امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۸:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91184
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
نهمین شماره فصلنامه «علوم انسانی اسلامی» منتشر شد. این فصلنامه زیر نظر  مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا منتشر می شود. شماره جدید فصلنامه به ...

نهمین شماره فصلنامه «علوم انسانی اسلامی» منتشر شد. این فصلنامه زیر نظر  مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا منتشر می شود. شماره جدید فصلنامه به بررسی موضوعات انسان شناسی اسلام، حکمت متعالیه، دانش سیاسی اسلام و فقه سیاسی پرداخته است.

معینی پور دبیر ویژه این شماره در سرمقاله خود به سه رویکرد کلی در مفهوم سیاست در نظر اندیشمندان حوزه سیاست اشاره می کند: نگرش مدرن که با تکیه بر واقع گرایی محض و دنیاگرایی و بینش مادی به سیاست نشات گرفته، نگرش فیلسوفان کلاسیک غرب، چون افلاطون و ارسطو که سیاست به مفهوم مدیریت را با دانش و فضیلت  مورد نظر خویش می آفرینند، و نگرش سوم دیدگاهی است که اعلب میان مسلمانان وجود دارد به این حهت گیری که سیاست با اخلاق متعالی و معنویت به اشراق، هدایت، نجات و رسیدن به سعادت در هم آمیخته است.

در بخش های چهارگانه این شماره مقالات تخصصی متنوعی اراده شده است

در بخش «انسان شناسی اسلام»، مقالاتی مانند: «انسان شناسی اسلامی و انسان شناسی اسلام»، «ضرورت احیای انسان شناسی اسلام»

در بخش«حکمت متعالیه» مقالات: سیاست جزء حکمت متعالیه است، فلسفه حکومت در عصر غیبت از منظر حکمت متعالیه،حکمت متعالیه منبا و معیار حرکت روشنفکری اصیل انقلاب اسلام، در نگاه ملاصدرا شریعت مولاست و سیاست عبد.

در بخش «دانش سیاس اسلام» مقالات: مبانی متفاوت ایدئولوژی اسلامی و ایدئولوژی های عرفی، مناسک سیاسی در ایران معاصر، فرانظریه اسلامی در روابط بین الملل،سیاست لاهی و سیاست الهی.

در بخش «فقه سیاسی» مقالات: مناسبات فقه و سیاست، ظرفیت های فقه سیاسی  برای نظام سازی، غفلت از فقه اجتماعی.

آیت الله جوادی آملی، دکتر شریف لکزایی، حجت الاسلام دکتر کیاشمشکی، دکتر احمد بهشتی، دکتر سید صادق صداقت، حجت الاسلام غرویان، حجت الاسلام دکتر مبلغی، حجت الاسلام دکتر پارسانیا، دکتر موسی نجفی، دکتر عباس علی رهبر، و چندین استاد برتر علوم انسانی حوزه و دانشگاه از صاحبان آثار منتشر شده در شماره اخیر فصلنامه تخصصی صدرا هستند.

در انتهای این شماره پرونده ویژه که اختصاص دارد به مناظره مکتوب دکتر علی پایا و حجت الاسلام دکتر حسین سوزنچی به عنوان حسن ختام آورده شده است.
انتهای متن/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها