امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۴:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91613
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 30
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مصطفی ترک همدانی وکیل دادگستری برچیده شدن زمینه‌های مفسده‌انگیز در روند اعمال ماده 18 را یکی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مصطفی ترک همدانی وکیل دادگستری برچیده شدن زمینه‌های مفسده‌انگیز در روند اعمال ماده 18 را یکی از بهترین نتایج موفقیت‌‌آمیز قوه قضاییه در اجرای قوانین و مقررات دانست و گفت: اعمال ماده 18 نسبت به احکام قطعی، زمینه‌ای مفسده انگیز برای برخی به وجود آورده و احتمال سوءاستفاده را افزایش داده بود که با توقف اعمال آن به شکل سابق این زمینه‌ها از بین رفت.

این وکیل دادگستری در تشریح عملکرد دستگاه قضایی همچنین به موفقیت در اجرای مجازات‌های جایگزین حبس اشاره کرد و گفت: در این زمینه کار قوه قضاییه بسیار خوب بوده و آرای صادر شده نشانگر عزم و جسارت قضات در افزایش استفاده از این مجازات‌ها است البته به شرطی که مخل نظم و آسایش عمومی نشود.

وی همچنین عملکرد دستگاه قضایی در مبارزه با مفاسد اقتصادی را قابل تأمل دانست و افزود: جدای از تمام اقداماتی که قوه قضاییه انجام داده است که البته کار بیشتری نیز می‌طلبد باید گفت که ما در مباحث این چنینی فرهنگ مناسبی نداریم و بسیاری از خود ما وقتی به عنوان ارباب‌رجوع به جایی مراجعه می‌کنیم حاضریم حتی شده هزار تومان به قول معروف کمتر و بیشتر، به کسی بدهیم که کارمان را زودتر انجام دهد. در واقع، در برخی موارد قانع به حق خود نیستیم و صبر نداریم و این مسئله در ابعاد کلان‌تر هم موجب بروز مفاسد اقتصادی شده و می‌شود.

این وکیل دادگستری در خصوص موضوع استقلال قضات با تأکید بر اینکه بر روی قضات فشارهای زیادی وجود دارد تصریح کرد: قضات بسیاری را دیده‌ام که انصافاً مستقل بوده‌اند  و زیر بار سفارش‌ها نرفته‌اند. البته در این میان قضاتی هم ممکن است استقلال خود را با برخی امور زیر سوال ببرند که نمی توان آن را به همه تعمیم داد.

وی درباره استفاده از فن‌آوری های نوین در قوه قضاییه هم گفت: قوه قضاییه در این مورد کار بسیار خوبی را شروع کرده که اگر تمام شود قطعاً فواید آن نصیب مردم و خود دستگاه قضایی خواهد شد، البته در گسترش این کار زیرساخت‌هایی نیز باید لحاظ شود که هم اینک در برخی موارد احساس می‌شود زیرساخت‌ها کامل نشده است.

ترک همدانی همچنین درخصوص چالش‌های حقوق بشری قوه قضاییه گفت: گرچه بسیاری از مواضع حقوق بشری غرب علیه ایران مغرضانه است اما در داخل نیز نباید برخی‌ها با رفتارها و کنش‌هایی که مغایر با مصلحت نظام است موجب بهانه‌جویی دشمنان شوند.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها