امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۷:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91199
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، بنابر بیانیه وزارت حمل و نقل تاجیکستان، کابینه دولت اعلام کرد که بانک توسعه ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، بنابر بیانیه وزارت حمل و نقل تاجیکستان، کابینه دولت اعلام کرد که بانک توسعه آسیا 100 میلیون دلار در سال 2015 برای تحقق طرح راه آهن تاجیکستان، افغانستان، ترکمنستان اختصاص داده است.

به گفته این منبع، این وام بلند مدت برای اجرای توافق 3 کشور منطقه در زمینه احداث راه آهنی که این کشورها را به هم متصل می‌کند اختصاص داده خواهد شد.

این منبع در ادامه تصریح کرد: تاجیکستان این مبلغ‌ را در سال 2015 دریافت و برای اجرای بخشی از پروژه راه آهن منطقه‌ای بین تاجیکستان، افغانستان، ترکمنستان هزینه می‌کند.

در بیانیه وزارت حمل و نقل تاجیکستان آمده‌ است که بانک توسعه آسیا همچنین یک میلیون دلار کمک فنی در سال جاری برای انجام  مطالعات این پروژه نیز اختصاص داده‌ است.

بنابراین گزارش، یک میلیون دلار بانک توسعه آسیا برای انجام مطالعات بخش تاجیکی این طرح برنامه‌ریزی شده و در سال جاری به اجرا خواهد رسید.

این منبع تصریح کرده سرمایه‌گذاری بانک توسعه آسیا در سال آینده و در حجم 100 میلیون دلار انجام خواهد شد.

به گفته این منبع، استفاده از وام بلندمدت بانک توسعه آسیا پس از توافق مقامات 3 کشور ذیربط در مورد تعیین مسیر راه آهن آغاز خواهد شد.

در حال حاضر، 3 مسیر یا گزینه ساخت این راه پیشنهاد شده که یکی 635، دیگری 445 و مسیر سوم 160 کیلومتر امتداد دارند.

تاجیکستان خواستار ساخت طرحی با کوتاه‌ترین مسیر است، اما افغانستان می‌خواهد که این راه آهن علاوه‌بر منطقه شمال از چند منطقه دیگر این کشور نیز بگذرد.

مقامات دولت تاجیکستان بر این باورند که در سال جاری کشورهای ذینفع در مورد طرحی برای هر 3 کشور قابل قبول به توافق خواهند رسید.

لازم به ذکر است که طرح ساخت راه آهن بین ترکمنستان، تاجیکستان و افغانستان از سوی مقامات دوشنبه به منظور رهایی از بن‌بست حمل‌ونقلی مطرح شده و رؤسای جمهور 3 کشور در بهار سال 2013 در نشستی در عشق‌اباد تفاهمنامه‌ای در این زمینه امضا کردند.

تاجیکستان اطمینان دارد که تا پایان سال 2014 تمام مسائل مورد بحث حل‌وفصل می‌شود و این کشور در سال آینده با گزینش پیمانکار به اجرای بخشی از این طرح در محدوده خود خواهد پرداخت.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها