امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۰۰:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91233
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، تلویزیون تاجیکستان روز سه‌شنبه با استناد به دفتر ریاست جمهوری گفت: در ابتدا ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، تلویزیون تاجیکستان روز سه‌شنبه با استناد به دفتر ریاست جمهوری گفت: در ابتدا «امامعلی رحمان» و «نجیب عبدالرزاق» بیانیه مشترک در رابطه با نتایج سفر و مذاکرات دوجانبه در سطح عالی‌ را به امضا رساندند.

به گفته این منبع، یادداشت تفاهم حکومت‌های تاجیکستان و مالزی در مورد مشاوره‌های سیاسی دوجانبه، توافقنامه همکاری در زمینه اقتصاد، فناوری و علم، یادداشت تفاهم برای همکاری در بخش تحصیلات عالی، اسناد همکاری برای گردشگری و ورزش، یادداشت تفاهم میان کمیته ملی المپیک تاجیکستان و شورای المپیک مالزی اسنادی است که توسط مقامات این نهادها در حضور رئیس جمهوری تاجیکستان و نخست‌وزیر مالزی امضا شد.

به گفته این منبع، نخست‌وزیر مالزی روابط با تاجیکستان‌را فصل جدیدی در سیاست خارجی کشورش عنوان کرد و افزود: مالزی برای توسعه روابط  گسترده  سودمند با تاجیکستان عمیقا علاقمند است.

رحمان نیز به نوبه خود گفت: تاجیکستان و مالزی در بخش عمده مسائل روابط دوجانبه مواضع مشترک و همسان داشته و طرفدار همکاری فراگیر سازنده با حفظ و احترام به منافع متقالا سودمند هستند.

رحمان در انتهای بیانیه خود از نخست‌وزیر مالزی دعوت کرده که، به زمان برای خود  مناسب به تاجیکستان سفر رسمی انجام دهد.

سفر هیئت پارلمانی قرقیز به واشنگتن؛ کاخ سفید در پی تضعیف روند همگرایی

اخیرا هیئتی از نمایندگان قرقیزستان برای بازدید و سفر دوره‌ای به آمریکا رفتند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، هفته گذشته یک هیئت از نمایندگان پارلمان قرقیزستان از آمریکا بازدید کردند.

در ترکیب این هیئت «بدوش مامیرآوا» معاون رئیس پارلمان قرقیزستان از حزب «آرناموس»، «جومارات ساپاربایف» معاون کمیته امور بین‌الملل مجلس از حزب «آته‌مکین»، «بهادر سلیمان‌اف» عضو کمیته آموزش، علوم، فرهنگ و ورزش پارلمان از حزب «سوسیال دموکرات» و «مقصد صابراف» عضو کمیته امور بین‌الملل جمهوری قرقیزستان از حزب «ریسپوبلیکا» حضور داشتند.

در چارچوب این بازدید، کنگره آمریکا بر تقویت ظرفیت کمیته قانون‌گذاری قرقیزستان تأکید کرد ضمن اینکه نمایندگان و قانون‌گذاران قرقیزستان با برخی جنبه‌های فعالیت کنگره آمریکا آشنا شدند.

در این سفر نمایندگان پارلمان قرقیزستان همچنین با روند تهیه پیش‌نویس مقررات و نوع ارتباط بین کمیته‌های کنگره و مقامات اجرایی آمریکا و بخش‌های تابعه نظارت کنگره و تعامل آن با مطبوعات و جامعه آشنا شدند.

این برنامه همچنین با حضور نمایندگان قانون‌گذار از کشورهای  «گرجستان»، «لیبریا» و برخی کشورهای دیگر برگزار شد.

در این سفر نمایندگان پارلمان قرقیزستان جلسه‌ای را نیز با «لسلی ویگر» معاون وزیر امور خارجه آمریکا در حوزه آسیای مرکزی و جنوبی در محل سفارت قرقیزستان در آمریکا و کانادا  برگزار کردند.

در این ملاقات 2 طرف مسائل مربوط به نظام پارلمانی در قرقیزستان و همچنین توسعه بیشتر روابط قرقیزستان و آمریکا در زمینه ظرفیت‌سازی قوه مقننه را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

سفر نمایندگان پارلمان قرقیزستان به واشنگتن و دیدار آنها با نمایندگان کنگره و برخی مقامات آمریکایی در حالی صورت می‌گیرد که به باور کارشناسان با تقویت سیاست مسکو در آسیای مرکزی و توسعه روند همگرایی اقتصادی در حوزه اوراسیا، کاخ سفید به دنبال تضعیف پروسه‌های همگرایی از سوی روسیه بوده و در این راستا با توجه به وجود نظام پارلمانی در قرقیزستان به دنبال تأثیرگذاری بر روند الحاق این کشور به اتحادیه گمرکی می‌باشد.

واشنگتن در این راستا تلاش‌هایی را نیز برای نزدیکی بیشتر به ازبکستان و ترغیب این کشور به همراهی با آمریکا در روند تضعیف پروسه همگرایی اوراسیایی، انجام می‌دهد.

ثبت 3 شهر باستانی قرقیزستان در فهرست یونسکو

3 شهر از مناطق تاریخی و فرهنگی قرقیزستان که در مسیر جاده ابریشم قرار دارند در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

این شهرها طی قرون وسطی در مسیر «جاده ابریشم بزرگ» واقع شده و شامل شهرهای تاریخی «سواب»، «بلاسغین» و «نیواکت» هستند.

«کبیری»: دشمنان وحدت ملی تاجیکستان در پی بر هم زدن آرامش کشور هستند

«محی‌الدین کبیری» امروز در پیامی به مناسبت سالگرد امضای توافقنامه صلح و رضایت ملی تاجیک‌ها تصریح کرد: کمرنگ جلوه دادن روحیه تفاهم و آشتی در جامعه از سوی عده‌ای با هدف تضعیف پایه‌های وحدت صورت می‌گیرد.

در این پیام که پایگاه حزب نهضت اسلامی تاجیکستان آن را منتشر کرده آمده‌ است: با کمال تاسف باید اعتراف کرد، مخالفان وحدت ملی به مقصد خویش رسیده‌اند به این دلیل که اگر دیروز صلح  و وحدت ما نتیجه مکالمه و سازش اندیشه‌ها، افکار دینی و دنیوی عنوان می‌شد، امروز نیروهایی موفق شده‌اند که از نو فضای مخالفت و عدم سازش را ایجاد کنند.

بدبینی 84 درصد قرقیزها به فعالیت سازمان‌های غیردولتی غربی

طبق نظرسنجی‌ها، مردم قرقیزستان خواستار نظارت شدید بر فعالیت سازمان‌های غیردولتی مدافع منافع غرب در این کشور هستند.

این مسئله درحالی است که بیشتر سازمان‌های غیردولتی در قرقیزستان به دنبال ترویج سیاست‌های غربی در این کشور بوده ولی اکثریت مردم نظر مساعدی نسبت به آنها ندارند.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها