امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۹:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9169
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۴۳
تعداد بازدید: 67
هادی معتمدی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهارداشت: بی‌خوابی گاهی به عنوان یک بیماری تلقی می‌شود و گاهی نیز می‌تواند به عنوان علامتی از ...

هادی معتمدی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهارداشت: بی‌خوابی گاهی به عنوان یک بیماری تلقی می‌شود و گاهی نیز می‌تواند به عنوان علامتی از بیماری‌های دیگر باشد همچنین بی‌خوابی می‌تواند به عنوان بیماری اولیه و ثانویه به اختلال خواب منجر شود .

استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تصریح کرد: تغییرات در سیستم امواج مغزی و هورمون‌های بدن می‌تواند به معضلاتی در شروع خواب، تداوم خواب، از خواب بلند‌شدن‌های متعدد، زود بیدار شدن، بی‌خوابی‌های اول شب و آخر شب منجر شود؛ همچنین بعضی افراد در طی خواب دچار پرش در عضلات می‌شوند و بعضی نیز در حین خواب دچار اختلالات تنفسی می‌شوند.

معتمدی ادامه داد: عوامل ثانویه نیز می‌تواند در بی‌خوابی افراد موثر باشند مثلاً افسرده‌ها دچار اختلال خواب هستند یا زیاد می‌خوابند یا کم می‌خوابند.

استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی افزود: افراد مضطرب و کسانی که اشتغالات ذهنی متعدد دارند نیز دچار اختلال خواب هستند همچنین افرادی که دچار دردهای مزمن هستند و افرادی که در نحوه غذا خوردن مشکل دارند یعنی یا پر خورند یا غذاهای چرب و سنگین می‌خورند نیز دچار بی‌خوابی می‌شوند.

معتمدی، انواع بیماری‌های مزمن را در بی خوابی‌های ثانویه موثر دانست و ادامه داد: برای درمان بی‌خوابی باید ابتدا دردها را درمان کرد چرا که اگر علامت اولیه برطرف شد و فرد بازهم بی‌خواب بود آن موقع باید به دو عامل دیگر توجه کرد.

متخصصی روانپزشکی تصریح کرد: بهداشت خواب و دارودرمانی روشهای دیگر برای درمان بی‌خوابی است.

معتمدی بهداشت خواب را در تنظیم ساعت خواب و نظم‌دادن به اوقات خواب دانست و افزود: افراد باید از مصرف غذاهای محرک، غذاهای فلفل دار ، فست ‌فود و غذاهای پرحجم پرهیز کنند و غذا را سر شب مصرف کنند، همچنین از خوردن چای و نوشابه‌های سیاه رنگ که به بی‌خوابی می انجامد بپرهیزند.

استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی افزود: افراد سعی کنند موقع خواب لباسهای تنگ نپوشند چرا که لباسهای تنگ می‌تواند در جریان خون افراد اختلال ایجاد کند؛ همچنین افراد زیر پنجره نخوابند چرا که جریان هوا می‌تواند بعضی از افراد را دچار بی‌خوابی کند.

معتمدی  افزود: بهتر است افراد رختخواب را محل مطالعه و تماشای تلویزیون نکنند و فقط از رختخواب برای خواب استفاده شود.

وی گرفتن یک دوش ولرم قبل از خواب را برای زود به خواب رفتن موثر دانست و افزود: در هنگام خواب نباید نور و صدای زیاد وجود داشته باشند بلکه باید افراد در حالت آرامش به بستر روند؛ همچنین افراد از ملحفه سفید برای رختخواب استفاده کنند چرا که بعضی پوستها به رنگهای شیمیایی حساسیت دارند و بدن فرد طی خوابیدن در رختخواب‌های رنگین دچار خارش می‌شود.

معتمدی استفاده بعضی از افراد از پتوی پشم‌دار را در اختلال خواب آنها موثر دانست.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها