امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۲۲:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91385
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 26
رامین شمسایی دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ...

رامین شمسایی دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به گردهمایی مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور گفت: در این گردهمایی دبیر جدید شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور نیز معرفی خواهد شد.

وی افزود: شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور عالی‌ترین شورای تصمیم‌گیری، سیاست‌گذاری و نقش آفرینی بسیج دانشجویی کشور است.

شمسایی در ادامه سخنان خود پیرامون دلایل تاسیس این شورا گفت: برای تحقق عدالت بیشتر در تصمیم سازی‌های کلان بسیج دانشجویی و اتخاذ مواضع و همچنین جریان سازی درسال 1390 شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور تاسیس شد.

وی افزود: در انتخابات شورای تبیین مواضع سال 1391 از هر استان یک مسئول بسیج دانشگاه بعنوان نماینده آن استان معرفی شد و سپس از رای گیری میان 31 مسئول بسیج، در نهایت 9 عضو اصلی و 3 عضو علی‌البدل انتخاب می‌شوند.

این فعال دانشجویی ادامه داد: پس از آسیب شناسی عملکرد و برون‌داد شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور در سال تحصیلی 91-92، و بعد از جلسات متعدد بحث و بررسی شیوه تشکیل شورای تبیین سال 92-93، در نهایت تصمیم گرفته شد بعد از برگزاری انتخابات شورای تبیین هر استان، 10 عضو شورای تبیین هر استان از میان اعضای شورا یک نفر را به عنوان نماینده آن استان در شورای تبیین کشور انتخاب کنند.

وی افزود: بدین ترتیب هر استان یک نماینده در شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور دارد، به غیر از تهران بزرگ که به دلیل تعداد بسیار زیاد دانشگاه‌ها و قرار داشتن بخش عظیمی از جمعیت دانشجویی کشور در این شهر، تصمیم گرفته شد 4 مسئول بسیج از شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی تهران بزرگ نیز در شورای تبیین مواضع کشور حضور داشته باشند.

شمسایی تصریح کرد: پس از برگزاری انتخابات شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی در تمامی استان‌ها و همچنین تهران بزرگ، نماینده هر یک از این 32 استان و تهران در شورای مرکزی تبیین مواضع بسیج دانشجویی، انتخاب شد.

*جلسات تبیینی و کارشناسی

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور با اشاره به وظایف اصلی بسیج دانشجویی گفت: موضع گیری در قبال حوادث و مسائل اساسی دانشگاه‌ها، تحولات کشور و جهان از وظایف اصلی بسیج دانشجویی است، اما موضع گیری و جریان سازی در قبال مسائل نیاز به آشنایی و اشراف بر ابعاد مختلف مسئله دارد، در همین راستا برای آشنایی و اشراف هرچه بیشتر اعضای شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور بعنوان 35 دانشگاه جریان ساز کشور، جلسات تبیینی و کارشناسی متعدد با حضور کارشناسان حوزه های مختلف برگزار شد.

وی افزود: در انتخاب محورها و مسئله‌های جلسات سعی شده است بیشتر به مسائل انضمامی و ملموس دانشجویان در دانشگاه پرداخته شود تا مسائل انتزاعی.

*جلسات مطالبه‌گری از مسئولین

شمسایی گفت: یکی از ویژگی‌های اصلی جنبش دانشجویی و بسیج دانشجویی بعنوان فراگیر‌ترین تشکل دانشجویی در سطح دانشگاه‌های کشور، مطالبه‌گری از مسئولین در مسائل اساسی کشور است. در همین راستا دبیرخانه شورای تبیین مواضع کشور اقدام به برگزاری جلساتی برای مطالبه‌گری از مسئولین در حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی، سیاست خارجی و داخلی کرده است که عمده این جلسات با چالش‌های اساسی همراه بود.

*تعامل و هماهنگی با تشکل‌های دانشجویی

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور از دیگر مأموریت‌های دبیرخانه شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور را برقراری ارتباطات و ایجاد هماهنگی با تشکل‌های دیگر دانست و گفت: بخشی از این هماهنگی در سلسله جلسات مجمع هماهنگی تشکل‌های دانشجویی انجام می‌شود که هر ماه یک بار برگزار می‌شود.

وی یادآور شد: دبیرخانه شورای تبیین مواضع بسیج به برگزاری جلسات با موضوعات ویژه مانند هماهنگی برگزاری مراسم 13 آبان یا هماهنگی برای گفتمان سازی درباره اقتصاد مقاومتی در دانشگاه‌ها نیز اقدام می‌کند.

این فعال دانشجویی ادامه داد: یک بیانیه در حقیقت ثبت تاریخی تحلیل و موضع یک تشکل پیرامون یک مسئله و رویداد است، که ضمن اینکه تحلیل رسمی تشکل از آن رویداد را مشخص می‌کند می‌تواند خط مشی تشکل را نیز هم برای مردم، مسئولین، عموم دانشجویان روشن و شفاف سازد.

*جزوات مطالعاتی و نشریه

شمسایی در پایان درباره کارکردهای دیگر شورای تبیین مواضع بسیج گفت: تولید جزوات مطالعاتی نگرش‌ساز از دیگر کارکردهای دبیرخانه شورای تبیین مواضع کشور است. هدف از تولید این جزوات بررسی عمیق‌تر مسائل و نگرش‌سازی برای مسئولین بسیج دانشجویی در این زمینه است. دبیرخانه تا کنون به انتشار 6 جزوه مطالعاتی اقدام کرده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها