امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۸:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9159
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۴۲
تعداد بازدید: 166
سید محمدرضا رضازاده در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در پاسخ به این سئوال که وزیر نیرو اعلام کرده که ...

سید محمدرضا رضازاده در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در پاسخ به این سئوال که وزیر نیرو اعلام کرده که نیروگاه‌های برق آبی قرار است به بخش خصوصی واگذار شود افزود: سرمایه‌گذار بخش خصوصی که بخواهد نیروگاه‌های برق آبی کوچک را احداث کند در کشور وجود دارد اما اینکه سرمایه گذار بخش خصوصی بخواهد نیروگاه‌های برق آبی بزرگ احداث کند و یا اینکه به او واگذار شود نداریم.

وی ادامه داد: در کنار نیروگاه‌های برقابی، مخازن سدهای کشور قرار دارد و طبیعتاً در مدیریت منابع آب بحث حاکمیتی و پیچیدگی‌های خاص وجود دارد که نمی شود یک  بخش را به بخش خصوصی و بخش دیگر را به این بخش نداد.

رضازاده گفت:البته یک مورد در مسجد سلیمان در دستور کار هست که آن باید مراحل قانونی خود را برای قیمت‌گذاری پیش ببرد تا به نتیجه برسد اما نیروگاه‌های بزرگ برق آبی هنوز بخش خصوصی که بخواهد بیاید سرمایه‌گذاری کند نداریم. 

*اطمینان خاطرهایی را برای بخش خصوصی فراهم کنیم

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در پاسخ به این سئوال که وزیر نیرو گفته که نیروگاه‌های برق آبی تازه احداث شده به بخش خصوصی واگذار شود گفت: اساساً نگاه کلی وجود دارد که نیروگاه‌هایی که ساخته می‌شوند و به بهر‌ه‌برداری می‌رسند اینها را به بخش خصوصی واگذار کنیم و در کنار این مهم باید اطمینان خاطرهایی را برای آنها فراهم کنیم.

رضازاده افزود: به عنوان مثال در بحث فروش برق تولیدی از سوی نیروگاههای برقابی نباید مستقیماً آنها را متکی به این بکنیم که برق را تنها باید به توانیر بفروشند.

وی اضافه کرد: باید این امکان را برای بخش خصوصی متقاضی احداث و یا واگذاری نیروگاههای برقابی فراهم کنیم که اگر خواستند برق را به واحدهای صنعتی بفروشند و یا خواستند صادرات برق کنند توانیر تنها کار انتقال را انجام دهد.

وی ادامه داد:چون نیروگاه‌های برق آبی معمولاً در ساعت پیک کار می‌کنند باید یک حداقل اطمینان خاطری به آنها داده شود که میزان تولید آنها چه میزان باشد.

رضازاده گفت: نیروگاههای برق آبی‌ها زمانی وارد تولید می‌شوند که شبکه برق و یا نیروگاه‌های دیگر اگر نتوانند پاسخگو باشند اقدام به تولید کنند و اینگونه نیست که ما هر لحظه امکان تولید داشته باشیم. 

*واگذاری برقابی ها در حجم پایین

 مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در پاسخ به این سئوال چه تعداد نیروگاه‌های برق آبی کوچک تاکنون واگذار شده‌اند گفت: تاکنون در ظرفیت‌های 8 یا 10 مگاواتی نیروگاههایی داشتیم که به بخش خصوصی واگذار شده‌اند.

رضازاده افزود:معمولاً درصد تولید برق نیروگاههای برق آبی‌ بین 8 تا 12 درصد است و بستگی به شرایط آب و هوایی هم دارد که نسبت به شرایط آب و هوایی هم شاید بالا یا پایین شود.

وی ادامه داد: در دنیا هم میانگین سهم نیروگاه‌های برق آبی‌ 19 درصد است در حالیکه برخی کشورها به دلیل شرایط آب و هوایی تقریباً 95 درصد برق آنها توسط برق آبی‌ها تأمین می‌شود.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها