امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۵:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91489
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۷
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم امضای تفاهم نامه همکاری میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم امضای تفاهم نامه همکاری میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور ظهر امروز چهارشنبه چهارم تیرماه در ساختمان معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور برگزار شد.

«سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در این مراسم با بیان اینکه در حوزه سیاست‌های اقتصاد دانشگاهیان بخشی از سیاست‌ها به فناوری‌های نرم باز می‌گردد ، توضیح داد: بخش عمده‌ای از فارغ التحصیلان علوم انسانی می‌توانند در بازاری که وزارت ارشاد در این زمینه هماهنگ می‌کنند فعال به کار شوند.

وی ادامه داد: در تفاهم نامه امکانات گسترده‌ای برای شرکت‌هایی که در حوزه فناوری‌های نرم و آی تی در حال فعالیت هستند دیده شده است که امیدواریم مروری باشد بر این عرصه. متأسفانه یکی از نقاط ضعف ما این است که در پروژه‌هایی که وارد می‌شویم حوزه فناوری نرم نیست و این یکی از ضعف‌هاست. حمایت از شرکت‌های دانش بنیانی که در تولید محصولات فرهنگی فعالیت می‌کنند نیز جزو بندهای دیده شده در تفاهم نامه است.

«علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ادامه به تفاهم‌نامه بین ارشاد و معاونت علمی و فناوری اشاره کرد و ادامه داد: تفاهم نامه‌ای که امروز امضا می‌شود بیشتر به منظور بهره گیری از فناوری‌های علمی و زیرساخت‌های دانش بنیان است در مجموع فعالیت‌هایی که وزارت ارشاد در حوزه فیلم و سینما، مطبوعات و مجموع فعالیت‌های فرهنگی که وزارت ارشاد مسئولیت محتوایی آنها را برعهده دارد با رویکرد بهره گیری از دانش و فعالیت های علمی طبیعتا مورد حمایت قرار می‌گیرد.

وزیر ارشاد بیان کرد: حمایت معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور از موسسات و شرکت‌های علمی فرهنگی در سراسر کشور خواهد بود که از نظر تولید محتوا نیز وزارت ارشاد مسئول صدور مجوز است، ما امیدواریم در سایه این تفاهم و همکاری که امروز در سطح کشور و دولت وجود دارد و با امضای چنین تفاهم نامه‌ای بین وزارت ارشاد و معاونت علمی فرهنگی، گام‌های مثبتی برای دستیابی به اهداف این تفاهم نامه برداشته شود. تفکیکی صورت گرفته و اقداماتی که وزارت ارشاد باید انجام دهد مشخص شده است همچنین حمایت‌هایی که معاونت در سایه این تفاهم نامه انجام دهد مشخص است.

«قاضی نوری» دبیر ستاد فناوری‌های نرم نیز با بیان این مهم که ستاد فناوری‌های نرم با نگاه راه اندازی اقتصاد فرهنگ و هنر ایجاد شده است، گفت: زمانی که اهالی فرهنگ و هنر ما به گونه‌ای منزوی نشسته و تولید می‌کنند و خودشان از مواهب اقتصادی آن استفاده می‌کنند جامعه از ارزش افزوده آن بهره مند نمی‌شود. بنابراین ما نیاز به نظامی داریم که بتواند این همه تلاش را تبدیل به اقتصاد و ارزش افزوده کند.

این مقام مسئول همچنین با اشاره به خلاءها و اینکه به دنبال پیدا کردن حلقه مفقوده‌ای هستیم گاهی مسائل قانونی مطرح می شود مانند قانون مالکیت فکری گاهی هم احتیاج به نگاه اقتصادی است، تصریح کرد: ما احتیاج داریم هنرمندان در قالب شرکت و موسسه به جای کار فردی فعالیت کنند. گاهی بازار تقاضا مشکل دارد برای نمونه امروز حجم بسیاری در مشهد فروش سوغات داریم و مال ما نیست و از کشور بیگانه می‌آید بازار صادرات محصولات فرهنگی برای کشور ما بازار بزرگی است اما ما سهم چندانی در آن نداریم بنابراین چرخه نوآوری و اقتصاد باید راه بیفتد که یکی از قدم‌های همین تفاهم نامه این مورد است.

وی در پایان ابراز داشت: ما تلاش می‌کنیم از شرکت‌های فعال حمایت کنیم و به آثار علمی که قرار است چاپ و ترجمه شوند کمک کنیم رفت و آمدها را تسهیل کنیم و از طرح‌های تحقیقاتی و پایان نامه‌ها حمایت کنیم اقتصاد فرهنگ و هنر باید دانش بنیان شود؛ باید مشخص شود حجم بزرگ تقاضا و سلیقه ما به سمت محتوای خودمان است. مطبوعات و رسانه‌ها نیز امروزه بازار بزرگی برای فناوری‌های نوین هستند و تأثیرگذار در اقتصادی کردن فرهنگ محسوب می‌شوند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار