امروز : چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 20
۱۴:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91435
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۶
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، به مناسبت روز جهانی مهاجرت، «قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهوری ترکمنستان ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، به مناسبت روز جهانی مهاجرت، «قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهوری ترکمنستان طی حکمی به 786 نفر از افراد بدون تابعیت که طی سال‌های متمادی در خاک این کشور زندگی کرده‏‌اند تابعیت اعطا کرد.

این مراسم رسمی در محل سازمان مهاجرت ترکمنستان، با حضور مدیر کل سازمان بین‏‌المللی مهاجرت برگزار شد.

«دورانگلدی بایرام‌اف» رئیس سازمان مهاجرت ترکمنستان، طی سخنانی در این مراسم که با حضور مقامات عالی‌رتبه انتظامی، امنیتی و اجتماعی ترکمنستان و همچنین نمایندگانی از سازمان‌‏های بین‌‏المللی برگزار شد، تأکید کرد که پذیرش اتباع جدید ترکمنستان در حاشیه سیاست‌‏های انسان‌دوستی دولت این کشور صورت گرفته است.
این مقام عالی رتبه دولت ترکمنستان همچنین تصریح کرد: اعطای تابعیت ترکمنستان به افراد پناهنده، مهاجر و افراد بدون تابعیت در واقع از دیگر نمونه‌های آشکار پایبندی دولت ترکمنستان به تعهدات بین‏‌المللی خود به «سازمان جهانی مهاجرت» است که ترکمنستان در سال جاری به آن پیوسته است.

وی افزود: ترکمنستان به تعهدات بین‏‌المللی خود در زمینه پناهندگان و مهاجران و افراد بدون تابعیت پایبند است و در این زمینه اقدامات گسترده‌ای را در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌‏المللی به صورت مستمر در دست اجرا دارد که اعطای تابعیت به افرادی که سال‌های متمادی در این کشور زندگی کرده‌اند، و نیز ایجاد تسهیلات و امکانات زندگی، رفاهی و شغلی برای پناهندگان و مهاجران مقیم ترکمنستان، گواه بر گفته‌های فوق است.

 «ویلیام لیسی اسوینگ» مدیر کل سازمان بین‌‏المللی مهاجرت نیز طی سخنان کوتاه، ضمن استقبال گرم از اقدام دولت ترکمنستان در زمینه رسیدگی به مسائل و مشکلات مهاجران و پناهندگان در این کشور، تأکید کرد که این اقدام دولت ترکمنستان بسیار ارزشمند است.
وی افزود: افراد بدون تابعیت در واقع آسیب‌پذ‌یرترین قشر جامعه جهانی هستند و همواره حقوق آنها پایمال می‌شود. اگر دولت‌ها در این زمینه اهتمام بیشتری به خرج دهند، خواهیم توانست در 10 سال آینده این مشکل انسانی را ریشه‌کن کنیم.

در ادامه این مراسم همچنین تعدادی از افراد بدون تابعیت ساکن ترکمنستان که اکنون به طور رسمی به شهروندی ترکمنستان پذیرفته شده‌اند، در حالی که اشک شادی در چشمانشان حلقه زده بود، بابت اعطای تابعیت ترکمنستان از دولت و رئیس‌جمهور این کشور تشکر کردند.

نکته قابل توجه این است که این افراد نماینده بیش از 10 ملیت مختلف می‌باشند.
بر اساس گزارش‌ها، دولت ترکمنستان تنها طی سال‌های 2011 تا 2013 میلادی به حدود چهارهزار نفر که بدون تابعیت، مقیم این کشور بوده‌اند، تابعیت اعطا کرده است. در مجموع تاکنون بیش از 18 هزار نفر از مهاجران، پناهندگان و افراد بدون تابعیت که طی سال‏‌های متمادی در ترکمنستان زندگی کرده‌اند، شهروندی این کشور آسیای مرکزی را دریافت نموده‌‏اند.

قابل یادآوری است که روز گذشته همایش بین‌المللی «مهاجرت و افراد بدون تابعیت: شناسایی چالش‏‌ها و راهکارهای رو به پیشرفت» که در محل سالن اجلاس وزارت امور خارجه ترکمنستان در عشق‌‏آباد با حضور هیئت‌های رسمی بیش از 30 کشور دنیا از جمله ایران و افغانستان و نیز 15 سازمان معتبر جهانی و سازمان ملل برگزار شده بود، به کار خود پایان داد.

ضرورت تهیه و تدوین راه‏کارهای مؤثر در پیشگیری فرایند بحران‌‏های انسانی از جمله مهاجرت و پناهندگی،تهیه و تدوین راه‏کارهای کارآمد و مؤثر برای حل و فصل مسائل در ارتباط با مهاجرت و رسیدگی به مشکلات پناهندگان، مهاجران و افراد بدون تابعیت، بررسی روند اجرای تعهدات کشورهای عضو سازمان بین‏‌المللی مهاجرت، تبادل تجربه کشورها و نیز پیشگیری از بروز بحران‌های انسانی از مهمترین محورهای این همایش بین‏‌المللی بود که در آن «عزیز کاظمی» مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ایران نیز حضور داشت.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها