امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۷:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91550
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 175
به گزارش خبرنگار انتظامی فارس، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر امروز در مراسم امحاء بیش از 50 تن موادمخدر و ...

به گزارش خبرنگار انتظامی فارس، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر امروز در مراسم امحاء بیش از 50 تن موادمخدر و روانگردان به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر، اظهار داشت: ما با یک مقوله بسیار خانمانسوز و معضل اجتماعی، سیاسی و امنیتی روبه‌رو هستیم.

وزیر کشور گفت: همجواری با افغانستان یکی از معضلات ما در این موضوع است چرا که سطح زیرکشت مواد مخدر از 195 هزار هکتار به 215 هزار هکتار و از 3500 تن به 5500 تن رسیده است و همجواری باعث شده که از طریق ایران ترانزیت مواد انجام شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: ما از نظر انسانی و اعتقادی به این موضوع نگاه کرده و مقابله می‌کنیم و در این راه شهدای زیادی نیز تقدیم کرده‌ایم.

وی گفت: ما یک میلیون و 350 هزار معتاد داریم که آثار اجتماعی ناشی از آن همچون قتل، کودک‌آزاری، همسرآزاری، طلاق و ... شاهد هستیم. که این مقدار معتاد با تعداد خانواده هایشان 5.5 میلیون نفر می‌شوند.

رحمانی فضلی در مورد مقابله با مواد مخدر اظهار داشت: مرزهای شرقی کاملاً مدیریت و کنترل می شوند. اقدامات لازم در حوزه فیزیکی و اپتیکی باید انجام شود و امیدواریم تا پایان امسال در امر مبارزه با مواد مخدر در مرزها موفقیت‌های قابل توجهی را به دست آوریم.

وزیر کشور تصریح کرد: در سال 92 بیش از 70 درصد کشفیات در مرز بود. ما باید درگیری‌ها را در مرز متمرکز کنیم و از توزیع مواد جلوگیری کنیم که این به نفع ماست.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر به همکاری خوب قوه قضائیه اشاره و گفت: همکاری خوب قوه قضائیه کار ما را تسریع می‌کند. ما در سال 92، 14 درصد افزایش کشفیات داشته‌ایم که بخش زیادی از این مواد از آب‌های آزاد منتقل می‌شود که این نشان از مدیریت ما در نوار مرزی است.

رحمانی فضلی به حیطه درمان در امر مواد مخدر اشاره داشت و گفت: بیش از 82 درصد درمان با کمک بخش خصوصی و در این بخش صورت می‌گیرد و ما 750 هزار معتاد را پذیرش کرده‌ایم و 21 هزار نفر را در مراکز ماده‌ 16 درمان کرده‌ایم.

وی افزود: در حوزه پیشگیری سیاست ما این است که با اجتماعی کردن تمام اقشار جامعه را در صحنه بهداشت و درمان بسیج کنیم.

وزیر کشور تصریح کرد: دامنه مواد مخدر گسترش زیادی یافته و توجه به مواد از نظر امنیت، سلامت نوع بشر و جوامع بشری مورد توجه است.

وی تصریح کرد: شرارت‌ها، پولشویی و کمک به تروریسم از حمل مواد مخدر شکل می‌گیرد و شبکه مواد مخدر با این شبکه‌ها و شرارت‌ها ارتباط دارد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر به آمار منتشره در این زمینه اشاره داشت و گفت: از 450 میلیارد دلار درآمد ناشی از درآمد سازمان‌یافته 50 درصد به مواد مخدر مربوط است.

وی افزود: ایران در پیشانی درگیری با مواد مخدر است و کمک کشورهای دیگر در این امر ناچیز است، اگرچه رویکرد ما انسانی و اعتقادی است.

رحمانی فضلی تصریح کرد: ما انتظار داریم کمک‌های جهانی در حوزه اطلاعات دقیق، همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و حمایت‌های حقوقی از ایران باشد.

وزیر کشور به بحث اعدام از منظر حقوق بشر اشاره داشت و گفت: قاچاقچی که در ایران اعدام می شود، علاوه بر حمل قاچاق مسلح است، پولشویی می‌کند، به سیستم اشرار کمک مالی می‌کند که در صورت عدم برخورد نظم بین‌المللی و صلح جهانی به خطر می‌افتد.

وی به تحریم و کمبودهای ناشی از آن اشاره داشت و گفت: در زمان تحریم، تجهیزات الکترونیکی و فنی مورد نیاز حتی ایکس ری را نمی‌توانیم وارد کنیم، آیا واقعاً این کمک به مبارزه است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد:‌ دولت و قوه قضائیه در مبارزه با مواد مخدر با هم همکاری دارند و مبارزه با مواد مخدر یک موضوع اعتقادی و انسانی است که در دستور کار قرار دارد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها