امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۰۳:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91299
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۵۶
تعداد بازدید: 51
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز (چهارشنبه) در ادامه نشست ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز (چهارشنبه) در ادامه نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره روند روابط تهران و لندن با بیان اینکه در شهریور ماه سال 92 و در طی ملاقات وزرای خارجه ایران و انگلستان در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد توافق شد که روابط در روند گام به گام و تدریجی از سر گرفته شود، افزود: از همان زمان این مسیر تدریجی طی می‌شود و در پی آن کاردارهای غیر مقیم منصوب شدند.

وی با اشاره به آغاز به کار فعالیت سفارت ایران در لندن برای ارائه خدمات و تسهیلات به هموطنان ایرانی در انگلستان، خاطرنشان کرد: اخیرا شاهد اعلام نظر و تصمیم مقامات انگلستان برای شروع به کار سفارت این کشور در تهران بودیم.

افخم با ذکر این نکته که روابط تهران و لندن مسیر تدریجی و روال طبیعی خود را طی می‌کند، عنوان کرد: هر وقت زمانش فرا برسد کاردار غیر مقیم به کاردار مقیم تغییر وضعیت می‌دهد تا اقدامات وارد فضاهای جدیدتری شود و کارها روانتر انجام شود.

وی در پاسخ  به سؤال خبرنگار فارس درباره پرداخت خسارت به انگلستان در پی ورود دانشجویان معترض به این سفارتخانه نیز گفت: موضوع خسارت پروسه دیگری است و تعیین خسارت و چگونگی پرداخت، میزان و ابعاد و جزئیات آن باید مذاکره شود و هنوز وارد این پروسه نشده‌ایم و اگر این مباحث مطرح شود درباره خسارت، شیوه و میزان آن گفت‌وگو خواهد شد.

خبرنگار فارس درباره  وضعیت نوراحمد نیکبخت دیپلمات ربوده شده ایرانی در صنعا سؤال کرد که افخم با بیان اینکه وزارت خارجه پیگیری‌های مستمری را در این زمینه داشته و به طور خاص با مقامات یمنی و مسئولان سیاسی و امنیتی این کشور در طی سفرها و ملاقات‌ها گفت‌وگو شده، عنوان کرد: بر اساس آخرین اطلاعات حاصله از مقامات یمن، آقای نیکبخت در سلامت است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: اینکه اعلام کنیم که چه زمانی آزاد می‌شود هنوز اطلاعاتی را در این زمینه در دست نداریم، ولی امیدواریم در نتیجه پیگیری‌هایی که صورت می‌گیرد خبر خوش دیگری را در این زمینه به هموطنان اعلام کنیم.

وی درباره پیگیری‌‌های انجام شده در خصوص دانشجویان ایرانی در نروژ نیز خاطرنشان کرد: تعداد معدودی در حدود 5 نفر از دانشجویان دکترا در نروژ به دلیل انتخاب رشته و تمدید اقامت با مشکلاتی مواجه بودند که سفارت ما در این خصوص ارتباطات خوبی را با مسئولان آموزش عالی، وزارت خارجه و بخش‌های دانشگاهی نروژ داشته تا زمینه تحصیل دانشجویان را فراهم کند.

افخم اضافه کرد: متأسفانه بر اثر تحریم، ادامه تحصیل این دانشجویان در برخی رشته‌ها با مشکلاتی مواجه است که امیدواریم مرتفع شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه پیگیری‌ها و اقدامات سفارت در این زمینه ادامه دارد، عنوان کرد: امیدواریم به نتیجه برسد، بخشی از اینها پروسه‌ای اداری است و در دستور کار سفارت قرار دارد و مقامات نروژ نیز اعلام کرده‌اند که آماده مساعدت در این زمینه و یافتن راه‌حل و راهکاری برای این موضوع می‌باشند.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص احداث نیروگاه‌های هسته‌ای در کشور خاطرنشان کرد: برنامه‌های دو جانبه و ملی ما در بحث هسته‌ای در جای خود انجام می‌شود و برنامه‌های صلح‌آمیز ما مبتنی بر نیاز عملی ما و فارغ از نتیجه بخش بودن مذاکرات هسته‌ای روند عادی خود را طی خواهد کرد.

افخم در پاسخ به سؤالی ضمن محکوم کردن اقدام اخیر گروهک تروریستی بوکوحرام در نیجریه در ربایش 60 دختر، این اقدام ضد انسانی را محکوم کرد و افزود: ما شاهد فعالیت تروریست‌ها و ایجاد ناامنی و نگرانی در جوامع مختلف هستیم.

افخم با ابراز همدردی با خانواده‌های این افراد و امیدواری نسبت به آزادی آنها خاطرنشان کرد: درباره مشکل تروریسم که محدوده‌ای ندارد و وارد همه حوزه‌ها می‌شود، بایستی تدابیر جدی اندیشیده شود.

وی همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر بمباران مرزی کردستان عراق توسط توپخانه ایران گفت که اطلاعی از این قضیه ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه بعد از پایان 6 ماه گام اول توافقنامه ژنو چه اقداماتی را صورت خواهید داد، گفت: همه کشورها سناریوهای مختلفی را مدنظر دارند و متناسب با شرایط آن را اجرا خواهند کرد.

وی درباره دور بعدی مذاکرات ایران و 1+5 که قرار است از 11 تیر ماه در وین پایتخت اتریش برگزار شود، اظهار داشت: در این نشست دو هفته‌ای درباره متن و تدوین پیش‌نویس توافقنامه جامع هسته‌ای گفت‌وگوها ادامه می‌یابد.

افخم اضافه کرد: ما با جدیت بر اساس اراده سیاسی از ابتدا وارد مذاکرات شدیم و در حال حاضر نیز بر همان عزم و جدیت هستیم و تغییری در اراده و عزم ایران برای دستیابی به توافق جامع مبتنی بر حقوق ایران در داشتن برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایجاد نشده است.

وی ابراز امیدواری کرد که طرف‌های دیگر نیز با جدیت وارد مذاکرات شده و فضای کار را برای رسیدن به توافق جامع فراهم کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه عزم سیاسی در مجموعه کشور وجود دارد و طرف‌های مذاکره‌ کننده ما نیز به جدیت ایران در مذاکرات اذعان دارند، خاطرنشان کرد: این موضوع باعث شده که فضای حرفه‌ای مذاکرات مبتنی بر کار سخت و حرفه‌ای پیش رفته و در صورت واقع‌بینی بیشتر طرف مقابل، قدم‌ها رو به پیش برود.

خبرنگاری در خصوص اظهارات اخیر بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی مبنی بر احتمال پذیرش پروتکل الحاقی در صورت دستیابی به توافق جامع هسته‌ای سؤال کرد که افخم در این باره اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که در برنامه اقدام مشترک درباره آن صحبت شد این بود که اگر به توافق جامع برسیم بخشی از کار پروتکل الحاقی است که این موضوع مرتبط به چگونگی روند پیشرفت مذاکرات بستگی دارد. اگر پیشرفت به شکلی باشد که متن تدوین و مورد توافق طرفین قرار گیرد یک بند به این موضوع خواهد پرداخت، البته تصمیم‌گیری در خصوص پذیرش پروتکل الحاقی در اختیار وظایف مجلس شورای اسلامی است.

وی درباره ایرانیان زندانی در مالزی و ترکمنستان گفت:‌در پی پیگیری‌های خانواده‌ها و اهتمام جدی‌تر وزارت خارجه، نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور  کار فشرده‌تری را در این زمینه انجام می‌دهند.

افخم با اشاره به اینکه با حدود 40 کشور توافقنامه انتقال و استرداد محکومان را امضا کرده‌ایم و بخشی از زندانیان نیز متناسب با مناسبات دو جانبه به کشور باز می‌گردند، عنوان کرد: موضوع زندانیان ایرانی در خارج از کشور به عنوان پوشه و فایلی در وزارت خارجه مورد توجه قرار دارد و همزمان با کارهای سیاسی، پیگیری‌های حقوقی و قضایی نیز انجام می‌شود و در واقع پکیجی از کارهای سیاسی، حقوقی و قضایی در این زمینه صورت می‌گیرد و در جایی که خلاء قانونی وجود دارد با اسناد و توافقات زمینه باز گرداندن و انتقال محکومان و حتی آزادی آنها را فراهم می‌کنیم.

وی به ارائه تسهیلات برای زندانیان ایرانی از جمله ارائه خدمات، فراهم کردن دسترسی کنسولی و ... اشاره کرد و افزود: خیلی از هموطنان ما به دلیل نداشتن اطلاعات کافی مبادرت به انجام سفر می‌کنند که در ورود به آن کشورها با مشکلات مواجه می‌شوند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص ایرانیان زندانی در آذربایجان نیز عنوان کرد: در نتیجه مذاکرات خوب با مقامات آذربایجان برخی از ایرانیان زندانی در چندین دوره آزاد و در دسته‌های 15 و  20 نفری به کشور بازگشته‌اند تا دوران محکومیتشان را در داخل کشور بگذرانند.

افخم اضافه کرد: همه راه‌های ممکن بررسی می‌شود تا منجر به عفو، آزادی و انتقال این زندانیان به داخل کشور شود، البته این کار مقداری زمان می‌برد، ولی امیدواریم در نتیجه پیگیری‌ها به نتایج مطلوبی برسیم.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از خانواده‌ها پیگیر و نگران هستند، افزود: بخش‌های کارشناسی ما با صبوری جزئیات را در اختیار خانواده‌ها قرار داده و در این زمینه کمک می‌دهند.

افخم در پاسخ به سؤالی در خصوص اینکه گفته می‌شود مذاکرات با بانک HSBC مبنی بر انتقالات مالی با ایران انجام شده، خاطر نشان کرد: اطلاعات بیشتری از این خبر ندارم و اظهارنظر بانک مرکزی در این خصوص موثق‌تر و دقیق‌تر است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص حضور جان‌ کری در عراق و اقدامات ایران و رایزنی‌هایش با کشورهای منطقه برای حل بحران کنونی عراق نیز اظهار داشت: به لطف شرایط کنونی در عراق به لحاظ حضور مردمی، مرجعیت، رهبران سیاسی و مذهبی و فعالیت‌های صورت گرفته، شرایط رو به بهبود است.

وی ادامه داد: تعاملات گروه‌های مختلف عراقی و اهتمام به وحدت ملی بیش از گذشته باعث شده که زمینه‌های همکاری و مقابله با تروریسم قوی‌تر در داخل عراق شکل بگیرد.

وی ادامه داد: وزارت امور خارجه در حوزه تعاملات سیاسی، گفت‌وگوهایی با کشورهای همسایه داشته و موضوعات عراق را دنبال می‌کنیم.

افخم با بیان اینکه ما از ابتدای بحران عراق نگرانی‌ خود را در این زمینه اعلام و گفتیم که موضوع عراق تروریستی است و نباید به عنوان اقدام دیگری تلقی شود و تروریسم نباید انتخابات عراق و روند کنونی در این کشور را تحت تأثیر قرار دهد، اظهار داشت: امیدواریم با هوشیاری ملت عراق و استفاده از ظرفیت‌های این کشور، بر تروریست‌ها غلبه پیدا کنند و این دوره طی شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: جامعه بین‌‌الملل باید به مسئولیت خود بیش از گذشته عمل کرده و کمک کند تا عراق از این شرایط خارج شود.

به باور وی اگر تروریسم در عراق برچیده شود به تقویت زمینه‌های مردمسالاری در منطقه کمک می‌شود.

افخم افزود: لازم است همه نسبت به تقویت وحدت ملی عراق کمک کنند.
ادامه دارد...
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها