امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۲:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91269
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرنگار فعالیت های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین افتتاحیه بیست و دومین ...

به گزارش خبرنگار فعالیت های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین افتتاحیه بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم اظهار داشت: قرآن چراغ هدایت و طریق معرفت است و آنان که به آستان شریفش متبرک و متوسل شدند و جرعه‌ای از این دریای معرفت نوشیدند به حق و حقیقت راه یافته و شایسته تکریم هستند.

وی با بیان اینکه قرآن چراغ هدایت و طریق معرفت است، گفت: هزاران زن و مرد در این آستان به هوای کوی دوست گام نهاده و قرآن پژوهان، مفسران، حافظان، قاریان، هنرمندان و قرآن پژوهان برای تشریح، تفسیر، نشر و طبع کلام الهی همت کرده‌اند تا فرهنگ و هنر قرآنی را در این سرزمین بالنده و باشکوه و ایران را در میان ملل اسلامی سرافراز کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه قرآن کتاب ارزش‌های الهی، فضائل انسانی و نسخه عدالت است، گفت: قرآن انسان‌ها را به اندیشیدن و حرمت داشتن به اندیشه، دین‌داری و احترام به دین داران و ادیان دعوت می‌کند و زیبایی معنوی را به همراه دارد و جان‌های شیفته حقیقت را گرد خویش می‌آورد.

جنتی با بیان اینکه قرآن متعلق به تمامی هستی است، ادامه داد: در روزگار ما که هنگامه دوگانه‌ خداجویی و فضیلت باوری از یک سو و دین ستیزی از سوی دیگر است بنابراین بهترین راه و کلید حل مشکلات بشر توسل به قرآن است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین برگزاری نمایشگاه قرآن را ابزاری برای ترویج و توسعه فرهنگ قرآنی و سبک زندگی قرآنی بیان کرد و گفت: اگر چه پرداخت به ظاهر قرآن امری مقدس است اما به خاطر محتوایی و تأثیری که می‌تواند در سرشت آدمی داشته باشد اهمیت فوق العاده‌ای دارد.

جنتی با بیان اینکه مخاطب قرآن انسان است و انسان موجودی پر رمز و راز است و قرآن تنها کتاب جاودانه‌ای است که می‌تواند جوابگوی این انسان باشد، ادامه داد: پیروان حکمت و معرفت هرچه در عمق دریای عمیق قرآن فرو بروند باز گوهرهای تازه‌ای می‌یابند و می‌توانند در حد ظرفیت خود این رازها را دریابند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه قرآن متعلق به انسان برای انسان و تأمین کننده زندگی درحال تحول اوست، افزود: قرآن کتاب جاودانی است که با گذشت زمان کهنه نمی‌شود و در شرایط مختلف راه سعادت را نشان می‌دهد. آنچه کهنه می‌شود برداشت‌های ما از قرآن است که شاید آن را به عنوان آخرین برداشت از قران قلمداد کنیم. بنابراین باید با پژوهش در قرآن رازهای نهفته آن را کشف کرده و در اهتمام به فهم آن نوآوری شود و این کاری غیر از بدعت است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه قرآن نماد یگانگی مسلمانان است، ادامه داد: اگر می خواهیم دچار افراط و تفریط نشویم باید به مبانی قرآن توجه کنیم و جامعه را هر روز با قرآن مأنوس تر سازیم تا از این طریق امور قرآنی را در جامعه حکمفرما کنیم.

وی همچنین قرآن را عامل وحدت مسلمانان در جامعه جهانی توصیف کرد و گفت: تمام مسلمانان به قرآن معتقدند و ملاک یگانگی مسلمانان است. بنابراین باید تلاش کنیم جامعه ما روز به روز با قرآن روشن‌تر شود. زیرا قرآن شناسنامه فرهنگی و اعتقادی ماست و اگر می‌خواهیم دچار افراط و تفریط و انحراف نشویم باید قرآن و اهل‌بیت(ع) را راهنمای خود قرار دهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری نمایشگاه بین المللی قرآن را ایده‌ای بدیع و فرصت ارزشمند برای ظهور و بروز ابتکارات قرآنی عنوان کرد و گفت: نمایشگاه قران جمهوری اسلامی ایران در میان کشورهای اسلامی بی نظیر است و این افتخاری برای جمهوری اسلامی است.

جنتی افزود: حضور دانشگاهیان و حوزویان، ناشران داخلی و خارجی بخش‌های دیجیتال، فعالیت‌های هنری، سینمایی، میراث فرهنگی، برگزاری محافل و مراسم، بخش بین الملل،و تجلیل از خادمان قرآنی از ویژگی‌های این نمایشگاه است که به لحاظ کمی و کیفی نسبت به سالهای گذشته رشد داشته است.

انتهای پیام/ م.ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها