امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۶:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91486
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۷
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ظهر امروز در حاشیه امضای تفاهم‌نامه ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ظهر امروز در حاشیه امضای تفاهم‌نامه همکاری وزارت ارشاد با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی‌، مبنی بر اینکه جلسات شورای عالی سینما در دولت قبل با حضور رئیس‌جمهور برگزار می‌شد، اما در این دولت هنوز برگزار نشده است آیا برنامه‌ای برای برگزاری این جلسات و حضور رئیس‌جمهور در آنها وجود دارد یا خیر؟ گفت: این جلسات برگزار می‌شود در آیین‌نامه‌ای که برای آن نوشته شده رئیس این شورا شخص رئیس‌جمهور است، اما اگر تا به حال تشکیل نشده به دلیل اشتغالات متعددی است که رئیس‌جمهور دارد.
 
* رئیس‌جمهور باید درباره زمان جلسات شورای عالی سینما نظر بدهند
 
وی ادامه داد:‌ رئیس جمهور در حال حاضر رئیس چند شورا و شورای عالی هستند و با توجه به اینکه در جلسات متعددی شرکت می‌کنند، حتی دیدار با سفرای خارجی و ده‌ها جلسه دیگر و مسئولیت‌های دیگری که بر عهده دارند، تاکنون موفق به برگزاری این جلسات نشده‌ایم.

عالی‌رتبه‌ترین مقام مسئول در ارشاد در پاسخ به اینکه اولین جلسه‌ شورای عالی سینما که برگزار می‌شود چه زمانی است؟ گفت: رئیس‌جمهور باید در این زمینه نظر بدهند.
 
* نظر وزیر ارشاد درباره فیلترینگ: نمی‌توانیم اجازه دهیم همه مسائلی که با منافع ملی ما در تضاد است، در اختیار عموم مردم قرار گیرد
 
جنتی درباره موضع دولت در برابر فیلترینگ گفت:‌ فضای مجازی فضای بازی است که برخی منابع موجود در آن با منافع ملی ما منافات دارد، نمی‌توانیم اجازه دهیم همه مسائلی که با منافع ملی ما در تضاد است، در اختیار عموم مردم قرار گیرد. مسائلی وجود دارد که با ارزش‌های اخلاقی و دینی ما تعارض دارد و احیاناً مفسده‌انگیز است نباید کسی اجازه دهد، به راحتی جوانان و نوجوانان ما را اغوا کنند و تاثیر منفی روی آنها بگذارند.

وی ادامه داد: موارد دیگری وجود دارد، اما هر کشوری به هر حال برای خود محدودیت‌هایی قائل است. حتی کشورهای اروپایی را اگر ملاحظه کنید برخی به شدت از نفوذ فرهنگ آمریکایی رنج می‌برند و اجازه نمی‌دهند همه آنچه دیگر طالبند وارد فضای آنها شود، بنابراین اصل فیلترینگ اقدامی است که هر کشوری بر اساس منافع ملی خود می‌توان روی آن تصمیم گیرد.

به گفته وی، اما در جزئیات که وارد می‌شویم ممکن است اختلاف سلیقه‌هایی وجود داشته باشد که مثلا واتس‌آپ به عنوان یک شبکه ارتباطی است نه اجتماعی یا وایبر به عنوان یک شبکه ارتباطی باید بسته شود یا خیر؟ روی آن اختلاف‌نظرهایی وجود دارد و حتی در خود کمیته تعیین مصادیق مجرمانه نیز میان اعضاء اتفاق نظری وجود ندارد، اما آنچه ما به عنوان دستگاه اجرایی ملزم به اجرا هستیم قانون است، تا زمانی که کمیته تعیین مصادیق مجرمانه مواردی را معرفی کند که اینها باید بسته شوند یا نه؟ طبق قانون به آن عمل می‌کنیم.

وزیر ارشاد تصریح کرد: ممکن است بنده نظر شخصی خاصی روی موردی داشته باشم که نظر شخص من تلقی می‌شود، اما آنچه ما به عنوان مسئولیت اجرایی باید عمل کنیم قانون است.
 
* تئاتر برای ما موضوعی مهم است
 
جنتی درباره برخی اخبار پیرامون تئاتر که در رسانه‌ها کار شده بود گفت:‌ این اخبار مبنای قانونی نداشت، مسئله تئاتر برای ما بسیار مهم است دائماً با معاونت هنری در حال بحث و تبادل نظر هستیم اشکالاتی بود که مطرح می‌شود،‌اما خبری که بر روی برخی رسانه‌ها منتشر شده بود، مبنا نداشت. نمی‌دانم خبر از کجا جعل شده است.
 
* به لحاظ بودجه با کمبود مواجهیم/ دستمان باز شود کمک بیشتری می‌کنیم
 
جنتی در پاسخ به اینکه وضعیت تئاتر در دولت یازدهم تفاوتی با دولت‌های گذشته نداشته است گفت:‌ طبیعی است در آغاز راه هستیم. مهم در حوزه تئاتر امکانات مادی است که باید اختصاص داده شود. تا هم در زمینه گسترش فعالیتهای علمی پیشتر برویم و هم برای کمک به هنرمندانی که در این حوزه کار می‌کنند، اما امکانات دولت محدود است به اندازه‌ای که دولت به کل وزارتخانه امکانات داده است،‌ ما آن را توزیع کرده‌ایم، اما اگر دست ما باز شود، کمک بیشتری خواهیم کرد.
 
* تذکری درباره کتاب «ایران در گذر روزگاران» به دستم نرسیده است
 
وی در پاسخ به فارس در مورد کتاب «ایران در گذر روزگاران» که این روزها پس از انتشار نقدهایی در رسانه‌های مختلف درباره آن منتشر شده و مطرح شده که اعضای کمیسیون فرهنگی نیز تذکری در این زمینه به وزیر ارائه کردند گفت: تذکری در این رابطه به دست من نرسیده است اگر مواردی به من برسد بررسی می‌کنم.

وزیر ارشاد در پاسخ به سوال دوم فارس پیرامون اینکه این کتاب را شخصا دیده اید یا گفت: این کتاب را ندیده و نخواندم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها