امروز : یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 6
۰۱:۲۳
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 916
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۱۹
تعداد بازدید: 486
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، در پی تلاش‌های وهابیون و سلفیون مصری برای جلوگیری از رابطه قوی بین ایران و مصر، روزنامه مصری ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، در پی تلاش‌های وهابیون و سلفیون مصری برای جلوگیری از رابطه قوی بین ایران و مصر، روزنامه مصری الیوم السابع در گفت‌وگو با تعدادی از شخصیت‌های فرهنگی این کشور نوشت: تعدادی از متفکران و اهالی فرهنگ و هنر معتقدند اگر مصر با مهمترین دشمنانش یعنی آمریکا و اسرائیل رابطه دارد چرا نباید با ایران رابطه داشته باشد.

آنها معتقدند: فتنه مذهبی در میان جامعه مصر شکل نخواهد گرفت و هر چند جامعه مصر سنی مذهب است اما در عادات یومیه خود و از زمان حکومت فاطمیون با شیعیان نزدیکی داشته و دارد.
 

* الحاج: تنها هدف سخن از موج شیعی ایجاد تفرقه است
 

از میان این متفکران، هیثم الحاج منتقد است که می‌گوید: جامعه مصر حتی اجازه فکر کردن به موج شیعی را نمی‌دهد چه برسد به آنکه برخی می‌گوید مردم مصر تحت تهدید این موج هستند و تنها هدف چنین سخنانی ایجاد تفرقه است.

وی افزود: ایران عضو مراقب اتحادیه عرب است و مصر با مهمترین دشمنانش رابطه رسمی دارد لذا من از همه تندروها می‌خواهم که به مسئله رابطه با ایران ژرف‌اندیشانه بنگرند و از احساسات و شعارزدگی کاذب دوری کنند.

احمد راسم النفیس از رهبران شیعه مصر نیز در سخنانی با بیان اینکه طرح مسئله «موج شیعی» تنها برای ایجاد نفرت و تفرقه است، گفت: چرا مردم از این مدعیان دفاع از اهل سنت حمایت مالی نمی‌کنند اینها همه‌اش بازی و نمایش است.
 

* البحراوی: عقاید مصریان به شیعیان نزدیک است و وهابیون نمی‌توانند آنها را حذف کنند
 

سید البحراوی منتقد و نویسنده نیز با اشاره به آمیختگی عقاید شیعی، سنی، افلاطونی و باستانی در میان مصریان، گفت: 15 میلیون مصری عضو طریقت‌های صوفی هستند، 15 میلیون قبطی در این بین وجود دارد که همه اینها به ایمان صوفی نزدیک هستند اما اغلب ملت مصر هرچند شیعه نیستند اما عقاید و فعالیت‌هایی دارند که با شیعیان نزدیک است و این عقاید نمی‌تواند با اقدامات جمعیت‌های تندروی وهابی عوض شود.
 

* عالم سلفی مصر: ترجیح می‌دهیم با اسرائیل تعامل داشته باشیم تا شیعیان
 

بنابر این گزارش در همین حال جریان‌های وهابی و سلفی همچنان در تلاش برای تفرقه‌افکنی بین سنی و شیعه هستند و در آخرین نمونه به نوشته پایگاه خبری «نورت» مصر، حازم اسماعیل عضو «ائتلاف دفاع از صحابه» و از علمای سلفی مصر در مناظره با احمد راسم النفیس رهبر شیعیان مصر در برنامه «آخر النهار» شبکه «النهار» مصر، با حمله شدید به شیعیان آنها را منافق و مجوس خواند و گفت: ترجیح می‌دهیم با اسرائیل تعامل داشته باشیم تا شیعیان.

وی در بیان این مدعای خود گفت: اسرائیلی‌ها یهودی و اهل کتاب هستند و پیغمبر اسلام با یهودیان و مسیحیان تعامل داشت اما با مجوس‌ها نه.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها