امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۰۳:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 91647
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 24
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان امروز پنجشنبه، در بیانیه‌ای پیام ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان امروز پنجشنبه، در بیانیه‌ای پیام «امامعلی رحمان» رئیس‌جمهور این کشور به مناسبت سالگرد امضای توافقنامه صلح را منتشر کرد.

رحمان در این پیام، امضای توافقنامه صلح را یکی از مهم‌ترین اقدامات در جهت تأمین وحدت ملی تاجیکستان دانسته است.

وی در ادامه تأکید کرد: رسیدن به صلح و وحدت ملی، مسئله سیاسی تنها یک گروه و یا حزب خاص نیست، بلکه خواست تمام قشرهای جامعه است.

به گفته وی، وحدت ملی نتیجه تلاش یک گروه و یا حزب خاص نیست بلکه بازتاب نیازهای همه اقشار جامعه، صرف نظر از اعتقادات دینی، ملی و حزبی آنها می‌باشد.

رحمان در ادامه افزود: 17 سال قبل پس از مذاکرات طولانی، با هدف حفظ یکپارچگی قلمرو و خاک تاجیکستان، تأمین صلح و ثبات و ایجاد زمینه‌های رفاه و آرامش بیشتر ملت تاجیک، توافقنامه صلح و رضایت ملی به امضا رسید.

وی همچنین یادآور شد: پس از چهار سال مذاکرات، توافقنامه صلح در حالی امضا شد که معیارهای قانون اساسی و سایر مقرارت موجود از سوی برخی گروه‌ها پایمال شده و جرم و جنایات، زورگویی و نقض قوانین به یک رفتار و عادت معمولی در کشور تبدیل شده بود.

در پیام رئیس جمهوری تاجیکستان روز امضای این سند، به عنوان آغاز فصل تازه‌ای در تاریخ ملت و بسیار سرنوشت‌ساز برای تاجیک‌ها و کشور عنوان شده‌ است.

رهبر تاجیکستان با اشاره به جنگ داخلی پنج‌ساله، بار دیگر از آن با عنوان یک جنگ تحمیلی نام برده و گفت: امضای توافقنامه صلح با پایان دادن به این جنگ تحمیلی، شرایط لازم را برای آغاز توسعه نظام جدید در کشور فراهم کرد.

این مقام تاجیک در این پیام از مردم این کشور دعوت کرد در مرحله نوین کنونی و برای جامعه امروز، بیش از هر زمان دیگر، با نیت پاک و نیک در جهت اجرای اهداف راهبردی دولت کوشا باشند.

رحمان با اشاره به تلاش برخی از گروه‌های سیاسی برای ایجاد زمینه و فضای تفرقه و خصومت، تأکید کرد: یکی از وظایف اساسی نهادهای جامعه مدنی از جمله احزاب سیاسی، سازمان‌های اجتماعی و همچنین رسانه‌ها و سازمان‌های غیردولتی تحکیم پایه‌های اجتماعی وحدت ملی و ثبات سیاسی در کشور است.

به اعتقاد رئیس جمهوری تاجیکستان در چنین مرحله حساسی، لازم است که این نهادها ضمن ارزیابی و بازتاب مسائل سیاسی و اجتماعی، در راستای حمایت از استقلال، منافع ملی، تأمین امنیت، ثبات و آرامش در جامعه و تحکیم وحدت ملی خیلی با احتیاط و با ملاحظه باشند.

توافقنامه صلح تاجیکان 27 ژوئن سال 1997 از سوی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان و «سید عبدالله نوری» رئیس اتحاد نیروهای مخالفان در پایان دور نهایی مذاکرات در مسکو به امضا رسید.

براساس این توافق طرفین، روز امضای این سند را به عنوان «روز وحدت ملی» نام‌گذاری شد.

این تأکید و اشاره‌های رئیس جمهوری تاجیکستان در رابطه با گرامیداشت توافقنامه صلح و روز وحدت ملی در حالی است که برخی از نیروهای سیاسی از جمله نمایندگان اتحاد سابق نیروهای مخالفان گلایه دارند که دولت عمدتا در تبلیغات و بیانیه‌های خود، تنها بر نقش و تلاش رحمان در جهت امضای این سند تأکید می‌کند و نقش عبدالله نوری رئیس اتحاد مخالفان پیشین را در این رابطه بسیار کمرنگ جلوه می‌دهد.

اما «ابراهیم عثمان» یک عضو هیئت دولت در مذاکرات با مخالفان  پیشین، در رابطه با امضای سند صلح و گلایه برخی از گروه‌ها، به خبرنگار فارس گفت: امضای این سند و پذیرفتن شرایط صلح به معنای دادن امتیاز به هیچ گروهی نیست.

این شخصیت برجسته سیاسی که از نخستین دور مذاکرات در هیئت دولت با هیئت اتحاد نیروهای مخالفان تماس و گفت‌وگو داشته‌است، افزود: توافقنامه صلح و رضایت ملی به معنای گذشت کردن از بخش عمده‌ای از ادعاها و قبول نظام موجود به منظور حفظ و حمایت از ثبات و آرامش است نه برای دریافت امتیاز.

دولت تاجیکستان جمعه، 6 تیر که مصادف با روز وحدت ملی است را تعطیل اعلام کرده و مردم آن را با برگزاری مراسم‌های فرهنگی و تفریحی گرامی می‌دارند.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها