امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۹:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91629
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 25
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شیراز، حجت‌الاسلام محمد مهدی احمدی میانجی بعد از ظهر امروز در همایش منادیان صلح افزود: در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شیراز، حجت‌الاسلام محمد مهدی احمدی میانجی بعد از ظهر امروز در همایش منادیان صلح افزود: در زمان‌ قدیم که شوراهای حل اختلاف وجود نداشت نقش این نهاد بر عهده ریش‌سفیدان بود ولی در حال حاضر با وجود شوراهای حل اختلاف، توفیقات بالایی حاصل شده است.

وی افزود: شورای حل اختلاف از درگیری‌هایی که ممکن است در آینده رخ بدهد جلوگیری می‌کند.

حجت‌الاسلام میانجی ادامه داد: شورا‌های حل اختلاف یک نهاد کم‌هزینه اما پرثمر و مظلوم در کشور است که همانندی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: شورای حل اختلاف نشات گرفته از یک تفکر اسلامی است، به این معنی که زیربنای آن اندیشه اسلامی قرار دارد و اگر هر اختلاف و نزاعی با صلح و سازش خاتمه پیدا کند، ریشه اختلافات از بین خواهد رفت و در غیر این صورت ممکن است حادثه‌هایی که در آینده رخ دهد که ریشه آن به یک اختلافی که در گذشته اتفاق افتاده، بازگردد.

معاون قوه قضاییه تصریح کرد: بر طرف کردن اختلافات از طریق صلح و سازش کار بسیار با ارزشی است و با توجه به تاکیداتی که در قرآن و دین ما بیان شده، عفو و گذشت دارای ارزشی والایی است.

حجت‌الاسلام احمدی میانجی نبود اعتبار کافی برای شوراهای حل اختلاف را از مهمترین مشکلات موجود اعلام کرد و اظهار داشت: کارکنان شوراهای حل اختلاف نمی‌توانند تا آخر عمر خود به صورت افتخاری خدمت کنند چرا که آنان نیز نیاز به تامین معاش دارند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: ایجاد آرامش روحی و روانی در انسان‌ها یک نعمت بزرگ از سوی خداوند است و انسان‌ها باید به دنبال برقراری این آرامش در جامعه باشند.

حجت‌الاسلام احمدی میانجی خاطرنشان کرد: اعضای شوراهای حل اختلاف باید بیش از اینکه به دنبال صدور حکم و مختومه کردن پرونده‌های مرجوعی به این نهاد باشند به دنبال سازش بین مراجعه‌کنندگان بوده و این آرامش را به زندگی آنان و جامعه بازگرداند.

وی بیان کرد: هنوز تکلیف شوراها معلوم نیست که آیا سازمانی مستقل هستند یا به عنوان زیر مجموعه قوه قضائیه فعالیت می‌کنند و این شرایط مطلوب نیست.

میانجی ابراز داشت: اگر شوراهای حل اختلاف مانند سازمان قضایی نیروهای مسلح یک سازمان مستقل است باید شرایط دریافت بودجه مستقل برای آن فراهم شود و اگر زیر مجموعه دستگاه قضایی است و مثل دادسرا بخشی از دادگستری محسوب می‌شود باید هزینه‌های آن تامین و پرداخت شود.

وی ادامه داد: عدم پرداخت هزینه‌های شوراهای حل اختلاف زمینه ظلم به شوراها را فراهم کرده است و لازم است که مبلغی به عنوان پاداش و حق‌الزحمه کارکنان شوراها تامین شده و اجاره‌بهای ملک شوراها پرداخت شود.

میانجی افزود: گاه زحمات شوراها نادیده گرفته شده و بیان می‌شود که پرونده شوراها ماهیت قضایی ندارد در حالی که کار عظیم صلح و سازش در شوراها پیگیری شده است .

به گزارش فارس، در این همایش تنی چند از اولیای دم که با گذشت و عفو تقصیرات قاتلان عزیزان خود را مورد بخشش قرار داده و زمینه رهایی آنان را فراهم کرده‌اند مورد تجلیل قرار گرفتند.
انتهای پیام/2448/صا30
برچسب ها:
آخرین اخبار