امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۲۲:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91186
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد، فهیمه فرهمند‌پور عصر امروز در نشستی خبری که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد، فهیمه فرهمند‌پور عصر امروز در نشستی خبری که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، در رابطه با تامین امنیت روانی و اقتصادی زنان در جامعه، اظهار کرد: براساس ماده 227 برنامه پنجم توسعه، دولت مکلف است تا در قالب همکاری بین دستگاهی تا پایان این برنامه نسبت به تدوین سند امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی اقدام کند.

وی افزود: دستگاه‌های نیروی انتظامی، قوه قضاییه، سازمان بهزیستی، وزارتخانه‌های کشور، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاونت زنان و امور خانواده ریاست جمهوری، شهرداری و سازمان شوراهای اسلامی استان‌ها موظف هستند تا به طور مشارکتی سند امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی را تنظیم کنند.

فرهمندپور ادامه داد: براساس تکلیف ذاتی وزارت کشور در راستای تأمین امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی در سال 90 این وظیفه به وزارت کشور واگذار شد تا تصدی این اقدام را با مشارکت دستگاه‌های مذکور بر عهده گرفته و این وظیفه به دفتر امور بانوان و خانواده این وزارت محول شد.

مشاور وزیر کشور افزود: در دولت قبل در سال 91 دفتر امور بانوان و خانواده وزارت کشور در این زمینه ورود کرد اما به دلایل مختلف موفق به انجام این کار نشد و در سال جاری این دفتر ماموریت داشت این مسئله را به صورت مطلوب به انجام برساند.

وی تصریح کرد: سند امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی در دو مرحله تدوین شده که در مرحله اول آن 60 درصد اقدامات انجام و نمایندگان دستگاه‌های یاد شده در یک دوره پنج روزه در فرایندی علمی محتوای بخش عمده سند را آماده کردند و در مرحله دوم این نمایندگان موظف هستند از مجموعه موارد آماده شده پیش‌نویس نهایی سند را تدوین کنند که قبل از پایان مرداد سال جاری این مرحله نیز انجام خواهد شد و برای تصویب ارائه می‌شود.

مشاور وزیر کشور خاطرنشان کرد: بخشی از ماموریت‌های برآمده از این سند، توصیه یا الزام نهادهای قانونگذار در طراحی قوانین لازمی که تاکنون وجود نداشته، برطرف کردن خلاءهای قانونی موجود و ... است.

فرهمند‌پور با اشاره به اینکه باید اصل نگاه به تولید را در فرصت‌های شغلی بانوان تغییر دهیم، افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند اشتغال مهم است اما اشتغال زنان اولویت نخست زنان ما نیست.

وی تاکید کرد: ایجاد امنیت اقتصادی زنان با فرصت شغلی به دست نمی‌آید و حمایت مالی در تدوین سند امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی مدنظر است و این سند بسته‌ای است که در آن یکی از اجزا، فرصت‌های شغلی به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: در این سند در زمینه فرصت‌های شغلی برای بانوان به لحاظ زمانی، مکانی، شرایط انعطاف‌پذیری، تولید اشتغال با مدل زنانه و ... مدنظر است زیرا برای حل مسائل زنان نیازمند بسته‌ای هستیم که حمایت‌های اجتماعی، ارتقاء توانمندی‌های اجتماعی و مشارکت‌های اجتماعی بانوان حتی زنان خانه‌دار در آن وجود داشته باشد.

* مرخصی زایمان برای شاغلان غیررسمی در دست بررسی است

مشاور وزیر کشور در خصوص مرخصی زایمان زنان اظهار کرد: مرخصی زایمان و مسائل پیرامون آن در حوزه ماموریتی وزارت کشور نبوده و جزء وظایف معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده است.

وی با اشاره به اینکه 9 ماه مرخصی زایمان برای شاغلین رسمی در دستگاه‌های دولتی قطعی است، افزود: در دستگاه‌های غیردولتی و شاغلین غیررسمی به دلیل بار مالی قابل توجهی که این مرخصی برای بخش خصوصی به همراه دارد این مسئله تاکنون حل نشده و معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده در صدد رفع آن است.

وی تصریح کرد: در خصوص بازگشت به فرصت‌های شغلی قبل از مرخصی زایمان نیز معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده در صدد پیگیری و برطرف کردن این مشکل است.

* لزوم تشویق اقتصادی و فرهنگ‌سازی در افزایش جمعیت

فرهمند‌پور در خصوص افزایش جمعیت نیز گفت: احساس و باور ضرورت فرزندآوری باید به لحاظ فرهنگی در جامعه توسعه یابد و زمینه‌های عملیاتی شدن آن نیز فراهم شود.

وی ادامه داد: در این زمینه تشویق اقتصادی و بستر فرهنگی باید همراه با هم وجود داشته باشد تا ضرورت فرزندآوری در جامعه احساس شود.

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی‌های جامعی در ابعاد مختلف در زمینه افزایش جمعیت وجود دارد و همانگونه که ایجاد تسهیلات برای زنان شاغل در فرزندآوری مدنظر است باید در نگاه اجتماعی ارزش مادری نیز جایگاه خود را در جامعه یافته و همانطور که سالانه از زنان شایسته تقدیر می‌شود از مادران شایسته نیز تقدیر به عمل آید.

مشاور وزیر کشور خاطرنشان کرد: هنوز بستر ضرورت باور فرزندآوری در جامعه فراهم نشده و تلاش بیشتری را می‌طلبد.

* لزوم عدم تمرکز بر جنسیت در عرصه‌های مدیریتی

فرهمند‌پور در رابطه با حضور زنان در عرصه‌های مدیریتی با اشاره به اینکه خود سه دهه مشغول فعالیت‌های مدیریتی بوده و مدافع فعالیت زنان در عرصه‌های مدیریتی هستم، گفت: اثربخشی زنان در مقدرات کلان کشور صرفاً با حضور در پست‌های مدیریتی محقق نمی‌شود و نیازمند اصلاح نگرش‌های دیگر غیر از نگرش مدیران ارشد کشوری است.

این مسئول ادامه داد: در حال حاضر از 430 فرماندار در سطح کشور تنها چهار نفر از آنان زن هستند و حتی فرماندار شدن همین چهار نفر در کشور حاشیه و پیامدهایی را به همراه داشت.

وی خاطرنشان کرد: در استان‌های هرمزگان، گلستان و سیستان و بلوچستان چهار فرماندار زن حضور دارند که با استقبال مردم این مناطق همراه بوده و متأسفانه از جاهای دیگر دچار حاشیه‌سازی برای پست‌های این بانوان شدیم در صورتی که باید فارغ از جنسیت، عملکرد فرمانداران ارزیابی شود.

فرهمند‌پور ادامه داد: نباید در عرصه‌های مدیریتی تمام مواضع را متمرکز بر جنسیت قرار دهیم.

* به دخترم اجازه نمی‌دهم به ورزشگاه‌ها برود

مشاور وزیر کشور در ادامه درخصوص حضور زنان در ورزشگاه‌ها گفت: به عنوان شخص حقوقی در این زمینه نمی‌توانم ورود داشته باشم زیرا وزارت ورزش و جوانان به ویژه معاونت ورزش بانوان با انجام کارشناسی‌هایی می‌تواند در این زمینه به نتیجه برسد.

وی با اشاره به اینکه من ورزشگاه نمی‌روم و به دختر جوانم نیز اجازه نمی‌دهم تا به ورزشگاه برود، گفت: به عنوان یک مادر اگر قرار باشد برای اوقات فراغت، تفریح و ... راهی را بیابم راه‌های ایمن‌تری را خواهم یافت.

فرهمند‌پور تصریح کرد: حضور در ورزشگاه را مسئله دارای اولویت ندانسته و این مسئله را رتبه اول تا دهم حوزه زنان نمی‌دانم اما برای ورزش، سلامت و اوقات فراغت سالم برای زنان به شکلی که طیف وسیعی از زنان را در برگیرد ارزش قائل هستم.

وی در خاتمه بیان کرد: به عنوان مدیر دولتی در سرمایه‌گذاری‌ها ضرورت، عمومیت و اولویت را برای حضور زنان در نظر می‌گیرم.
انتهای پیام/70020/غ40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها