امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۱:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91487
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۷
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آخرین جلسه از سلسله جلسات شرح اصول کافی پیش از ماه مبارک رمضان با سخنرانی حجت‌الاسلام ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آخرین جلسه از سلسله جلسات شرح اصول کافی پیش از ماه مبارک رمضان با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا زائری مدیر مجموعه فرهنگی سرچشمه و مدیرمسئول نشریه خیمه عصر روز سه‌شنبه سوم تیرماه در مسجد هفتاد و دو تن مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد.

حجت‌الاسلام زائری با ذکر احادیثی از اصول کافی در باب تسلیم شدن و فضیلت کسانی که در مقابل امر پیشوایان خودشان تسلیم هستند، بیان داشت: وقتی کسی به عنوان حجت ولایی در مقابل ولی و امام خویش قرار می‌گیرد، به طور طبیعی امر امامش را امر الهی می‌داند و باید تسلیم باشد. در مقابل امر الهی، اراده انسان، خواست او و نیازش دیگر معنایی ندارد و باید تسلیم محض باشد.

وی افزود: به عبارت کامل‌تر بندگی به معنای تسلیم شدن است. تکلیف مردم نیز آن است که در مقابل امام و ولی خدا تسلیم باشند. همان طور که در محیط طبیعی در اجتماع نسبت به حاکم و سرپرست باید تسلیم بود که اگر اینگونه نباشد، در یک اجتماع و یا حتی خانواده که پدر سرپرست و حاکم آن است هیچ نظمی برقرار نخواهد شد.

نویسنده کتاب سبک زندگی بیان داشت: وقتی در جامعه، پیامبر(ص) یا ائمه معصوم(ع) وجود دارد، همه باید تسلیم امر او باشند و در هنگام نبودن ایشان، ولی فقیه این حکم را دارد، زیرا که در حال حراست از حکم الهی است.

وی با اشاره به روایتی از مرحوم کلینی از امام صادق(ع) در باب تسلیم گفت: شخصی نزد امام آمد و در خصوص فردی با نام کُلیب صحبت کرد، این شخص هرگاه سخنی از سوی امام و یا دیگر معصومین برایش بیان می‌شد، دست‌های خود را به نشانه تسلیم شدن بالا می‌برد و می‌گفت: من تسلیم هستم. این عمل تا جایی تکرار می‌شد که دوستان او نامش را کُلیب تسلیم گذاشته بودند. امام صادق(ع) با شنیدن این سخنان فرمودند: رحمت خدا بر او باد، سپس امام فرمودند: می‌دانید تسلیم چیست؟ تسلیم در مقابل امر اهل بیت(ع) دل دادن است، ایمان و عمل صالح و کار را به خدا واگذار کردن است.

مدیر مجموعه فرهنگی سرچشمه اظهار داشت: همه ما نام خدا را بر زبان می‌آوریم، اما چقدر در عمل این کار را انجام می‌دهیم؟ چقدر در تصمیم‌گیری‌هایمان خدا را در نظر می‌گیریم؟ چقدر خداوند و وجود او را در برنامه‌های خود در اولویت قرار می‌دهیم؟ چقدر در امور خودمان ملاک را خداوند قرار می‌دهیم؟

وی با اشاره به نزدیکی ماه مبارک رمضان خطاب به مسئولان و صاحبان منصب گفت: ماه مبارک رمضان نزدیک است، دینداری مردم چقدر برای ما مهم است؟ اینکه مردم روزه بگیرند، برای ما به عنوان مسئول و حاکم جامعه چقدر مهم است؟ نظام آموزشی ما نیاز به محبت اهل بیت(س) و علی‌ بن‌ ابیطالب(ع) دارد. اگر می‌خواهیم مشکل حجاب در جامعه حل شود باید محبت امیرالمؤمنین حضرت علی(ع) را در دل فرزندانمان قرار دهیم. اگر می‌خواهیم دختران و زنان ما عفت و حیاء داشته باشند، نباید مال حرام سر سفره خود ببریم. برای گسترش محبت امیرالمؤمنین(ع) و اهل بیت(س) نیازمند کار و برنامه‌ریزی گسترده هستیم و بهترین فرصت برای این موضوع ماه مبارک رمضان است.

نویسنده کتاب «حجاب بی حجاب» تأکید کرد: اگر به حضرت علی(ع) پیوند خوردیم، می‌توانیم به جلوگیری کردن از فساد و فحشا در جامعه امیدوار باشیم. همان طور که برای رسیدن به ماه مبارک رمضان از چند ماه جلوتر خداوند بندگانش را آماده می‌سازد و می‌فرماید: ماه رجب ماه من است و بنده، بنده من و ماه شعبان، ماه پیامبر است، پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: در این ماه روزه بگیرید به خاطر محبت به پیغمبرتان. همه این‌ ماه‌ها مقدمه ‌است تا آماده شویم، برای رسیدن به ماه مبارک رمضان که ماه محبت علی ابن ابیطالب(ع) است.

وی ادامه داد: ماه مبارک رمضان بهترین فرصت عبادت است. وظیفه همه مسئولان و متولیان امور این است که شرایط را برای روزه‌داری مردم آماده کنند. همه دستگاه‌های نظام، وقوع انقلاب و برپایی حکومت اسلامی، برای این است که مردم دینداری کنند.

حجت‌الاسلام زائری اظهار داشت: هر کدام از ما اگر بتوانیم جلوی روزه‌خواری یک نفر را در این ماه بگیریم، علاوه به عمل کردن به وظیفه شرعی خود ثواب هم کرده‌ایم. این وظیفه حاکمیت است که با تغییر شیوه زندگی در این ماه، شرایط را برای روزه‌داری مردم فراهم کنند. در این روزها، اگر قرار باشد کارگر زحمتکش در این هوای گرم تابستان، به کار سخت مشغول باشد، طبیعتاً نمی‌تواند روزه‌داری کند و اگر این کار را انجام ندهد گناهش متوجه مسئولان است.

وی با اشاره به ضرورت تغییر سبک زندگی در این ماه افزود: روزه‌داری باید به گونه‌ای باشد که در هنگام افطار، حس شادیِ رسیدن به رضوان الهی را داشته باشیم، در این دنیا روزه جسم را با افطار تمام کرده و در آخرت روزه‌داری خود را با رسیدن به خدای متعال افطار خواهیم کرد، پس سبک زندگی مردم در این ماه باید سر و سامان پیدا کند تا بتوانند روزه بگیرند و عبادت کنند.

مدیرعامل مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه قرار نیست روزه‌داری مانند شکنجه باشد و توأم با زجر، اضافه کرد: شب‌های احیاء شب‌های نجات بسیاری از مؤمنان است. مسئولان محترم اجازه بدهند مردم در ماه مبارک استراحت کنند تا شب‌ها بیدار بمانند و عبادت کنند.

وی ادامه داد: در طول سال تنها یک ماه فرصت برای عبادت وجود دارد، باید از این ماه به خوبی استفاده کرد. اگر قرار بر این باشد که مردم در این ماه به مانند روزهای عادی، درگیر مسائل کاری و مشکلات خود باشند، فرصتی برای عبادت نخواهند داشت. مردم روزه‌داری را با کارهای خود هماهنگ می‌کنند، در صورتی که باید روزه‌داری را با کار خود هماهنگ کنند.

حجت‌الاسلام زائری به وظیفه مسئولان اشاره کرد و گفت: ما مسئولان اگر برنامه‌ریزی نکنیم مسئول روزه‌خواری مردم در این ماه هستیم، پس یکی از مسائل مهم در این ماه، تغییر برنامه کاری برای شهروندان است. مطمئناً غالب افرادی که مجبور به روزه‌خواری می‌شوند، خودشان هم تمایلی به ترک روزه ندارند. باید شرایطی فراهم کرد که مردم بتوانند در ساعات روز استراحت کنند و شب‌ها به کار مشغول باشند و به این ترتیب، ماه مبارک رمضان را ماهی متفاوت برای عبادت و مطالعه، رسیدگی به خانواده و بستگان و فراگیری معارف دینی بدانند. شاید کسی بگوید با خوابیدن و استراحت روزه‌داری دیگر سخت نیست. پاسخ این است که اتفاقاً قرار نیست روزه‌داری شکنجه باشد! عبادت باید آرامش بخش و مطبوع باشد. عبادت باید شوق برانگیز و نشاط‌ آور  باشد، اگر کسی از روزه‌داری آزار ببیند، خداوند رنجیده خاطر خواهد شد.

وی با بیان اینکه ماه مبارک رمضان، باید ماه تغییر سبک زندگی مردم باشد، ادامه داد: باید این ماه متفاوت از دیگر ماه‌های سال باشد. باید عزم عمومی برای این امر، جزم شود. باید باور کنیم که هدف از خلقت انسان اساساً عبادت بوده است. بگذارید مردم در ماه مبارک، روزهای گرم را استراحت کنند و شب‌ها به عبادت مشغول باشند. اجازه دهیم بیشتر در کانون خانواده باشند تا مشکلات جامعه کمتر شود. در این هنگام است که می‌توانیم توقع داشته باشیم مردم مناجات کنند، کتاب بخوانند، روایت گوش دهند و عبادت کنند.

مدیرمسئول نشریه خیمه به بیان حدیثی از امام صادق(ع) پرداخت و گفت: امام صادق(ع) می‌فرمایند: می‌دانید مؤمنان چه کسانی هستند؟ مؤمنان رستگار شده‌اند، چرا که در امر دین و زندگی تسلیم هستند، هر چه پیامبر(ص) و دین خدا بگوید تسلیم می‌شوند. تسلیم شوندگان نجیب هستند. مؤمن غریب است و خوشا به حال آدم های غریب.

حجت‌الاسلام زائری بیان داشت: پس نگران سخن دیگران نباشیم، چرا که به فرموده امام معصوم غربت همیشه برای مؤمنان وجود داشته است، ما باید ملاک و اولویت خود را در زندگی دین قرار بدهیم تا سبک زندگی ما اسلامی و مورد پسند خداوند باشد.

به گزارش فارس، ادامه سلسله جلسات شرح اصول کافی توسط حجت الاسلام زائری در اولین هفته بعد از ماه مبارک رمضان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار