امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۳:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9146
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۴۲
تعداد بازدید: 73
مفید امینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، در مورد جزئیات آیین‌نامه نحوه تعیین حق بیمه رشته‌های مختلف بیمه‌ای (شماره 81) گفت: ...

مفید امینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، در مورد جزئیات آیین‌نامه نحوه تعیین حق بیمه رشته‌های مختلف بیمه‌ای (شماره 81) گفت: این آیین‌نامه در نتیجه بازنگری در آیین‌نامه 65 شورای عالی بیمه به تصویب رسید و از ابتدای امسال لازم‌الاجرا شده است.

مدیرکل نظارت فنی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: تغییراتی در آیین‌نامه 81 نسبت به آیین‌نامه پیشین وجود دارد که از جمله آنها توجه به ضریب خسارت رشته‌های بیمه‌ای است.

وی گفت: مدتی قبل، تعدادی از بیمه‌گذاران یکی از شرکت‌های بیمه نسبت به خدمات‌دهی این شرکت اعتراض داشتند که این مسئله ناشی از عدم ارزیابی صحیح ریسک در قرارداد بیمه بود و با توجه به اینکه تعرفه‌ها آزاد شده، تعیین نرخ بر عهده خود شرکت‌ها است، اما نرخ‌ها باید بر اساس ضوابط و توجه به ارزیابی ریسک ارائه شود که این اتفاق نیفتاد.

* تعیین چارچوب ضریب خسارت

مدیرکل نظارت فنی بیمه مرکزی اضافه کرد: همچنین در هنگام ارائه خدمت خصوصاً در بیمه‌های درمان با توجه به کم بودن خدمات برخی شرکت‌ها، بیمه‌گذاران برای درمان با مشکل مواجه می‌شوند به همین دلیل شورای عالی بیمه تصمیم گرفت چارچوبی برای ارائه نرخ‌ها در نظر بگیرد تا حق بیمه به درستی تعیین شود و بیمه‌گران در خدمت‌رسانی به مردم با مشکل مواجه نشوند.

به گفته امینی، امکان ارائه خدمت در رشته درمان با توجه به اینکه حجم بالایی از پورتفوی شرکت‌ها را به خود اختصاص می‌دهد و تعداد زیادی از مردم متقاضی آن هستند، بسیار زیاد است.

*ارزیابی ریسک در تعیین حق بیمه

وی در مورد دلیل ایجاد محدودیت برای ضریب خسارت رشته درمان گفت: محدودیت ضریب خسارت بیمه درمان تا 85 درصد به منظور کنترل و ارزیابی صحیح ریسک است و شرکت‌های بیمه می‌توانند برای ارائه خدماتی که هزینه زیادی دارند، حق بیمه بیشتری دریافت کنند.

مدیرکل نظارت فنی بیمه مرکزی تصریح کرد: بر اساس آیین‌نامه 81 ضریب خسارت هر رشته بیمه، هر سال به تفکیک استخراج و بررسی می‌شود و این به نفع مردم و شرکت‌های بیمه است.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد اینکه حق بیمه کدام رشته‌ها بر اساس آیین‌نامه 81 تعیین می‌شود، گفت: نرخ رشته شخص ثالث اجباری است و توسط دولت تعیین می‌شود، بیمه نوسانات نرخ ارز و بیمه عمر را بیمه مرکزی مشخص می‌کند و سایر رشته‌ها شامل این آیین‌نامه می‌شوند.

امینی گفت: براساس آیین‌نامه 81، نرخ حق بیمه درمان نباید بیش از 85 و کمتر از 50 درصد باشد و سایر رشته‌ها هم  نباید بالای 75 و کمتر از 40 درصد باشد.

* استعلام بیمه درمان گروهی از بیمه مرکزی

وی در خصوص نحوه نظارت بیمه مرکزی بر نرخ بیمه‌های درمان گفت: بر اساس بخشنامه رئیس‌کل بیمه مرکزی، شرکت‌های بیمه برای صدور بیمه‌نامه درمان گروهی بیش از 10 هزار نفر باید از بیمه مرکزی استعلام بگیرند.

امینی تصریح کرد: نظارت بر اجرای صحیح این آیین‌نامه انجام خواهد شد و از اطلاعات سامانه سنهاب هم در این زمینه استفاده می‌شود و شرکت‌های بیمه سه ماه یک‌بار گزارش عملکرد خود را ارائه خواهند داد.

* اعمال نظارت بر تعیین نرخ و برخورد در صورت تخلف

مدیرکل نظارت بیمه مرکزی گفت: نظارت بر حق بیمه‌ها به این دلیل است که اگر ببینیم ضریب خسارت شرکتی از رقم تعیین شده انحراف پیدا می‌کند، به آنها برای اصلاح نرخ فنی یا تجدید ارزیابی ریسک هشدار می‌دهیم.

وی اضافه کرد: تعیین نرخ رشته‌های بیمه در کمیته‌ای متشکل از مدیرعامل یا قائم مقام، معاون فنی، مدیر فنی رشته مربوطه، یکی از اعضای هیئت مدیره و اکچوئر شرکت تعیین و به شعب و شبکه فروش شرکت ابلاغ و نتیجه آن به بیمه مرکزی اعلام می‌شود.

امینی خاطرنشان کرد: در صورتی که شرکت‌های بیمه از آیین‌نامه شورای عالی بیمه استنکاف کنند و آن را اجرا نکنند مواردی برای برخورد با آنها درنظر گرفته شده است که از تذکر شروع می‌شود و به لغو پروانه فعالیت شرکت ختم می‌شود.
انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها