امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۲۰:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91630
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کرمانشاه، مظفر شریفی بعد از ظهر امروز در کارگاه آموزشی حفاظت از تالاب هشیلان که در حاشیه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کرمانشاه، مظفر شریفی بعد از ظهر امروز در کارگاه آموزشی حفاظت از تالاب هشیلان که در حاشیه این تالاب برگزار شد، اظهار داشت: تالاب هشیلان یک سوءتفاهم در طبیعت است.

وی هشیلان را یک تالاب الگو یافته عنوان کرد و گفت: این‌گونه تالاب‌ها مختص به مناطق سرد و مرطوب جهان بوده و بیشتر در نوار شمالی کره زمین دیده شده است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه با اشاره به مساحت 450 هکتاری این تالاب، بیان داشت: هشیلان با دارا بودن جزایر کوچک و بزرگ فراوان، چهره‌ای موزون و متفاوت از یک تالاب نشان داده است.

شریفی پراکنی این گونه تالاب‌ها را مربوط به بخش‌های شمالی کره زمین دانست و بیان داشت: تمامی تالاب‌های الگو یافته در بستری از زغال سنگ نارس تشکیل شده است.

وی افزود: عوامل متعددی همچون پستی و بلندی‌ها، فرسایش بادی و... این زغال سنگ یکپارچه را می‌خراشد و آن‌را به یک تالاب الگو یافته تبدیل می‌کند.

یک فعال زیست محیطی نیز در این کارگاه اظهار داشت: انسان‌ها برای نجات نسل‌ خود، نسل‌های آینده را منقرض می‌کنند.

محی‌الدین محمدخانی با اشاره به سرعت بالای انسان‌ها در تخریب محیط زیست، خاطرنشان کرد: در سال گذشته در تالاب هشیلان شاهد مرگ دسته جمعی لاک‌پشت‌ها و انقراض این گونه جانوری بودیم.

وی با انتقاد از حفر چاه‌های غیرمجاز چاه در اطراف این تالاب، بیان داشت: اگر این همه چاه غیرمجاز حفر نشده بود شاید اینک شاهد انقراض گونه‌های طبیعی نبودیم.

این فعال زیست محیطی یادآور شد: انسان‌ها دیروز برای معیشت و امرار معاش به شکار می‌پرداختند و امروز به شکار حیوانات به‌عنوان تفریح نگاه می‌کنند.

وی تفاوت بین شعار طرفداران محیط زیست و طرفداران توسعه را متذکر شد و گفت: ما طرفداران محیط زیست معتقد به نجات تالاب‌ها به هر قیمتی هستیم.

محمدخانی خاطرنشان کرد: توسعه غیرمنطقی و غیر فنی منجر به تخریب محیط زیست شده و باید با دیدی منطقی و آینده‌نگرانه با طبیعت برخورد کرد.

به گفته وی، انسان‌ها امروز اکوسیستم‌ها را مورد حمله قرار داده و حتی برخی از موجودات را از طبیعت حذف کرده‌اند.

انتهای پیام/2700/ش30/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها