امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۹:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91229
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «اخبار لیبیا، مرکز خدمات رسانه‌ای «اس ام سی» سودان از تماس‌های جاری بین ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «اخبار لیبیا، مرکز خدمات رسانه‌ای «اس ام سی» سودان از تماس‌های جاری بین خلیفه حفتر سرلشکر بازنشسته و فرمانده شورشی لیبی با جنبش شورشی عدالت و برابری سودان خبر داد و گفت که حفتر از عناصر شورشی سودان برای جنگ در کنار نیروهایش در لیبی به بهانه مبارزه با تروریسم کمک گرفته است.

مرکز اطلاع‌رسانی دولتی نزدیک به محافل امنیتی سودان به نقل از منابعی آگاه از وجود تماس‌هایی بین حفتر با جبریل ابراهیم رئیس جنبش شورشی عدالت و برابری خبر داد.

مرکز اطلاع رسانی سودان گفت که ابراهیم با حضور نیروهایش برای جنگ علیه گروه‌های انقلابی در لیبی موافقت کرده است و بر اساس متن توافق بین دو طرف عناصری از عدالت  و برابری برای کمک به نیروهای حفتر در سیطره بر شهر بنغازی وارد خاک لیبی شدند و قرار است در پیشروی عملیات نظامی تا طرابلس، پایتخت لیبی نیروهای حفتر را یاری دهند.

بر اساس گزارش اس ام سی طرف‌هایی بین المللی و منطقه‌ای که عملیات نظامی حفتر در لیبی را تایید کرده اند تلاش‌های زیادی کردند تا شورشیان دارفور را برای جنگ در کنار نیروهای حفتر قانع کنند.

این نهاد دولتی سودان اظهارات برخی رسانه‌های مصری درباره حمایت سودان از گروه های تندرو در بنغازی را رد کرد و گفت این اقدام در راستای سرپوش گذاشتن بر توافق بین شورشیان دارفور با نیروهای حفتر است.

ژنرال پیشین ارتش لیبی که از نیمه ماه می در بنغازی عملیات موسوم به «کرامت لیبی» را علیه نیروهای تندروی جهادگرا به راه انداخته است.

بنغازی مهد قیام مسلحانه 17 فوریه سال 2011 علیه معمر قذافی دیکتاتور سابق لیبی بود اما پس از سقوط قذافی این شهر به پایگاه گروه‌های تندروی اسلام‌گرا و شبه نظامیان مسلح تبدیل شد.

خلیفه حفتر هم که از فرماندهان سابق ارتش رژیم قذافی بود با آغاز قیام لیبی به انقلابیون پیوست و با تمامی گروه های مخالف قذافی همکاری داشت اما اخیرا در بنغازی با کمک گروه‌هایی شبه نظامی و واحدهایی از ارتش لیبی با گروه‌هایی درگیر شده که زمانی علیه دیکتاتور با آنها همپیمان شده بود.

قدامات ژنرال حفتر علیه دولت اسلامگرای مستقر در این کشور، موجب شده تا بسیاری وی را به تلاش برای تکرار سناریوی مصر و قبضه کردن قدرت، متهم کنند. وی نظیر «عبدالفتاح السیسی» که اکنون قدرت را در قاهره به دست گرفته، اعلام کرده است که «فرصت‌طلب نیستم» و «اگر مردم بخواهند» در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کند، «چراکه می‌خواهم کشورم را امن و آزاد و در فضایی دموکراتیک ببینم.»

وی ماه گذشته در مصاحبه با روزنامه «الشرق الاوسط» گفته بود که در صورتی که به قدرت برسد، اخوان‌المسلمین و اسلامگرایان را از صحنه سیاسی لیبی خارج می‌کند. حذف اخوان‌المسلمین از ساختار قدرت و غیرقانونی کردن این حزب، از جمله اولین اقداماتی بود که ژنرال سیسی یک سال قبل پس از برکناری «محمد مرسی»، انجام داد.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها