امروز : چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 26
۱۰:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91625
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اراک، زهرا بنیانیان ظهر امروز در کارگروه امور بانوان و خانواده در اراک، اظهار داشت: در دوره ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اراک، زهرا بنیانیان ظهر امروز در کارگروه امور بانوان و خانواده در اراک، اظهار داشت: در دوره رژیم پهلوی بانوان حضور کمتری در جامعه داشتند و با توجه به این امر عاملین فروش مواد مخدر به آنان دسترسی نداشتند.

وی بیان کرد: همچنین در گذشته با مواد مخدر سنتی روبه‌رو بودیم که تأثیرات ظاهری ناشی از مصرف آن و مطلع شدن اطرافیان، بانوان را از مصرف این مواد مخدر بازمی‌داشت.

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در امور زنان و خانواده کشور عنوان کرد: در گذشته اعتیاد در برخی از بانوان صرفاً از سوی اقوام و اجبار بوده است، اما در حال حاضر به دلیل برخی از حرمت شکنی‌ها و ورود زنان به جامعه و شرکت در فعالیت‌های بیرون از منزل اعتیاد در زنان با پیشرفت چشمگیری روبرو بوده است.

مشاور وزیر کشور ادامه داد: اشتیاق فرد برای زیبایی و کاهش وزن و فریب‌های فرهنگی در این حوزه باعث شده است تا زنان به داروهای غیراستاندارد و تبلیغ شده از سوی ماهواره‌ها روی آورند.

وی خاطرنشان کرد: براساس طرح آمایش که در سال 90 به صورت خانه به خانه انجام شد بیش از 15 هزار نفر در گروه سنی 16 تا 64 سال در زمینه اعتیاد مورد مطالعه قرار گرفتند که براساس نتایج این آمایش، میزان گرایش افراد به مواد مخدر 90.7 درصد در آقایان و 9.3 درصد در بانوان سطح کشور بوده است.

این مسئول اضافه کرد: این در حالی است که در سال 87 میزان گرایش بانوان به مواد مخدر در کشور 5.6 درصد بوده که این رقم با افزایش نگران‌کننده‌ای در سال 90 روبه‌رو بوده است.

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در امور زنان و خانواده کشور اضافه کرد: در بیشتر موارد اعتیاد آقایان به مواد مخدر به کمک بانوان رفع می‌شود و زنان بهترین درمانگر و کمک کننده آنان هستند، اما در صورت گرایش بانوان به مواد مخدر وی از سوی خانواده طرد خواهد شد.

بنیانیان اظهار کرد: عدم حمایت زنان معتاد از سوی خانواده، آنان را برای رفع مشکلات مالی و تهیه مواد مخدر مورد نیاز به سوی انجام رفتارهای پرخطر راغب می‌سازد.

وی تصریح کرد: برخی از معتادان وقتی احساس می‌کنند که از جامعه طرد شده‌اند، راه انتقام از جنس مخالف را در پیش می‌گیرند.

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در امور زنان و خانواده کشور ادامه داد: اعتیاد در زنان می‌تواند منجر به اعتیاد افراد خانواده از جمله همسر و فرزندان شود و اگر به این مهم رسیدگی نشود در سال‌های آینده بنیان خانواده در کشور از بین خواهد رفت.

بنیانیان با بیان اینکه میانگین سن ابتلا به ایدز در بانوان 20 تا 40 سال است، بیان کرد: براساس تحقیقات جامعه پزشکان میزان آمادگی زنان در ابتلا به بیماری ایدز 10 برابر مردان است که این میزان آمادگی در سایر بیماری‌ها دو برابر است.

وی اظهار کرد: اطلاع‌رسانی و ایجاد آگاهی در این زمینه و تأکید بر نحوه کنترل بیماری در زنان می‌تواند از تولد نوزاد مبتلا به ایدز جلوگیری کند.

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در امور زنان و خانواده کشور با اشاره به اینکه میانگین روی آوردن به مواد مخدر در زنان 15 تا 19 سال است، تصریح کرد: اکثر خانواده‌ها بعد از گذشت 5 سال از اعتیاد فرزند به مواد مخدر از این موضوع اطلاع پیدا می‌کنند که این مهم نشانگر نیاز به کنترل بیشتر در فرزندان است.

وی بیان کرد: عوامل گرایش به اعتیاد در بانوان در برخی از موارد اجبار از سوی اعضای خانواده است که در این روش اثرات مخرب روحی و جسمی و میزان مصرف بالاتر در آنان نسبت به مردان به وجود می‌آید.

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در امور زنان و خانواده کشور تصریح کرد: در حال حاضر 7 هزار و 400 نفر از بانوان در زندان به سر می‌برند که 60 درصد از این تعداد به دلیل ارتباط مستقیم با جرایم مواد مخدر حبس شده‌اند.

بنیانیان یادآور شد: بی‌سوادی و عدم آگاهی از دلایل ورود بانوان به حوزه حمل مواد مخدر است که بر اساس آمار 27 درصد از بانوان و 11 درصد از آقایان مجرم در این حوزه بی‌سواد هستند.

وی بیان کرد: متأسفانه متناسب نبودن محیط زندان‌ها برای بانوان در برخی موارد منجر به خودکشی و بروز بیماری‌های شدید روحی و روانی در آنان شده است.

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در امور زنان و خانواده کشور ادامه داد: اقدامات پیشگیرانه و آموزش در زمینه اعتیاد باید به صورت جدی در کشور پیگیری شود و در این زمینه به مشارکت جدی مردم نیازمند هستیم.

وی با اشاره به اینکه اقدامات پیشگیرانه باید خانواده محور و خانواده کنترل باشد، افزود: دولت بدون مشارکت خانواده‌ها نمی‌تواند گام موثری در این زمینه بردارد.

بنیانیان بیان کرد: ورود علما و خیرین در پیشگیری از اعتیاد ضروری است، چرا که نباید بانوان معتاد را بدون حمایت در جامعه رها کرد و امید می‌رود با حضور خیرین شاهد کاهش آمار اعتیاد در بانوان باشیم.

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در امور زنان و خانواده کشور اظهار داشت: بانوان به دلیل مسئولیت پرورش افراد خانواده و تربیت نیروی انسانی باید به طور ویژه‌ای مورد توجه قرار بگیرند تا بتوانند فرزندانی صالح و پاک را تربیت کنند.

مشاور وزیر کشور بر لزوم احداث مراکز خدمات رسانی و آموزشی در استان مرکزی تاکید کرد.

بنیانیان خاطر نشان کرد: در سال 90 بیش از 12 درصد از بانوان سطح کشور سرپرست خانواده شده‌اند که پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال 95 به 19 درصد افزایش پیدا کند که این مهم بر لزوم توجه و پیشگیری اعتیاد در بانوان می‌افزاید.

به گفته مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در امور زنان و خانواده کشور؛ اعتیاد یکی از زوجین عامل 55 درصد از طلاق‌ها در کشور است.

مشاور وزیر کشور افزود: پیوند خیرین، دولت و کارآفرینان و کمک ‌رسانی در زمینه پیشگیری از اعتیاد، تربیت انسانی سالم و افزایش کارآفرینی را به دنبال خواهد داشت.
انتهای پیام/87002/ذ40/ث3001
برچسب ها:
آخرین اخبار