امروز : پنجشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶ - 2017 May 25
۱۷:۱۷
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91188
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بابک دین‌پرست در همایش صیانت از رهایافتگان از اعتیاد گفت: در سال 67 که ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بابک دین‌پرست در همایش صیانت از رهایافتگان از اعتیاد گفت: در سال 67 که قانون مبارزه با مواد مخدر به تصویب رسید کاملاً مشخص بود که موضوع ساماندهی و درمان معتادان در دستور کار جدی قانون‌گذار است.

وی افزود: به همین دلیل در آن زمان به مقامات قضایی اجازه داده شد تا معتادانی که برای درمان‌شان اقدام نمی‌کنند تا 12 سال روانه زندان کنند.

معاون کاهش و مشارکت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر تأکید کرد: تا سال 89 تقریباً تمامی راهکارهایی که تصور می‌شد در این حوزه اثربخش خواهد بود از جمله ایجاد و راه‌اندازی اردوگاه‌های کاردرمانی و حرفه‌آموزی، توطئه مراکز بازپروری، جمع‌آوری و انتقال معتادان به جزایر متروکه و... به اجرا گذاشته شد اما هیچ یک از آنها اثربخشی لازم را نداشت.

به گفته وی عدم شناخت جنبه‌‌های پنهان پدیده اعتیاد و در نتیجه نادیده گرفتن برخی الزامات و ضرورت‌های لازم برای تکمیل چرخه درمان علت مؤثر نبودن این راهکارها بوده است.

دین‌پرست با بیان اینکه در پایان سال 92 تعداد مراکز درمان و کاهش آسیب 6 هزار و 341 مورد بوده است، گفت: در مجموع 764 هزار نفر در این مراکز پذیرش شده است که 92 درصد مراکز غیر دولتی بوده است.

وی به راه‌اندازی مراکز ماده 16 در 18 استان کشور اشاره کرد و گفت: شیوع‌شناسی سال 90 در استان تهران نشان می‌دهد نرخ شیوع اعتیاد در تهران 2.93 درصد است.

معاون کاهش و مشارکت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه در طی سال‌های 90 تا 92 مجموعاً 51 هزار و 800 نفر از معتادان کارتن خواب کشور در مراکز ماده 16 پذیرش شده‌اند، گفت: از این تعداد 25 هزار و 600 نفر مربوط به استان تهران بوده است.

وی خاطرنشان کرد: حتماً این سؤال در ذهن عزیزان نقش می‌بندد که چگونه برآوردها بر وجود 5 تا 7 هزار معتاد کارتن خواب در تهران دلالت می‌کرد اما در طول این مدت حدود 5 برابر در مراکز ماده 16 پذیرش شده است که باید در پاسخ به این پرسش گفت: سال 93 نیز هزار و 500 معتاد کارتن خواب به رقم 25 هزار و 600 نفر افزوده شد که رقمی حدود 28 هزار نفر را شامل می‌شود.

دین‌پرست راه‌حل مشکلات مربوط به معتادان ماده 16 را دارای چهار ضلع دانست و گفت:‌ ضلع اول حاکمیت است که باید با ابلاغ قوانین و مقررات لازم، تخصیص اعتبارات مورد نیاز برای درمان افراد، شناسایی و الحاق حلقه‌‌های مفقوده در چرخه درمان اعتیاد و حمایت از بهبودیافتگان به حل مشکل اعتیاد کمک کند.

به گفته دین‌پرست مبلغ 30 میلیارد تومان از سوی وزیر کشور به سازمان بیمه سلامت اختصاص داد تا به ارائه خدمات بیمه پایه و بستری معتادان اختصاص یابد. همین‌‌طور حداقل 5 درصد از بودجه اشتغال کشور برای اشتغال بهبودیافتگان هزینه می‌شود.

معاون کاهش و مشارکت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر ضلع دوم و سوم را تکالیف و وظایف افراد بهبود یافته و همین‌طور خانواده این افراد عنوان کرد.

آنچنان که دین‌پرست می‌گوید 38 درصد معتادانی که امروز جشن رهایی از اعتیاد آنها گرفته می‌شود متأهل بوده و 44 درصد آنها تحصیلات دانشگاهی دارند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار