اطلاعاتی است که امید است توسط شما و سایر مسئولین کشور در اقدامات بعدی پیگیری و هرچه سریعتر به ثمر بنشیند.

مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت، در ادامه فعالیت‌های خود به رصد و پیگیری اقدامات صورت گرفته در حوزه شفافیت اطلاعاتی حوزه‌های مذکور در این نامه از مسئولین مرتبط خواهد پرداخت و نتایج آن را منتشر خواهد کرد.»
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها