امروز : چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 August 23
۱۵:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91635
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، مسعود سلطانی‌فر عصر امروز در نشست صمیمانه با نمایندگان انجمن‌های اصناف مؤثر در بخش ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، مسعود سلطانی‌فر عصر امروز در نشست صمیمانه با نمایندگان انجمن‌های اصناف مؤثر در بخش گردشگری اصفهان، همچون هتل‌داران و رستوران‌داران، اظهار کرد: کشور ما دارای هویت، تمدن و تاریخ چند هزار ساله است. ایران همواره در طول تاریخ به عنوان یک کشور بزرگ از منظر فرهنگ، تمدن و هویت جایگاه ویژه‌ای داشته است.

وی ادامه داد: آنچه که امروز به عنوان مکان‌ها، ابنیه تاریخی، سایت‌ها و مجموعه‌های تاریخی نامگذاری شده است، از سال 1309 که نخستین قانون حفاظت از عتیقه‌جات به ثبت رسیده است تاکنون حدود 31 هزار و 100 مکان و سایت ابنیه تاریخی شناسایی و به ثبت رسیده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاطرنشان کرد: از این تعداد یاد شده تنها مرمت کمتر از یک پنجم آنها آغاز شده است.

سلطانی‌فر با اشاره به ثبت شهر سوخته واقع در سیستان و بلوچستان به عنوان هفدهمین اثر جهانی ایرانی در یونسکو بیان کرد: وسعت اولیه آن بالغ بر 151 هکتار است و به دلیل عدم اعتبارات لازم، حدود 5 درصد آن مرمت و کاوش شده است.

وی ابراز کرد: چنانچه برای 31 هزار و 100 مکان و ابنیه تاریخی سازمان میراث فرهنگی به طور میانگین حدود 10 میلیارد تومان برای هر مجموعه اعتبار لازم باشد، یعنی مجموعاً سازمان میراث فرهنگی کشور برای مرمت همه اماکن شناسایی شده کشور حداقل 310 هزار میلیارد تومان اعتبار لازم دارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: به عنوان مثال اگر پروسه احیاء و مرمت تمامی آثار و ابنیه بیان ‌شده یک دوره 10 ساله به طول بینجامد، سازمان حداقل برای هر سال 31 هزار میلیارد تومان اعتبار و هزینه لازم دارد و این در حالی است که بودجه امسال این سازمان به شرط تخصیص 100درصد فقط 500 میلیارد تومان است.

سلطانی‌فر یادآور شد: بیان این مبالغ و آمارهای مالی نشان از نسبت یک به 60 از اعتبار دارد و قطعاً بودجه سالانه سازمان جوابگوی بسیاری از توقعات به‌حق مسئولان و نمایندگان انجمن‌ها نیست.

وی عنوان داشت: به دلیل کمبود اعتبارات و هزینه‌ها در بخش توسعه گردشگری و احیای بناهای تاریخی، امروز نیازمند یافتن راه‌های بدیع و نو برای تأمین منابع مالی هستیم و حمایت و مساعدت شهرداری‌ها، شوراهای شهرها و بخش‌های خصوصی از آن دست است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پایان اظهار کرد: تصمیم مجموعه مدیریتی در عرصه گردشگری کشور این است که استفاده و بهره‌گیری از منابع مردمی و مشارکت عمومی در عرصه حفظ و حراست میراث فرهنگی باشد.
 
انتهای پیام/63030/ذ30
برچسب ها:
آخرین اخبار