امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۸:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91553
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 176
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز، فرشاد مقیمی صبح امروز در گفت‌وگو  با خبرنگاران با بیان اینکه براساس آمار 31 هزار ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز، فرشاد مقیمی صبح امروز در گفت‌وگو  با خبرنگاران با بیان اینکه براساس آمار 31 هزار واحد در حال بهره‌برداری و پروانه بهره‌برداری در مجموعه شهرک‌های صنعتی وجود دارد، اظهار کرد: از این تعداد حدود 5 هزار و 450  واحد در حال حاضر متوقف هستند.

وی واحدهای صنعتی متوقف شده را در بخش های شیمیایی، غذایی، فلزه و آشامیدنی اعلام کرد و افزود: نداشتن نقدینیگی، به پایان رسیدن چرخه عمر محصول و تکنولوژی و صنعت، اختلاف شرکا و مشکلات ماشین آلات اعلام کرد.

مقیمی با بیان اینکه عدم تأمین نقدینگی برای تأمین مواد اولیه مهمترین دلیل توقف این واحدها بوده است از بانک‌ها خواست تا در این زمینه حمایت‌های خاصی را به عمل آورند.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه با اشاره به تملک حدود 813 واحد صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی توسط بانک‌ها که از این تعداد 70 درصد واحد متوقف هستند، اظهار کرد: انتظار داریم این واحدهای صنعتی که متوقف شده‌اند و تملک آنها توسط بانک‌ها صورت گرفته است هر چه زودتر به چرخه تولید برگردند.

وی افزود: در حال حاضر واحدهایی که زیر 50 درصد فعالیت دارند بالغ بر 9 هزارو 97 واحد صنعتی است که این میزان در بین واحدهایی که بین 50 تا 70 درصد مشغول به کارند به 9 هزار و 264 می رسد ضمن اینکه 8 هزارو 269 واحد صنعتی نیز بالای 70 درصد فعالیت مشغول به فعالیت هستند.

وی اولویت اصلی سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرکهای صنعتی ایران در دولت تدبیر و امید را رفع مشکلات نقدینگی و سرمایه در گردش واحدهای صنعتی کوچک به منظور افزایش میزان تولید و اشتغال عنوان کرد.

مقیمی با اشاره به اینکه بخش عمده‏‎ای از حمایت‎های دولتی به دست صنایع کوچک نمی‎رسد، گفت: هدف اصلی از توسعه اقتصادی صنعت در توسعه اقتصادی کشور است و با توجه به اینکه توسعه تکنولوژی، توسعه مدیریت و عملیات، کمک به توسعه صادرات، به هم‌رسانی کسب و کارها، جذب سرمایه‎گذاری خارجی و بحث سرمایه‎گذاری مشترک با بخش غیردولتی از وظایف سازمان شهرک‎های صنعتی است باید بر اساس نیاز اقتصادی هر کشور، این وظایف شناسایی و اولویت‎بندی شوند.

مقیمی ادامه داد: از 388 خوشه شناسایی شده در کشور، توسعه 37خوشه به پایان رسیده و 3636 خوشه در حال فعالیت‎اند که بر اساس نیازهای شناسایی شده که میزان هزینه در راستای خوشه‎های در حال توسعه 14 هزار و 400 میلیارد تومان هزینه برآورد شده است.

این مسوول تصریح کرد: پرداخت 3.7 درصد ارزش افزوده توسط شهرداری و تکمیل سرمایه صندوق ضمانت صنایع کوچک به میزان 3 میلیارد و 400 میلیون تومان از جمله اقداماتی است که سازمان شهرک‎های صنعتی در حوزه صنایع کوچک صورت داده است و این در حالی است که بر اساس ماده 158 قانون برنامه پنجم توسعه، همه واحدهای خدمات‎رسان موظف‎اند تا شبکه‎های آب، برق و گاز را تا درب واحد صنعتی متقاضی انتقال دهند.

وی راه اندازی 9 فن بازار در استان های آذربایجان شرقی، اصفهان، کرمان، فارس، مرکزی، سمنان، هرمزگان، خراسان رضوی و خوزستان را اقدامات مثبت دولت تدبیر و امید عنوان کرد و گفت: به بهره برداری رساندن یک هزار و 51 واحد صنعتی با سهم اشتغال 9 هزار و 914نفر در شهرک های صنعتی کشور از دیگر اقدامت مهم دولت در این زمینه است.

مقیمی امضای یک هزار و 531 فقره قرارداد جدید با متقاضیان را از دیگر اقدامات انجام شده در دولت یازدهم برشمرد و افزود: نزدیک به 29 هزار واحد صنعتی در داخل شهرک ها و نواحی صنعتی نیز در مرحله دیوار کشی، ساخت سوله و نصب ماشین آلات هستند که به زودی به تعداد واحدهای صنعتی فعال در این عرصه افزوده می شود.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران خاتمه یافتن 11 طرح توسعه خوشه صنعتی را از دیگر اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید برشمرد.

وی با بیان اینکه سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی 21 مرداد امسال 50 ساله می شود، گفت: به همین منظور همایشی با حضور رییس جمهوری، مسوولان ارشد دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار می شود و این روز از سال آینده در تقویم کشور به عنوان روز حمایت از صنایع کوچک نامگذاری می شود.

مقیمی ادامه داد: در پایان سال 1392 شرایط ویژه‎ای برای صنعت‌گران ایجاد و مصوب شد تا 10 درصد از تخفیف انتقال خدمات شبکه‎ای خدمات شبکه‎ای به مناطق کم‎تر توسعه یافته و 5 درصد به مناطق توسعه یافته تعلق بگیرد و همچنین برای صنعت‌گرانی که در دوره سرمایه‎گذاری خود موفق به ارایه منابع به سازمان نشده‎اند، یک سال تنفس در نظر گرفته شود.
انتهای پیام/60001/ش40
برچسب ها:
آخرین اخبار