امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۴:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91395
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 27
خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام علی یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقلیت‌های دینی، قومی و مذهبی ...

خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام علی یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقلیت‌های دینی، قومی و مذهبی در همایش بیست و هفتمین سالگرد حادثه بمباران شیمیایی مردم سردشت که عصر امروز (چهارشنبه 4 تیرماه) برگزار شد، گفت: برخی حوادث تاریخی به اندازه‌ای دردآور است که انسان دوست دارد آن را به خاطر نیاورد و آن را فراموش کند، افراد در زندگی خودشان سعی می‌کنند مسائلی را که تلخ است به گونه‌ای از ذهنشان پاک کنند تا بتوانند در امان باشند که حادثه دردناک سردشت نیز از همین حوادث است.

وی ادامه داد: 8 سال جنگ برای کشور با هزینه‌های بسیاری همراه بود و شهرهای بسیاری مورد آسیب قرار گرفتند چراکه ماهیت جنگ، خشن است اما جنگ نیز برای خود قانونی دارد که اگر مسئولان حداقل به قانون‌های جنگ توجه پیدا کنند، فاجعه کاهش پیدا می‌کند.

یونسی با بیان اینکه به کار بردن سلاح‌های شیمیایی علیه مردم عادی در همه مکاتب و ادیان از جمله اسلام محکوم شده است، خاطرنشان کرد: به کار بردن سلاح‌های شیمیایی از جمله اقداماتی است که همه مجامع و گروه‌ها آن را محکوم کردند و این امر ممنوع شده است.

وی ادامه داد: در 8 سال دفاع مقدس ایران از هر جهت مظلوم واقع شد و شهرهای بسیاری از ایران تخریب شدند و حوادث دردناکی بود که سردشت یکی از این شهرهاست.

یونسی با بیان اینکه صدام بدترین روش‌ها را علیه ایران به کار گرفت، تصریح کرد: صدام از سویی درصدد بود تا روحیه ملی کشور ما را تخریب کند و از سویی به دنبال انتقام گرفتن از کُردها بود چراکه از کُردها تنفر بسیاری داشت بنابراین با همکاری منافقین دست به چنین امری زد که موجب کشتار بسیاری از مردم و آسیب دیدن آنها شد.

وی ادامه داد: برخی از مشکلاتی که اکنون وجود دارد به آن زمان برمی‌گردد چراکه در آن مقطع، عملا نمی‌توانستیم بسیاری از مسائل را بیان کنیم؛ این امور جزو اسرار جنگ محسوب می‌شد.

یونسی با بیان اینکه کشورهای عربی و غربی با صدام در حمله به ایران متحد شده بودند، تصریح کرد: امروز می‌بینیم که آنان با تحریم‌های خود سعی دارند بر ایران فشار بیاورند و اجازه ورود اجناس تحریم‌شده را به ایران نمی‌دهند چراکه اراده آنان این است که کالا به دست ایران نرسد اما وقتی به آنان درباره همکاری با صدام اعتراض می‌شود جوابی ندارند در حالی که سلاح‌های شیمیایی هرچند توسط دولت‌ها ساخته نمی‌شود اما هیچ شرکت خصوصی‌ای نمی‌تواند بدون حمایت دولت خود تولید سلاح کند و دولت از آنها مالیات دریافت می‌کند. بنابراین اگر دادگاه عدلی وجود داشت باید آنان را محاکمه می‌کرد که این سلاح‌ها را ساختند و به صدام تحویل دادند.

وی با بیان اینکه دولت فعلی عراق تحت حمایت ایران است، خاطرنشان کرد: دولت عراق خودش قربانی جنایت است بنابراین حقوق خود را محفوظ نگه می‌داریم اما اکنون زمان تحت فشار قرار دادن دولت عراق نیست.

یونسی ادامه داد: مردم سردشت امروز زنده‌اند ولی صدام مُرده است و طرفداران آنان در ذلیل‌ترین موقعیت هستند و همه باید دست به دست یکدیگر بدهیم و با هم متحد شویم تا باقیمانده رژیم بعث که همانا اتحاد نامبارک صدامی‌های بی دین با دینداران تندرو است از منطقه محو شود و کشورها بتوانند احساس امنیت کنند.

یونسی با بیان اینکه دولت باید مشکلات شهرهای مرزی را به حداقل برساند، تصریح کرد: شهرهای مرزی باید از منافع مرزنشینی بهره‌مند شوند بنابراین اول باید تلاش شود تا امنیت مرزها با کمک مردم مرزنشین تامین شود که این امر با همکاری نیروهای بسیج و نیروهای انتظامی ممکن است که قبلا تجربه‌های موفقی نیز در این زمینه در کردستان و سیستان و بلوچستان تجربه شده است که تجربه‌های موفقی بوده است.

وی با بیان اینکه امنیت مردم مرزنشین باید حفظ شود، خاطرنشان کرد: مردم مرزنشین باید احساس کنند تا مورد اعتماد هستند چراکه این اعتماد در صورتی که به دست بیاید بالاترین صحت را دارا خواهد بود و وقتی که به یک جوان اسلحه می‌دهیم تا از امنیت شهر حفاظت کند معنای آن جز اعتماد نیست و این امر باعث می‌شود تا تبلیغات تصمیمات دشمنان و تبلیغات گروه‌های تروریستی خنثی شود که این امر باید تداوم داشته باشد.

دستیار ویژه رئیس‌جمهور با بیان اینکه از مردم مرزنشین در تامین امنیت منطقه باید حداکثر استفاده شود، تصریح کرد: از سویی باید بازارچه‌های مبادلات مرزی تقویت شود و برای مثال مردم سردشت باید احساس کنند که کالا را بسیار ارزان‌تر از جاهای دیگر تهیه کنند که این امر موجب می‌شود همه مردم ایران به مناطق سردشت آمده هم مناطق زیبای سردشت را ببینند و هم بتوانند به تجارت بپردازند که این امر موجب رونق گردشگری و کاهش بیکاری نیز خواهد شد.

وی با بیان اینکه توسعه مناطق و بازارچه‌های مرزی یا مناطق ویژه آزاد باید مورد توجه دولت قرار بگیرد، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی تاکنون به این امر توجه کرده است اما باید ادامه پیدا کند تا مشکلات مردم سردشت و مناطق مرزنشین حل شود.

دستیار ویژه رئیس‌جمهور با بیان اینکه اینکه یکی از خواسته‌های مردم این است که به احساسات آنها توجه ویژه شود، افزود: بسیاری از کارهای مختلف نظیر ساختن فیلم، برگزاری جشنواره یا همایش یا بازدید مسئولان می‌توان انجام داد تا مردم سردشت احساس نکنند که فراموش شدند و بدانند که مورد توجه هستند.

وی با بیان اینکه بنیاد شهید باید امکانات ویژه‌ای را در اختیار مردم سردشت قرار دهد، تصریح کرد: باید در این امر سخاوتمندانه عمل شود و همه مردمی را که در این امر آسیب‌دیده‌اند باید تحت پوشش قرار دهیم که جای اغماض نیز دارد با وجودی که می‌دانم بنیاد شهید مشکلات بودجه‌ای بسیاری دارد اما این در جای خودش باید توجه شود تا بتوانیم افراد بیشتری را در این منطقه تحت پوشش قرار دهیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها